přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nebuď lazar, buď Lazarus

Control

Nebuď lazar, buď Lazarus

Pro ty co chtějí programovat ...


reklama

Lazarus je vývojové prostředí, jehož ekvivalentem v komerčním prostředí je produkt Delphi od firmy Borland. Pokud znáte Delphi, nebude pro vás problém pracovat v IDE Lazarus. Program běhá nejen v Linuxu, ale i ve Windows a pokud vytváříte grafické aplikace, pak si rozumí s komponentami Windows stejně dobře jako s GTK1/2 nebo Qt. Prostě skutečně multiplatformní vývojové prostředí. Použitým programovacím jazykem je Pascal.

Tolik krátké představení vývojového prostředí Lazarus a teď co proč o něm zrovna hovořím. Již několik let sleduji jeho vývoj, zatím z povzdálí a se staženýma ušima. Na platformě Windows s ním nebyl prakticky problém, v Linuxu se pak dal bez problémů používat jako „náhrada“ programu Turbo Pascal a vytvářet v něm programy pro konzolu. S grafickým prostředím jsem ovšem vždy míval problém.

Lazarus jsem dosud v Linuxu vídal pouze v kabátku komponent GTK1, což je v dnešní době prakticky nepoužitelná a zastaralá technologie. No a včera jsem si konečně překompiloval GUI Lazara a výstupní aplikace tak, aby používaly GTK2. Takže nyní běhá k naprosté spokojenosti, jen začít programovat. Zkusím nyní popsat postup, kterým se mi to povedlo, ale nemusí fungovat všude a všem, resp. vždy vám může ještě nějaký ten balíček chybět...

Po instalaci programu, jsem zjistil, že mi chybí tzv. FPC, tedy Free Pascal Compiler. Kromě něj jsou ještě potřeba zdrojové kódy obsažené FPC. Instalaci jsem provedl takto:

apt-get install fpc fpc-source

Abych to nyní uvedl na pravou míru, používám distribuci Debian a fpc-source naleznete pouze v nestabilní verzi Debianu. Po instalaci balíčků si Lazarus vše potřebné nalezl sám. Pustil jsem se tedy do překompilování rozhraní, to provedete v nabídce Tools-Configure „Build Lazarus“...

lazarus1.png

Vlevo jsem vybral přepínač Build all a vpravo, z rozevírací nabídky, zvolil gtk2. Pak stačilo kliknout na tlačítko Build a chvíli počkat. Po provedení nového sestavení IDE se program sám restartoval a objevil se v pěkném kabátku komponent GTK2.

Nyní jsem zapomněl zmínit důležitou věc, výše uvedené překompilování programu Lazarus je nutno provést s právy uživatele root. Pokud při kompilaci dojde k nějaké chybě, zkuste jí vyřešit instalací požadovaných souborů, zřejmě se bude jednat o vývojové balíčky (balíčky -dev), např. rozhraní gtk, atd...

Co dál? Pokud se podíváte na oficiální stránky projektu Lazarus, může se porozhlédnout i po programech, které jsou v něm vytvořeny. Mě upoutal projekt Double Commander, bylo to mimo jiné tím, že byl hned na hlavní stránce nahoře... :)doublecmd.png

Jedná se o správce souborů, který se nechal inspirovat programem Total/Windows Commander nebo jak se to vlastně jmenuje. Tedy dvou-panelovým správcem souborů. Zajímavostí projektu je, že se na něm podílí i řada Čechů a kdo ví, třeba se nyní přidáte i vy.

Nahoru

Příspěvky

Nebuď lazar, buď Lazarus
Slavko 3. 01. 2008, 17:49:19
Odpovědět  Odkaz 
Lazarus má slovenské rozhranie...si prihrejem polievočku :-)

Apropo, prečo sa mi začali objavovať obludne veľké písmená na Vašej stránke?
Nebuď lazar, buď Lazarus
Slavko 3. 01. 2008, 18:01:00
Odpovědět  Odkaz 
...ale zatiaľ len v SVN verzii :-(
René Baran Nebuď lazar, buď Lazarus
René Baran 17. 05. 2008, 14:06:25
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim.

Pouzivam distribuci CentOS a na ni mam jazyk Lazarus. Jsem s nim max. spokojen. Mel jsem spise problem s jinym produktem tohoto typu - OpenKylix. Pouze bych si dovolil doplnit par informaci.

1. Lazarus udela na rozdil od Delphi soubor o velikost 13-17 MB. Ten je nutno pote zmensit (pokud si nekdo preje). A to nasledujicimi prikazy:

strip
upx --ultra-brute

Takto zmenseny soubor ma pak 600kB - 1MB.


Strip je soucasti instalace Lazaru. UPX je mozne stahnout z WWW stranek http://upx.sourceforge.net/.


2. Instalace probehne prakticky dobre, pouze je nutne (pokud jiz neni v systemu) doinstalovat nektere knihovny gcc (jinak neprobehne kompilace vlastniho projektu).


3. Pokud chcete pouzivat pripojeni k MySQL v Lazaru, je treba si doinstalovat knihovnu libmysql.so


To byly chybky, ktere mne cekaly, kdyz jsem si lazarus nainstaloval. Instaloval jsem jej z RPM balicku.


Rene
Re:Nebuď lazar, buď Lazarus
talpa 27. 11. 2008, 11:04:04
Odpovědět  Odkaz 
Jen pozor, nejde o zmensovani ale komprimaci za pomoci extra rychle komprimacni metody LZO, mam s nim zkusenost, obcas to neni to prave orechove... doporucuji nechat puvodni velikost, urcite ne ultra-brute, to je nejsilnejsi komprimacni zpusob, jinak to ze "udela 13-14 MB" znamena jen jedno ze pribali vsechny balicky s komponentama do toho EXE nebo SO. Zjednodusene receno...
Re:Re:Nebuď lazar, buď Lazarus
Renek 12. 01. 2009, 22:34:36
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim.

Vzhledem ke skutecnosti, ze zde uvadim dve utilitky, rad bych uvedl ctenarum - neprogramatorum vse na pravou miru.

Utilitka "strip" (dodavana jako soucast Lazaru) vycisti binarni (prekompilovany) soubor od debug symbolu (http://wiki.lazarus.freepascal.org/Lazarus_Faq). To jsou informace, ktere rikaji, ktery programovaci jazyk dany binarni kod vygeneroval. Tyto informace jsou bud dodavany jako soucast binarniho kodu (viz. tento pripad) nebo jsou distribuovany jako samostatny soubor. Timto "vycistenim" se vysledny binarni kod zmensi cca. ze 14MB na 5-6MB.

Komprimaci (jak je zde spravne uvedeno) provede az utilitka "upx" (http://upx.sourceforge.net/). Nicmene komprimace znamena zmenseni, nejde-li o jiz komprimovany soubor, ktery temer nelze vice zkomprimovat (AVI, ...). Pokud binarni soubor neni komprimovany, pri spusteni se do pameti pouze nahraje. Je-li takto komprimovany (v nasem pripade utilitkou "upx"), do pameti se dekomprimuje (rozbali). To znamena, ze v pameti po rozbaleni by mel zabirat stejnou velikost jako nekomprimovany, na disku vsak zabirat mene mista. Zatim jsem se s problemem komprimovaneho binarniho souboru z lazaru utilitkou upx nesetkal. Ale poprit moznost chyb nemohu.Wiki
========================

Komprimace: http://cs.wikipedia.org/wiki/Komprese_dat
Debug symboly: http://en.wikipedia.org/wiki/Debug_symbolR.
Re: Re:Re:Nebuď lazar, buď Lazarus
urso 17. 06. 2018, 10:41:51
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasím, ale dodávám:
Ještě lepší řešení je vypnout ladící informace v LAZARUS 1.6.4 přímo v projektu aplikace. Provede to ještě lepší zmenšení a spolu s upx lze dosáhnout zmenšení aplikace 26x z 22 MB na 0,75 MB!
Podrobný návod je zde: http://zmsoft.cz/?str=lazarus---vyvojove-prostredi-dephi
Nebuď lazar, buď Lazarus
Jan Kadlec 26. 08. 2010, 15:53:21
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

byl by zde někdo tak hodný, a ozval se mi na email: kadlec-jan@email.cz, Jabber: Ni3m4nd@jabbim.cz nebo ICQ: 333-587-618 s pomocí Lazarem? S Delphi mám dlouholetou praxi, ale kdyz jsem si dal Lazaruse pod linux tak vytvářím jen programy pro linux, ale potřeboval bych ho překompilovat i pod win32 do *.exe. Na netu jsem našel spoustu návodů ale vůbec nic nefungovalo a dodnes jsem nevytvořil žádný exe :(. Pomohl by mi prosím někdo rozchodit lazara aby kompiloval pro obě platformy? Budu moc vděčný pokud se někdo ozve.
Re: Nebuď lazar, buď Lazarus
fela 25. 06. 2018, 07:04:55
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý deň,
tiež som sa s tým trápil, aplikácia preložená v GNU/Linuxe nešla pod Windows. Nakoniec som to vyriešil tak, že keď som mal softvér dokončený, tak som vo VirtualBoxe spustil Windows (mám jednu legálnu licenciu), tam som nainštaloval Lazarus a skompiloval to tam.
Jiří Eischmann Re: Nebuď lazar, buď Lazarus
Jiří Eischmann 25. 06. 2018, 08:51:09
Odpovědět  Odkaz 
Cross-compilování pro Windows na Linuxu je zbytečně složité. Nejlepší si hodit Windows do virtuálky udělat to tam.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linux