přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

Unity: Pohled do historie

unity.png

První ze tří článků o rozhraní Unity, které se bude nacházet v novém Ubuntu 11.04 Natty Narwhal. V tomto článku se podíváme, jak to vlastně všechno začalo.


 

Darktable: Linuxová náhrada za Adobe Lightroom

darktable.png

Darktable je program určený hlavné fotografom na nedeštruktívnu úpravu digitálnych fotografií. Využíva libraw, takže zvláda všetky RAW formáty podporované touto knižnicou. Okrem toho dokáže pracovať tiež s HDR a samozrejme i s bežnými formátmi, ako je Tiff alebo JPG. Slúži tiež aj na jednoduché transformácie, ako je orezávanie či otáčanie, jeho sila spočíva hlavné v obrovskom množstve výkonných nástrojov pre úpravu farieb a úrovní.


 

Síla v podání GIMPu

gimp.png

Tento GIMPtoriál bude tak trošku dobrodružný, bude k němu totiž zapotřebí pár fotografií, ale nebojte se, pro lenochy je zde náhradní řešení – Internet, ten je plný fotografií, jen je potřeba hledat. Z účinkující postavy bude vytvořena postava plná energie tak trošku na způsob hrdiny.


 

Microsoft se pustil do Androidu kvůli patentům

dvatydny.gif

Microsoft vystartoval proti Androidu, Ubuntu: Vyzkoušejte aplikace ještě před instalací, Android Market má konkurenci: Amazon spustil svůj Appstore, Samsung předělal tablet Galaxy Tab 10.1. Je tenčí než iPad 2, Mozilla Firefox 4 pro počítače a Android, Elementary OS „Jupiter“.


 

Výuka geometrie v Linuxu: DrGeo, Kig a GeoGebra

geometrie.png

Didaktické aplikace DrGeo, Kig a GeoGebra mohou usnadnit výuku základů geometrie na základních či středních školách a případně i některých předmětů vysokých škol (např. výuka perspektivy v rámci estetických oborů). Vedle výuky matematiky se tyto aplikace uplatní mimo jiné při výuce fyzikálních předmětů, kde se požaduje pochopení principů paprskové optiky, zvládnutí geometrického řešení působení několika sil na tuhé těleso a podobně.


 

TechEd-DevCon 2011 startuje již 2. května

teched.png

Jak to vypadá s letošním devátým ročníkem TechEdu, vám prozradí Ondřej Ševeček z počítačové školy Gopas.


 

OpenMeetings: Setkávání ve virtuálním prostoru

openmeetings.png

Pracovní (a samozřejmě i nepracovní) setkání se čím dál častěji odehrávají ve virtuálním prostoru, což šetří čas i peníze. Aby byla taková setkání efektivní, je potřeba mít k dispozici kvalitní prostředky, které zajistí vše potřebné. Jedním z takových prostředků je svobodný software OpenMeetings.


 

Optimalizace PostgreSQL: Statistiky a checkpointy

postgresql.png

Dnes si řekneme něco o statistikách a jejich nastavení pro optimální výběr prováděcího plánu a také o nastavení ukládání databázových dat z WAL logu do datových souborů.


 

Správa linuxového serveru: Sledování logů pomocí nástroje logcheck

debain_notext.png

Každý zodpovědný správce linuxového serveru sleduje, co se na serveru děje, zdali nedochází k nějakým problémům či zdali nedošlo k nějakému bezpečnostnímu incidentu. Sledování serveru zahrnuje kromě monitorování základních veličin i prohlížení a sledování logů. Jelikož ruční procházení megabytů logů není ani pohodlné, ani reálné, existují nástroje, které tuto činnost usnadňují. Jedním z těchto nástrojů, konkrétně pak nástrojem logcheck, se bude zabývat tento díl.


 

Linux na ZŠ J. Valčíka, pokračování

zs_valcika.jpg

Pokračování případové studie o nasazení Linuxu na Základní škole J. Valčíka 4411, Ostrava-Poruba s rozšířenou výukou jazyků. David Dvořák


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz