přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nejdůležitější novinky Linuxu 5.6

Nejdůležitější novinky Linuxu 5.6

cavt451c20af55c46.jpg

Je tomu pár dní, co byl Linux 5.5 prohlášen za stabilní, přesto se již intenzivně pracuje na další verzi. Linux 5.6 s sebou přinese spoustu zajímavých novinek, které zaujmou téměř každého z nás, tak se na ně pojďme podívat. 


Jak jsme si již řekli na začátku, Linux 5.6 sebou přinese porci zajímavých novinek, dalo by se říct, že mnohem zajímavějších, než které přinesla verze 5.5. Sice i nadcházející Ubuntu 20.04 LTS vyjde s verzí 5.5, přesto neuškodí o novinkách vědět a případně na něj manuálně aktualizovat po jeho vydání.

1. Podpora WireGuard

První a velmi zajímavou novinkou je, že WireGuard bude přidán do jádra Linuxu 5.6 - potenciálně může nahradit OpenVPN z různých důvodů. Na jejich oficiálních stránkách se můžete dozvědět více o WireGuardu a dozvědět se výhody, které přináší. Samozřejmě, pokud jste jej již použili, možná znáte důvody, proč je potencionálně lepší než staré OpenVPN.

2. Podpora 

Druhou novinkou, na níž se podíváme, je podpora USB-4.Není tomu sice tak dávno, co byla specifikace USB-4 oznámena, přesto se již aktivně pracuje na její implementaci v jádru. Dle oznámení: "USB4 zdvojnásobuje maximální souhrnnou šířku pásma USB a umožňuje více simultánních datových a zobrazovacích protokolů". Jak víme, USB-4 je založen na specifikaci protokolu Thunderbolt a bude zpětně kompatibilní s USB-2.0, USB-3.0 a Thunderbolt-3.

3. Komprese dat F2FS pomocí LZO / LZ4

V pořadí třetí novinka je podpora komprese dat F2FS pomocí algoritmů LZO/LZ4. Jinými slovy, jedná se pouze o novou kompresní techniku ​​pro souborový systém, v níž budete moci vybrat konkrétní přípony souborů.

4. Vylepšená podpora hardwaru

Dostáváme se ke čtvrtému bodu. Jako s každým dalším větším vydáním se také zlepší hardwarová podpora. Prioritou bude také plán na podporu nejnovějších bezdrátových periferií. Nové jádro také přidá podporu pro myš MX Master 3 a další bezdrátové produkty Logitech.

Kromě produktů Logitech můžete očekávat také celou řadu hardwarové podpory (včetně podpory pro GPD AMD, GPID NVIDIA a čipové sady Intel Tiger Lake).

5. Další změny

V následujícím výčtu jsou menší, přesto důležitá vylepšení:
  • Vložené šifrování FSCRYPT.
  •  Vylepšení hlášení AMD Zen o teplotě/výkonu.

  • Oprava přehřívání procesorů AMD v noteboocích ASUS TUF.

  •  Open-source NVIDIA RTX 2000 „Turing“ grafická podpora.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz