přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, KeePassX: Mějte hesla pod kontrolou

KeePassX: Mějte hesla pod kontrolou

keepas.png

S rostoucím počtem počítačů, webů a emailů roste také počet hesel, které používáte. V tomto okamžiku pak máte jen několik možností, v tom horším případě můžete začít používat jedno nebo několik málo hesel na více místech nebo v tom lepším využijete svoji výbornou paměť a zapamatujete si desítky různých. No a pro nás obyčejné lidi zbývá papír a tužka nebo správce hesel. Jedním z nejlepších je bezesporu KeePass.


Sedí smutně správce sítě u přihlašovací obrazovky na serveru a brečí. Samozřejmě se ho ptají, co se mu stalo a on na to říká: "Ale, včera jsem se opil a pak jsem šel měnit hesla... ". Tak aby se vám nestalo to samé, že nějaké to heslo zapomenete, nebo vás lenost donutí používat jedno nebo dvě hesla na spoustě počítačů, případně používat jednoduchá hesla slovníkového typu a tajná hesla typu 123, tak právě pro vás tu je správce hesel KeePass.

KeePassX je linuxová varianta programu KeePass, v základu jsou ale programy "stejné".

Program KeePassXProgram KeePassX

Aby to nebylo pro začátek tak jednoduché, můžete si program stáhnout ze stránek programu, nebo můžete zkusit repozitáře své distribuce, kde zřejmě najdete variantu správce hesel v podobě programu KeePassX (program vyžaduje knihovny Qt - KDE). No a když jsem říkal, že to nebude jednoduché, tak musím dodat, že je program multiplatformní, a tak vám poběží také ve Windows (k dispozici je klasická a profesionální edice) a dále na mobilních telefonech (díky Javě), na PalmOS, platformě Windows Mobile no a také třeba na mobilech vybavených Androidem a dalších zařízeních.

Profesionální edice pro Windows se od té klasické liší více či méně pouze v tom, že používá rozhraní .NET Framework či Mono a má tak o něco více funkcí. Obě verze jsou samozřejmě zdarma - program je open source.

Hesla jsou přitom uložena v jednom souboru, který je chráněn šifrou AES (Rijndael 256 bitů) nebo volitelně Twofish (256 bitů). Díky tomu budete mít hesla stále při sobě ať se děje co chce, stačí jen synchronizovat soubor s hesly.

Po spuštění programu je potřeba vytvořit počáteční databázi s hesly. To se provede z nabídky Soubor | Nová databáze. Tím se spustí průvodce vytvořením databáze, který se vlastně zeptá pouze na jediné, zda chcete databázi chránit pomocí hesla nebo souboru s klíčem. Ten si samozřejmě můžete nechat vygenerovat a pak uložit na bezpečné místo. Osobně mám raději heslo, odteď to bude to poslední heslo, které si budete muset pamatovat.

Zadání hlavního klíče databáze heselZadání hlavního klíče databáze hesel

Na jméno databáze s hesly budete dotázáni při ukončení práce s programem, nebo později pokud vynutíte uložení databáze na disk. Tím vznikne jeden soubor s příponou .kdb. Hlavně nezapomeňte zadané heslo nebo neztraťte klíč, jinak budou údaje v něm uložené navždy ztraceny.

Pracujeme se programem

Pro přehlednější rozdělení hesel doporučuji používat skupiny. V hlavní nabídce Groups (Skupiny) proto zvolte Přidat novou skupinu. Pod skupinami si pak můžete představit třeba skupinu hesel pro web, hesla pro banku, hesla používaná na zámku u kufru nebo hesla PIN SIM karet, atd.

Zadání skupiny heselZadání skupiny hesel

Vlastní hesla se pak zadávají z nabídky Entries (Položky) - Add new entry (Přidat novou položku) nebo z panelu nástrojů pod hlavní nabídkou programu.

Zadání konkrétní položkyZadání konkrétní položky

Parametry položky jsou víceméně jasné. Kromě uživatelského jména a hesla můžete zadat také URL adresu, kde heslo používáte nebo datum vypršení hesla. Hesla, která mají vypršené datum platnosti a bylo by tak dobře je změnit si dál můžete zobrazit v nabídce Doplňky | Show expired entries. Hesla se standardně zobrazují v podobě teček, ale kliknutím na tlačítko vpravo u hesla (symbol lidského oka) si heslo můžete zobrazit. To ale většinou není ani nutné, pokud chcete heslo někde použít, stačí ručně nebo pomocí programu otevřít požadovanou adresu a uživatelské jméno či heslo překopírovat z hlavní nabídky Entries | Copy Username/Password to clipboard nebo rychleji použitím příslušných tlačítek pod hlavní nabídkou programu.

Rychlé zkopírování uživatelského jména nebo hesla můžete provést také pomocí zkratkových kláves, slouží k tomu [Ctrl+b] resp. [Ctrl+c]. Program také disponuje možností automatického vyplnění jména a hesla na stránce, tu najdete v nabídce Etnries | Perform AutoType, osobně mi ale zrovna nefungovala, nebo jsem jí nepochopil. ;-)

Bezpečná hesla

Jedny z nejbezpečnějších hesel jsou ta, která neznáme. Další podmínkou je, aby heslo bylo dostatečně silné a o to se postará KeePassX za vás. Samozřejmostí je možnost generování hesel. Ty můžete vytvářet přímo při úpravě/přidání konkrétní položky nebo samostatně spuštěním Generátoru hesel z nabídky Doplňky | Password Generator. Možnosti jsou poměrně široké, pojďme se na ně proto podívat.

První karta generátoru hesel (Random) vytváří náhodná hesla, ty mají standardně 25 znaků a obsahují všechno možné.

Zcela náhodná hesla generátoru heselZcela náhodná hesla generátoru hesel

Druhá karta Pronounceable se snaží vytvářet hesla, která by bylo možno (při troše fantazie) nějak vyslovit.

Generování vyslovitelných heselGenerování vyslovitelných hesel

Generátor hesel vám zajistí vytvoření opravdu silných hesel. Díky KeePassX si je navíc nebudete muset vůbec pamatovat, co chtít víc?

Konečně poslední karta generátoru hesel vám umožní vytvoření hesla z libovolné sady znaků.

Generování hesel z předem dané sady znakůGenerování hesel z předem dané sady znaků

Něco navíc

Program je vytvořen s ohledem na jednoduchost, to mimo jiné dokládá i možnost prohledávání hesel zadáním klíčového slova, automatické otevření naposledy používané databáze hesel při spuštění programu (a zadání toho správného hesla) a také provádění automatických záloh změněných hesel - představte si třeba situaci, kdy si změníte heslo v databázi, ale už zapomenete provést jeho změnu i na webu, atp. KeePass a jeho klony prostě myslí téměř na vše, no a na zbytek budete muset dál myslet vy, KeePassX vám ale práci jednoznačně ulehčí.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

obnova dat?
jirka 4. 06. 2018, 05:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Stačilo najet na jejich web a zahlédnout čtyři hnusné čtverečky. Ti mastilové umí jen s windousy (se mi zdála podezřelá už fotka krabicové verze) a omylem to portovali i na Appla.

Navíc ve free verzi je omezení 500MB a při povolené sdílení 2GB.
Linux Mint 18.3.Sonya x64 vs Mint 19 TARA - beta x64
Vladimír Bibza Ing. 11. 06. 2018, 09:04:01
Odpovědět  Odkaz 
Stroj EP45 DDR3/1600 Q9400 na 3,2Ghz

1. Sonya inštalácia z USB bez problémov virtual Windows 7x64 Pro bez problémov
2. Sonya 3 zariadenia nerozpoznala WEB kameru,príd. Ser/paralel dosku, prid. sieť, kartu.
3. Sonya skvelá rýchla na SSD DATA 128, OK aktualizácie, Vizuál, Office 5 výborný
4. Rozpoznava tlačiarne HP LaserJet6P, nutno vyskúšať rôzne ovl.tlačí teraz OK
5. Negat. pri akejkoľvek zmene čohokoľvek pýta heslo správcu dá sa pochopiť prečo
6. Celkové hodnotenie veľmi dobré - budem testovať sieťové služby cez Sambu.
7. Tara beta x64 inštalácia z USB OK, vizuál OK, office 5 OK, ostatné s problémami beta verzia mi pripadá ako keby nemala spustené podporné programi, ovládače, proste beta. Rozdiel v rýchlosti som extra nezaznamenal.

PS: U mňa zatiaľ Sonya vyhráva.
vbibza@centrum.sk
Steam na Linuxu
d3ad3ditzz 24. 06. 2018, 14:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Po každém spuštění přes teminál se stane tohle:

d3ad3ditzz@kali:~$ steam
Repairing installation, linking /home/d3ad3ditzz/.steam/steam to /home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam
Running Steam on kali kali-rolling 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam: symbol lookup error: /usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb-dri3.so.0: undefined symbol: xcb_send_request_with_fds
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/steam.sh: řádek 444: žádná shoda: ssfn*
d3ad3ditzz@kali:~$


U linuxu jsem relativně nováček takže s mnoha komandy jsem seznámen ale s tímhle si nevím rady. OS je založen na Debian 9.
linux
dub 25. 06. 2018, 13:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Ano-protože linux...naprostá šitovina.
RadioTray
D.M. 2. 12. 2018, 11:25:52
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,
zdravím všechny spokojené uživatele prográmku RadioTray_ http://radiotray.sourceforge.net .
Níže přikládám odkaz ke stažení aktualizovaného seznamu stanic.
Po stažení se seznam zkopíruje do skryté složky: user/.local/share/radiotray a původní "bookmarks.xml" se přepíše.
Tak ať Vám seznam slouží k Vaší spokojenosti, D.M.

https://uloz.to/!9IgRI8pkDzWx/bookmarks-xml
Vektorove vypocty umoznuje i R
xerostomus 13. 02. 2019, 21:50:57
Odpovědět  Odkaz 
Vektorove vypocty umoznuje i statisticky program R. V tom se dela docela dobre, ale je to prevazne prikazova radka a programovani. Coz mne osobne nevadi, ale nekdo prska.
OTASKA
STANDA RACEK 20. 03. 2019, 12:41:31
Odpovědět  Odkaz 
DOBRI DEN CHCI SE ZEPTAT JESTLI TADY JDE I VIDEO HRA MINECRAFT BUDU OPRAVDU RAT ZA OTPOVED BRZI PROSIMAHOJ.
ZDRAVI STANDA RACEK
otazka
Jirka kral 20. 03. 2019, 12:43:47
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,
chci se zeptat jestli zde budu moct i streamovat GTA 5,byl jsem totiz YOUTUBER a chtel bych opet zacit vite?? budu rad za otazku dik
Práce v IT
Kubisek 13. 11. 2019, 16:35:22
Odpovědět  Odkaz 
Zdarec hledám novou práci v oboru IT v Praze, hodně toho umím, a co neumím se naučím, poradíte mi prosím, kde se dá slušně vydělávat?
Freerapid nejde na LUBUNTU 18.04
Zdeněk 19. 11. 2019, 15:50:52
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,

nejde mi freerapid v 0.9u4, skončí to chybovými hláškami.
Ve spoutěcím scriptu je hláška:
FRD requires Sun Java 6, NO Shity GCJ, NO buggy OpenJDK, but Sun Java 6!

Chybové hlásky:
./frd.sh: 19: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 21: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 25: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 27: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 31: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 33: [: openjdk: unexpected operator
./frd.sh: 37: [: openjdk: unexpected operator
WARNING: An illegal reflective access operation has occurred
WARNING: Illegal reflective access by com.jtattoo.plaf.DecorationHelper (file:/home/virhundo/aplikace/freerapid/lookandfeel/JTattoo.jar) to method sun.awt.X11.XToolkit.isFrameStateSupported(int)
WARNING: Please consider reporting this to the maintainers of com.jtattoo.plaf.DecorationHelper
WARNING: Use --illegal-access=warn to enable warnings of further illegal reflective access operations
WARNING: All illegal access operations will be denied in a future release

Já mám:
openjdk version "11.0.4" 2019-07-16
OpenJDK Runtime Environment (build 11.0.4+11-post-Ubuntu-1ubuntu218.04.3)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 11.0.4+11-post-Ubuntu-1ubuntu218.04.3, mixed mode, sharing)

Takže mám smůlu?
Lukáš Novák Dotaz: USB Bluetooth 4.0 adaptér - Linux kompatibilní - Prosím o radu výběru
Lukáš Novák 2. 02. 2020, 10:11:01
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

mohl bych se zeptat prosím, jaký byste mohli doporučit Linux kompatibilní USB Bluetooth 4.0 adaptér.

Dostupný na našem on-line trhu (nerad objednávám z Číny).

Jádro / Distribuce: 4.19.0-6-amd64 / Debian GNU/Linux 10 Buster

Děkuji za případnou radu a přeji pěkný den.

lukaz
Advertising opportunity for WEBSITE
Danil Gurin 4. 02. 2020, 11:48:45
Odpovědět  Odkaz 
Hi,My name is Danil and I am a media buyer/planner represent AdBrainer. I found your website among others to have the traffic and audience we are currently looking for to advertise and promote a set of high paying and premium display campaigns.If this strikes as something you might be interested in, please don't hesitate to drop me a line.
Debian 10
Richard 24. 02. 2020, 01:22:34
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

Prosím o vysvětlení. Nainstaloval jsem Debian 10.3 server a při zakládání skupiny, bash nezna příkaz addgroup, jen když jsem v adresaři /usr/sbin# a dám příkaz ./addgroup [skupina] tak to provede. Jsem začátečník v Linuxu a trochu jsem z toho zmatený, v Ubuntu tento příkaz normálně funguje.

Děkuji za odpověď
Richard
Salih Agenter commission based business
Salih Agenter 13. 03. 2020, 10:21:42
Odpovědět  Odkaz 
Agenter is the best place for anyone who wants to earn more money online. Here you can make money in the form of commission by working for the business offers or referring them to the right individuals. You can also help others to make money online by referring to the leads. For more information commission based business
RasovskyM.cz - Nabízím programování webových aplikací, webových stránek - Brno a okolí
Martin Rašovský 3. 08. 2020, 13:18:59
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den - chci využít tohoto fóra a prezentovat své služby:

V Brně a celé České republice poskytuji služby vývoje webových stránek na míru dle Vašich požadavků. Garantuji rychlé a kvalitní řešení za rozumnou cenu. Realizuji jak menší úpravy na webových stránkách, tak i kompletní webové aplikace.

Telefon: +420 605 219 155

Email: rasovsky.mar@gmail.com

Web: https://www.rasovskym.cz/

Ceník: Prezentační web statický do 3500,- . Prezentační web se správou obsahu do 10 000,- . Kompletní webové aplikace (např. e-shop, inzertní portál...) vždy dohodou po zaslání podrobného zadání na email.

Podrobné informace naleznete na mých webových stránkách. Jsem k dispozici po-pá 9-17h na telefonu či email, osobní konzultace možná v Brně.
Jaký linux pro Intel NUC
Slávek 19. 10. 2020, 11:18:36
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
mám prosbu dotaz. Jsem laický uživatel linuxu už pár let. Mám mini PC Intel NUC7CJYH, 4GB ram a počítač mám 2 roky, užívám jej pouze na surfování po internetu. Po koupi jsem do něj na instaloval Linux Mint (tuším verzi 17) a vše makalo svižně přes rok zcela bez problému, dokonce jsem v něm měl playonlinux kvůli práci s MS Word Excel atd.. Osudový moment přišel když si k PC sedla mamka a během práce ho dala uspat, bohužel ho uspala úplně a já musel kupovat nový HDD. Od té doby jsem linux nainstaloval asi 3x,teď mám verzi Tricia 19.3, a vyskytuje se nový stejný problém. Po pár týdnech PC začne pomalu nabíhat a trvá velmi dlouho a také se mi často stává , že vytuhne při otevření více oken ve firefoxu,navíc jsem si všiml,že často nemůže najít připojení k internetu(i přes kabel) přestože na normálním tabletu ze stejného připojení ve stejnou chvíli internet jede normálně. Koukal jsem na doporučení Intelu tam doporučuje Ubuntu 16.02 LTS nebo Clear Linux. Jde mi opravdu jen o bezpečné surfování, a možnost playonlinux,prostředí mint mi vyhovovalo. Jakou byste mi doporučili verzi?Klidně bych si nainstaloval starou,ale nevím zda je to bezpečné a zda to nepřidusí nové aktualizace.. Nebo nějaká lite verze? Chci dokoupit ram aby byla 8B.Děkuji za jakýkoli nápad a radu
Monitorování sítě, chyb a služeb na VPS
Michal 8. 03. 2021, 17:28:09
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

máte nějaký tip, na sw k monitorování sítě a chyb na cca 8 serverech v jedné síti.
Něco jako ntopng.
Pro představu na routeru běží pfSense, za ním je reverse prozxy (nginx) která obstarává předávání http požadavků na
jednotlivé VPS + řeší certifikaci (LetsEncrypt) V síti běží obvykle Debiany a 1x Ubuntu server.

Děkuji.
assignment help
Jose anthony 4. 09. 2021, 11:52:34
Odpovědět  Odkaz 
Looking for online writing assignments? We provide assignment help service for students. We have been catering to the brand alliance needs of the students. I recommend you to visit our website to get the best help for your best assignment service.
Dotaz - přenositelnost
Franta 19. 10. 2021, 19:01:59
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat: je tato licence přenostitelná?
Ve staré virtuálce odinstaluji a na nové znovu aktivuji?
Pokud ne, tak chápu dobře, že je doživotní pouze po dobu "života" HW (vHW) na kterém byla aktivována?
Díky za odovědi.

Franta
zxc
LivTremond 7. 12. 2021, 12:52:45
Odpovědět  Odkaz 
zxc
paper writing servic
LivTremond 7. 12. 2021, 12:53:30
Odpovědět  Odkaz 
paper writing service

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux