přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

Jádro 5/2006

Pravidelné jaderné novinky z klávesnice Jana Outraty.


 

Debian 5/2006

Ohlédnutí za děním ve vývoji Debianu.


 

Konfigurace a optimalizace Apache

O nesporných kvalitách HTTP serveru Apache ví téměř každý, kdo se pohybuje v oblasti webhostingu a webových technologií obecně. Přesto tyto kvality často zůstávají zbytečně nevyužity - přestože stačí tak málo. Vhodným nastavením můžeme poměrně snadno získat vyšší výkon, nové funkce nebo lepší využití těch stávajících. Bylo by chybou nesnažit se vytěžit z tohoto vynikajícího serveru maximum.


 

Jak šel pevný disk do světa

Bylo, nebylo, v jedné firmě se rozhodli, že vyřadí z provozu několik notebooků. Nabídli jejich odprodej svým zaměstnancům. Jednalo se sice o starší počítače, na dnešní dobu poněkud dýchavičné, ale i přesto se zájemci našli. Generální ředitel si zavolal nejvyššího IT člověka a důrazně mu kladl na srdce, že notebooky obsahují citlivá data a že jejich pevné disky nemohou do světa jen tak. Dostal jsem úkol, abych počítače připravil na jiné než firemní použití a přitom neohrozil obchodní tajemství naší firmy.


 

SSH receptem na bezpečnost 2

Unixová roura je velmi mocným nástrojem a SSH ji dokonale podporuje. Díky tomu můžeme snadno odesílat výstup libovolného programu kamkoliv na síť, nebo naopak. Může se stát, že máme vypalovačku na jiném počítači než na tom, na kterém jsme připojeni a kvůli firemním pravidlům se takový počítač ani nemůže dostat na internet (třeba kvůli riziku vypalování warezu ve firmě). Nám, pokročilým uživatelům, nic takového nevadí.


 

Radek Bábíček: Digitální video

Tento průvodce podobně jako další z dlouhé řady publikací edice "Jak na to" je zaměřen především na uživatele operačního systému Windows. Pokud jste však s digitálním videem byť třeba na linuxovém počítači nikdy nepracovali, mohl by vám napovědět, co taková činnost obnáší, jaké jsou její obecné zásady a jak asi vypadá jednoduchý program pro základní střih videa.


 

SSH receptem na bezpečnost 1

Počítačové sítě, které jsou založeny na IP (Internet Protocol), neobsahují žádné zabezpečení přenosu. Kdokoliv může odposlouchávat nebo dokonce modifikovat vaše data. Možná si řeknete, že neposíláte žádná důvěrné informace, ale pouhé přihlášení znamená, že se sítí přenáší vaše heslo v prostém textovém tvaru. A heslo je důvěrná informace.


 

Makroprocesor m4

Při práci v Linuxu a jiných systémech, ať již unixových nebo jiných, potřebujeme často automatizovat stále se opakující procesy. K tomuto účelu slouží mnoho nástrojů, některé poskytuje přímo shell, jindy je vhodné využít například některý skriptovací jazyk. Mezi nejstarší programy v unixovém světě patří makroprocesor m4, kterému se bude tento článek věnovat.


 

BlackBox ve Windows? Ano!

Projekt má název BlackBox4Win a jeho stránky jsou na adrese www.bb4win.org. Stránka je pouze jakýsi rozcestník sdružující čtyři aplikace, BBlean, xoblite,bluebox a dnes již mrtvý a nevyvíjený BB4Win. Vybral jsem si BBLean, ale všechny jsou si velmi podobné.


 

Konference Linuxalt 2006

Praha, Ostrava, Olomouc - tradiční bašty linuxových konferencí. Letos se konečně podařilo připravit obdobnou akci také v Brně - sídle známých linuxových firem, vývojových center a tří fakult zaměřených na informační technologie. Sdružení Linux v Brně při té příležitosti vyhlašuje Call for Papers (hledání přednášejících).


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »