přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Hardware v distribuci openSUSE - Správné nastavení firewallu

opensuse.png

Přestože nastavování firewallu není přímo hardwarovou záležitostí, je prakticky nedílně spjato s používáním jakéhokoli (zejména "vnějšího", tedy z Internetu přístupného) síťového rozhraní. Proto má v tomto seriálu své důležité místo, a to dokonce ve dvou dílech.


 

Hry a hříčky nejen pro školáky

hry.jpg

Ať už chodíte do školy nebo ne, pojďte se nyní spolu se mnou podívat na několik her, které stojí za povšimnutí. Pokud patříte ke starší generaci, pak možná stejně jako já zavzpomínáte na staré časy a zároveň si připomenete časy nedávné. V článku si přijdou na své i ti nejmenší.


 

Správce literatury KBibTeX

kile.jpg

Pokračování článku věnujícího se aplikaci Kile, vývojovému prostředí pro LaTeX. KBibTeX je program usnadňující práci s bibliografickými soubory LaTeXu (*.bib), čímž Kile vhodně doplňuje. Program zatím existuje jen pro KDE3, nicméně autor má jeho portování na KDE4 v plánu v blíže neurčené brzké budoucnosti.


 

Kile: LaTeX v KDE snadno a rychle

kile.jpg

Možná už jste o LaTeXu slyšeli. Pakliže ne, vězte, že jde o špičkový typografický systém, díky kterému může každý snadno udělat nejen článek nebo knihu profesionální kvality, ale i třeba prezentaci. Nejznámější je asi mezi matematiky. Možná tušíte, jak LaTeXový dokument často vzniká. A možná to ve vás budí posvátnou bázeň...


 

Recenze: Opera 10

opera10.jpg

Je to téměř patnáct měsíců, co norská společnost vydala poslední významnou verzi Opery – 9.5. Od té doby vyšlo několik menších verzí, které buď jen opravovaly chyby nebo přinášely méně výrazné vlastnosti. V březnu se vývojáři odmlčeli natrvalo a soustředili se na vývoj Opery 10.


 

Hardware v distribuci openSUSE - Modem, připojení k internetu

opensuse.png

Mezi síťová zařízení patří i modemy a další zařízení určená pro "modemový" způsob síťové komunikace. V distribuci openSUSE jsou pro tato zařízení připraveny dvě specifické sekce v programu YaST2, pomocí nichž lze takovou komunikaci zprovoznit velmi rychle a bez zvláštních znalostí.


 

Výběr článků z portálu OpenOffice.cz, 3. - 10. září

ooo.png

Jak pracovat s poli ve Writeru – Informace o dokumentu a karta Proměnné. OpenOffice.org vo výrobnej firme 12 – Kalkulácia, 13 – Ceny. Římskokatolická farnost Vrchlabí používá OpenOffice.org. Šablona rozvrhu hodin. To jsou články z portálu OpenOffice.cz ze začátku školního roku.


 

KDE a aplikace na úpravu a správu fotografií a obrázků

kde.png

KDE sice nedisponuje takovými široce známými špičkovými nástroji jako KIMP nebo Inkscape, přesto nabízí zajímavé a schopné nástroje. Představím programy a jejich možnosti ve verzích pro KDE4, nicméně jejich KDE3 předchůdci bývají velmi podobní.


 

Ramdisk: Paměť místo disku

memory.jpg

Linux je přímo proslulý svým přístupem k operační paměti počítače. Při každém přístupu k souborům či programům dochází ke kešování nahrávaných souborů, soubory jsou při něm uloženy do paměti a jejich příští spuštění je tak mnohem rychlejší. V následujícím textu se podíváme na použití tzv. ramdisku, který vám umožní pracovat s pamětí jako s diskovým prostorem.


 

Linux se v businessu vyplácí a navíc pohání nejrychlejší burzu na světě

dvatydny.gif

Nejrychlejší burzu na světě pohání Linux. Linux brzdí propad tržeb Novellu. Oracle nedokáže konkurovat Red Hatu. Microsoft „školí“ pracovníky Best Buy, jak prodávat Windows a ne Linux. Dvě konference – Karviná a Brno.


 

Rozhovor: Tom Wickline, Bordeaux

bordeaux.jpg

Keď som hľadal nejaké programy pre skvalitnenie práce s Wine, objavil som Bordeaux, komerčný frontend alebo užívateľské rozhranie pre Wine, ktoré užívateľom ukáže cestu komfortu, keďže Wine sa niekedy zložitejšie používa. Bordeaux distribuuje spoločnosť Bordeaux Technology Group a Tom Wickline sa stará o predaj i podporu. Požiadal som ho o rozhovor, aby som získal odpovede a detaily ohľadom tohto projektu. Tu sú.


 

Hardware v distribuci openSUSE - Síťová rozhraní

opensuse.png

Síťová zařízení mohou být v distribuci openSUSE ovládána dvěma způsoby - pomocí technologie NetworkManager nebo ručně. V obou případech se však základní parametry nastavují ve všeobecném konfiguračním programu YaST. Pomocí něj lze nastavovat celkem čtyři věci: síťová rozhraní a tři druhy modemů (konkrétně ADSL, ISDN a klasické modemy pro obyčejnou telefonní linku). Tento článek se bude věnovat jen nastavení síťových rozhraní jako takových.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz