přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

ALGOL

Dnes naposledy se podíváme až k samotným kořenům počítačových jazyků. Tentokrát na jazyk Algol, který položil základy imperativním jazykům a který byl kompletně navržen akademicky aktivními lidmi. Název jazyka vychází ze složení "ALGOrithmic Language", což bychom do češtiny přeložili jako algoritmický jazyk.


 

WeWiMo a CaLStats - Monitoring WiFi sítí

Zdeněk Štěpánek se zaměřil na dva šikovné prográmky pro monitoring WiFi karet a celé sítě od českého autora Jana Krupy.


 

Úprava domácího videa

Většina z nás to zná, máme doma dlouhé pasáže nesestříhaného domácího nebo jiného videa a chceme uchovat jen důležité sekvence. To se ovšem neobejde bez střihu, překódovávaní a dalších úprav. Navíc většina programů pro střih a jiné úpravy vyžaduje od uživatele odborné znalosti a hodně času. Kamil Volný.


 

Antivirový systém AVG pro linuxové servery

Antivirový systém AVG české firmy Grisoft je známý téměř každému uživateli počítače v naší malé zemičce. I za jejími hranicemi a dokonce za "Velkou louží" si vede velmi dobře, pravidelně se umisťuje na čelních pozicích testů antivirových systémů a postupně se snaží proniknout i na pole boje s dalším nežádoucím softwarem, jako je spyware a podobná havěť.


 

Softwarové telefony

Pokud si chcete vybrat nějaký softwarový telefon pro VoIP volání pomocí protokolu SIP, patrně začnete na na některém z vyhledávačů, který vám vrátí množství odkazů na volně šiřitelné i komerční programy, které takové volání umožňují. Zabývejme se nyní těmi volně dostupnými a zároveň fungujícími na Linuxu. Zjistíme tak, jak si open-source projekty stojí v tomto segmentu. Zdeněk Pižl.


 

Čtečka paměťových karet 23-in-1

V době mnoha různých paměťových karet je užitečné vlastnit zařízení, které umožní vašemu počítači pracovat s paměťovými kartami podobně jako s pevnými disky nebo disketami. V dnešní minirecenzi se podívejme na čtečku paměťových karet 23-in-1.


 

Vývoj jádra IV. - základní operace

Moduly mohou poskytovat služby dovnitř jádra, ale velice často i navenek (uživatelským programům). K tomu je ovšem potřeba vytvořit rozhraní, přes které se k modulu bude přistupovat. Často se hovoří o registraci zařízení, byť se často nejedná o ovladač skutečného (fyzického) zařízení.


 

Northland

V oblasti stratégií v reálnom čase (RTS, čiže real-time strategy) máme na Linuxe pomerne široký výber: od slobodných klonov klasických hier typu Warcraft a Command & Conquer cez originálne projekty ako Globulation 2 a Dark Oberon až po porty komerčných produktov Kohan, Myth II, Majesty a najnovšie aj Tribal Trouble od spoločnosti Oddlabs. Ich spoločným znakom je pomerne jednoduchá koncepcia založená na budovaní vlastného impéria a zhromažďovaní zdrojov, pomocou ktorých vyzbrojíte svoju armádu a pokúsite sa rozsekať protivníka na kúsky skôr, než to urobí on vám.


 

Vypráskejte crackera ze svého serveru

Z své zkušenosti vím, že spousta administrátorů argumentuje své nedbalé zabezpečení serverů slovy „Vždyť používám bezpečný Linux“ nebo „já tam mám jenom FTP server – co by s mými empétrojkami dělali...“ Nebudu zpytovat ničí svědomí, ani nikoho učit správným návykům při samotné administraci. Místo toho vám ale povím, co dělat v případě zjištění, že už nejste jediným superuživatelem na svém serveru.


 

Nessus - provádíme bezpečnostní audity

V dnešní době stále ještě mnoho lidí nechápe, že internet a všeobecně připojení k síti představuje pro jejich bezpečí větší hrozbu něž cokoli jiného. Pro každého útočníka je takřka alfou a omegou zjistit veškeré volně dostupné informace o systému, který má být později zkompromitován. Není tedy náhodou zmínit se o dodržování nebo spíše porušování často opomíjených internetových pravidel bezpečnosti.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz