přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Open-source alternativy Adobe Flashe: Jednoduché bannery v SWFTOOLS

flash.png

Použití Flashe na webových stránkách má řadu výhod. Díky němu můžeme mít kontrolu nad grafickým vzhledem webové aplikace nebo můžeme do webu vkládat různé interaktivní prvky a animace. Velice důležitou oblastí je i tvorba různých flashových her. Je zbytečné Flash zatracovat. Spíše si projděme různé otevřené alternativy, díky kterým můžeme svobodně vyvíjet interaktivní a vyšperkované aplikace, a nebýt přitom svazováni balíkem od firmy Adobe.


 

S Linuxom na LAN párty: Teeworlds

teeworlds.png

Dnes by som rád predstavil ďalšiu veľmi zábavnú, a tentoraz aj celkom originálnu, multiplayer hru. Teeworlds sa dá najlepšie opísať ako zaujímavý kríženec Quake 3 Arena a Worms Armageddon, kde sa medzi sebou snažia pozabíjať malé guľaté čudá. Z Quake 3 si hra zobrala herné módy a zbrane, z Worms zas ručne kreslenú 2D grafiku a celkový štýl, v akom sa súboje odohrávajú.


 

Packet Filter z OpenBSD nielen v OpenBSD

konzole.jpg

Nejeden užívateľ Linuxu sa z rôznych dôvodov obráti aj na iný Unix najmä z dôvodu chuti vyskúšať čosi nové. O OpenBSD je známe, že poskytuje ultra bezpečné prostredie. Komunita open source môže byť tímu OpenBSD vďačná aj za kód OpenSSH, ktorý uzrel svetlo sveta už v OpenBSD 2.6. Aj firewallingové možnosti OpenBSD sú vynikajúce, preto stručne popíšeme paketový filter PF bez potreby zvýrazňovať zložitejšie implementácie - tak, aby ktokoľvek mohol rýchlo začať, či už vo vlastnej inštalácii OpenBSD alebo pomocou dostupných live CD.


 

Webové přehrávače – Instantní hudba kdekoli a kdykoli

web_hudba.png

V poslední době je zvykem přesouvat veškerá svá data na různé cloudy, ať již od Googlu, Zoho a nebo dalších. Máme tam své kalendáře, emaily, kontakty, ale také výroční (a jiné) zprávy, tabulky, někteří dokonce své diplomky a nebo dopis pro babičku. Na jiných cloudech jsou nejrůznější videa, za ten nejznámější se dá považovat YouTube. V tomto článku se podíváme na poslední dílek skládačky – webové přehrávače a úložiště hudby.


 

Vyšel openMagazin 06/2010

openmagazin_perex.png

Zveme vás k přečtení letního openMagazinu. Má 80 stran a je plný recenzí, návodů a novinek. Přečtěte si důvody, proč některé školy a organizace používají open source software – škol utěšeně přibývá. Dozvíte se o novém operačním systému z Ruska a můžete si připomenout všechny útoky firmy SCO proti Linuxu – a že jich bylo. Ale to není vše!


 

Android posiluje, v prodejnosti už předběhl iPhone

dvatydny.gif

Android posiluje, v prodejnosti už předběhl iPhone, Vydání GNOME 3.0 opět odloženo, Nový Kindle představen, schyluje se k válce elektronických čteček knih, Novela autorského zákona si bere na mušku Creative Commons, SUSE Gallery: Pochlubte se vlastní distribucí, Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat Alfa 3, Jolicloud: Cloudová distribuce pro netbooky.


 

Novinky a změny v KDE 4.5: Moře drobností a kousek stability navíc

kde.png

Téměř na den přesně po půlroce od vydání předchozí verze integrovaného desktopového prostředí 4.4 je tu nová verze 4.5. Oproti té minulé přináší zdánlivě méně novinek, ale nenechte se mýlit. Tak jako obvykle, i nyní vývojáři pořádně zapracovali na implementaci viditelných i neviditelných změn.


 

Správa linuxového serveru: Linuxový firewall, základy iptables IV

debain_notext.png

V tomto díle se dozvíte o tabulkách v Netfiltru, o možnostech práce s NATem, o přesměrování portů či maškarádě a o některých dalších zajímavých modulech Netfiltru, které vám pomohou při stavbě pokročilejších firewallů.


 

Zoho a personalistika: Zoho People

zoho.gif

Zatímco Zoho Recruit řeší proces získávání nových zaměstnanců, Zoho People slouží ke správě informací o existujících zaměstnancích. Jde o poměrně složitou aplikaci, proto budou následující odstavce vystihovat pouze část dostupných funkcí.


 

Wiki Web Help: Vytvořte si srozumitelnou online nápovědu podle potřeb svého projektu

wikiwebhelp.png

S různými weby ve stylu wiki se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Všechny tyto stránky spojuje jednoduchost úprav, sledování změn, schopnost práce a spolupráce více autorů a s tím i vcelku rychlý vznik a vytváření nových stránek a úprava těch stávajících. V tomto článku se podíváme na Wiki Web Help, což jsou webové stránky wiki mající vzhled i chování nápovědy.


 

Efektní nadpisy pomocí GIMPu – neonová záře

gimp.png

Chtěli byste zkrášlit svůj dokument, web nebo jinou grafiku líbivým nadpisem? V tomto GIMPtoriálu se dozvíte, jak na to. Nejprve něco jednoduššího s neonovou září, následně složitější nadpis s kovovou rytinou.


 

Webový prohlížeč Opera 10.60: Rychlík je zpět

opera.gif

Prohlížeč Opera poslední dobou trochu skomíral, především ztrácel v rychlosti. Verze 10.50 se dokonce linuxoví uživatelé ani nedočkali. Nová Opera 10.60 už ale vyšla pro všechny systémy najednou, tak se můžeme podívat, co nabízí. Díky nové knihovně Vega je hezčí, podporuje několikero nových HTML 5 funkcí a od nového javascriptového enginu Carakan získala velmi slušnou rychlost.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz