přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Hrajeme si s plamenem – po GIMPovsku

Hrajeme si s plamenem – po GIMPovsku

gimp.png

Tento GIMPtoriál nebude ani tak tutoriálem, jako spíš poukázáním na jeden konkrétní filtr, se kterým lze vytvářet líbivé efekty a vytvořit si tak například vlastní pozadí. Přestože tyto efekty, dle mého názoru, nemají s plamenem mnoho společného, vývojáři GIMPu jej tak nazvali. Pojďte si tedy hrát s plamenem – pěkně po GIMPovsku.


Barvy, barvy, barvičky

Hned po spuštění GIMPu je potřeba vytvořit nový obrázek – Soubor | Nový [Ctrl-n], nastavte si preferované rozlišení – záleží na použití daného obrázku a po kliknutí na Pokročilé volby nastavte pole Vyplnit s na Barva popředí a volbu potvrďte. Základním krokem pro vytvoření pěkného plamene je zvolení vhodných barev. Jako vždy záleží na každém, jaké barvy jsou mu nejbližší, já jsem si zvolil odstíny modré. Stačí nastavit Barvy popředí a pozadí.

Vytváření plamene

Tato část je nejzábavnější, pomocí filtru Plamen, který je k nalezení pod nabídkou Filtry | Vykreslení | Příroda | Plamen, se dá vytvořit nepřeberné množství variací plamenů – efektů. V první řadě přepněte položku Barevná mapa na Vlastní přechod, dále doporučuji na kartě Kamera zvýšit Přiblížení alespoň na hodnotu 1,5.

Dialogové okno pro nastavení plamene Dialogové okno pro nastavení plamene

Po kliknutí na tlačítko Upravit už je plamen jen ve vašich rukou. Položkou Variace lze měnit podobu plamene, pokud nechcete moc přemítat nad typem, zvolte (z nabídky Variace) Náhodný a poté klikejte na tlačítko Náhodný, než se vám jeden z plamenů zalíbí. Po výběru je možné ještě v záložce Kamera upravit jeho polohu. Pokud jste s výsledkem v náhledu spokojeni, volbu potvrďte a vyčkejte na vykreslení (může trvat i minuty v závislosti na výkonu počítače a zvoleném rozlišení). Takto vytvoříte nejjednodušší plamen.

Základní vykreslení plamene Základní vykreslení plamene

S obrázkem si lze i nadále hrát a jinak vylepšovat, například přidávat různé světelné efekty a tím zesvětlovat části plamene, případně zatraktivňovat obrázek jako celek. Před vytvořením světelného efektu je nutné vytvořit novou vrstvu – nabídka Vrstva | Nová vrstva [Shift-Ctrl-n]. Jako světelný efekt poslouží filtr z nabídky Filtry | Světlo a stín | Záře z přechodu. V záložce nastavení je možné nastavit mnoho parametrů, nejdůležitějším parametrem bude pro tyto účely pouze velikost přechodu dostupný pomocí posuvníku Poloměr.

Dalším možným nastavením je výběr selektoru ze stejnojmenné záložky a nakonec umístění – umístění přechodu je možné nastavit přímo v náhledu, stačí kliknout na požadovanou pozici. Po zvolení vhodných parametrů, selektoru a pozice nezbývá než volbu potvrdit. Viditelný je samotný přechod, vhodnějších výsledků lze dosáhnout přepnutím položky Režim vrstvy na Jas. Takovýchto přechodů lze do obrázku vložit libovolné množství, ale není potřeba to přehánět.

Plamen s přechody Plamen s přechody

Dá se zajít ještě mnohem dále, jeden barevný odstín může být nuda, proč nezkusit zkombinovat nejen barvy, ale také více plamenů. Obdobným způsobem jako na začátku - vytvořte další plamen jen s rozdílnými barvami. V záložce Kamera v nastavení plamene můžete doladit umístění a přiblížení plamenů pro lepší souhru efektů.

Více barev, méně nudy Více barev, méně nudy

Na závěr malý tip, zkuste vložit do obrázku černý text – z panelu nástrojů vyberte Nástroj Text [t] a vytvořené vrstvě s textem změňte položku Režim na Měkké světlo.

Obrázek s nápisem Obrázek s nápisem

Nahoru

Příspěvky

Ohnivé písmo
Petr 13. 01. 2011, 08:32:55
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

netušíte jak udělat v Gimpu ohnivé písmo? Jako např. tady:
http://www.firelovers.cz/img/novinky/196_fire_2011.jpg

Petr
Hrajeme si s plamenem – po GIMPovsku
Petr 13. 01. 2011, 08:40:48
Odpovědět  Odkaz 
Aha, tak už vím - http://www.flamingtext.com/net-fu/dynamic.cgi?script=fire-logo :^)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Němec

Petr Němec

Petr Němec vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Rožnově pod Radhoštěm a nyní studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...