přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

Koniec vývoja a podpory CentOS Linuxu

centos_perex.png

Vývoj CentOS Linuxu sa skončil už pred dvoma mesiacmi s vydaním jeho poslednej aktualizácie, ktorá pridala novšie verzie softvérových balíčkov. S koncom roku 2021 však prišiel aj koniec oficiálnej podpory. Alternatívne distribúcie ponúkajú svoje vlastné nástroje pre jednoduchú migráciu systému.


 

Neptune 7 prechádza na využitie Zswapu

neptune_perex.png

Jednou z ďalších linuxových distribúcií založených na Debiane je aj Neptune, ktorý vo svojej poslednej stabilnej verzii prebral nové aktualizácie. Užívateľom však pribudli aj rôzne úpravy desktopového prostredia KDE Plasma a tiež prechod na Zswap ako pomoc menej výkonným zariadeniam.


 

Prívetivejší elementary OS 6.1

elementary.png

Nová verzia elementary OS 6.1 predstavila ďalšie novinky, ktoré by mohli opäť zjednodušiť používanie tejto distribúcie aj pre menej skúsených užívateľov. Zmenami prešiel správca aplikácií, podobne ako aj dizajn a funkcie desktopového prostredia Pantheon.


 

Záver roku s vydaním distribúcie Manjaro 21.2

manjaro.png

Linuxová distribúcia Manjaro stihla vydanie nových inštalačných obrazov pre tri hlavné edície s desktopovými prostrediami GNOME, KDE Plasma a Xfce ešte pred začiatkom vianočných sviatkov. Okrem aktualizácií softvéru, nové Manjaro 21.2 Qonos pridáva tiež balík vlastných zmien.


 

Nové funkcie v editore GNU nano 6.0

gnu2021_perex.png

Textový editor GNU nano, ktorý je základnou súčasťou množstva linuxových distribúcií, prináša vo svojej najnovšej verzii s číslom 6.0 niekoľko zaujímavých noviniek. Rozšírená bola podpora farebnej škály pre zvýraznenie syntaxe a pribudlo aj niekoľko parametrov konfigurácie.


 

Veřejná správa 11–12/2021: analýza EUPL, posílení digitalizace, zranitelnost Log4Shell

Veřejná správa

Analýza licence EUPL 1.2 ukázala její přednosti. Nemoc covid-19 posílila digitalizaci v EU. NÚKIB varoval před kritickou zranitelností knihovny Log4j 2.


 

Nextcloud a další společnosti žalují Microsoft u evropských orgánů

eu_tech.png

Německá společnost Nextcloud GmbH žaluje společnost Microsoft pro její nekalé praktiky spojené s OneDrive Generálnímu ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise. Ke stížnosti se přidaly další evropské firmy. 


 

Ubuntu 21.04 sa budúci mesiac končí podpora

ubuntu.png

Vývojári zo spoločnosti Canonical pripomenuli užívateľom blížiaci sa dátum skončenia podpory verzie distribúcie Ubuntu 21.04. Kvôli budúcim aktualizáciám softvérových balíčkov a dostupnosti záplat pre nájdené bezpečnostné zraniteľnosti sa odporúča upgrade systému.


 

Vyskúšajte si Linux Mint 20.3 Beta

cavt543445ebd62ed.png

Distribúcia Linux Mint 20.3 dostala inštalačné obrazy pre jej beta verziu s náhľadom na pripravované novinky. Užívateľov čakajú aktualizácie desktopových prostredí, dokončené úpravy ich tém vzhľadu alebo aj úplne nová aplikácia. Vydanie stabilnej verzie Mintu by mohlo prísť už tento mesiac.


 

Nový dozorovací server QNAP kombinuje PoE switch a NAS

QVP-41B

Společnost QNAP představila nový síťový dozorovací server QVP-41B, který v sobě integruje funkce PoE swiche, NVR, NASu a routeru se šestnácti 30wattovými gigabitovými porty PoE, dvěma kombinovanými porty RJ45/SFP a dvěma porty pro správu hostitelů 2,5GbE. Novinka tak v jednom zařízení nabízí kompletní dozorovací infrastrukturu.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...