přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nové GNOME a GitLab, podzimní konference, 5 let LibreOffice

Nové GNOME a GitLab, podzimní konference, 5 let LibreOffice

dvatydny.gif

Páté narozeniny oslavil kancelářský balík LibreOffice. V říjnu a listopadu se budou v Praze a Brně konat dvě Linux/OSS konference, nezapomeňte přijít! Vyšlo nové GNOME 3.18 a také betaverze chystané Fedory 23. A italská armáda přechází na LibreOffice.


LibreOffice slaví páté narozeniny

Ačkoli se to mnohým z nás může zdát jako včera, ve skutečnosti tu je s námi kancelářský balík LibreOffice již celých pět let. Kulatiny oslavil v pondělí 28. září.

LibreOffice v roce 2010 samozřejmě nevznikl na zelené louce, ale „odštěpil se“ od kancelářského balíku OpenOffice.org, jehož vývoj pod taktovkou společnosti Oracle nesliboval zrovna zářnou budoucnost. Koneckonců problémy s vývojem, především se zařazováním změn a přístupem k vývojářům, byly již za „vlády“ společnosti Sun.

Ačkoli zpočátku měli někteří vznik LibreOffice za chybu, dnes již můžeme jednoznačně říci, že to bylo to nejlepší, co mohlo svobodné kancelářské balíky potkat a ustrnulý vývoj OpenOffice.org tomu dává jen za pravdu.

Společně s LibreOffice slaví své narozeniny také nadace The Document Foundation, která vývoj LibreOffice zastřešuje, pořádá konference, spravuje finance od dárců atp. Není bez zajímavosti, že vytvoření podobné nezávislé nadace, která by „dohlížela“ na vývoj OpenOffice.org, slibovala společnost Sun již od roku 2000.

Další informace najdete v novince na našem portálu OpenOffice.cz.

Podzimní Linux a OSS konference v Česku

Jako již tradičně, i letos se u nás budou v říjnu a v listopadu konat hned dvě velké konference věnující se Linuxu a svobodnému softwaru.

Jako první přijde na řadu Praha se „svojí“ konferencí LinuxDays, která se bude konat o víkendu 10. a 11. října v prostorách Fakulty informačních technologií ČVUT a již je k dispozici bohatý program -- souběžně budou probíhat čtyři běhy přednášekdva workshopů. Vstup na konferenci je zdarma, ale pořadatelům uděláte radost registrací.

Druhou konferencí bude brněnský OpenAlt, který se bude již tradičně konat první listopadový víkend (7. a 8. listopadu) také v prostorách Fakulty informačních technologií, ale zde pochopitelně brněnského VUT. OpenAlt svůj program zatím nezveřejnil, ale těšit se můžete jak na přednášky, tak na workshopy (dílny). Vstup bude také samozřejmě zdarma.

Vyšlo GNOME 3.18

Ano, je to již půl roku od předchozího vydání desktopového prostředí GNOME. Nové GNOME 3.18, je nově také pojmenované a nese označení „Gothenburg“ podle letošního místo konání „gnomácké“ konference GUADEC.

Nové GNOME 3.18 s aplikací Znaky v připravované Fedoře 23 Nové GNOME 3.18 s aplikací Znaky v připravované Fedoře 23

Mezi novinky v GNOME 3.18 patří například podpora integrace úložiště Google Drive do správce souborů, aktualizace firmware pomocí nástroje Software, podpora gest na touchpadu nebo nové aplikace Kalendář a Znaky. Podrobný přehled novinek naleznete v poznámkách k vydání.

Fedora 23 Beta

Přesně dle plánu vyšla betaverze připravované Fedory 23. Pokud půjde vše podle plánu, finální verze by měla být k dispozici již 27. října letošního roku.

Mezi novinky, na které se můžeme těšit, najdeme například výše zmiňované nejnovější GNOME 3.18, LibreOffice 5, nové Mono 4, Docker 1.8 nebo podpora pro Unicode 8.0 a do rodiny spinů (verzí Fedory s alternativními desktopovými prostředími) také přibyl Cinnamon spin.

Kompletní přehled změn plánovaných do Fedory 23 naleznete na fedoraproject.org.

GitLab 8.0

Patnáct měsíců po vydání verze 7.0 přichází nová verze opensource webového „správce“ Git projektů GitLab 8.0.

Nová verze nabízí lepší výkon a integraci LDAPu, ale také mnohé změny ve webovém rozhraní. Zajímavou novinkou je také integrace (dříve samostatného) nástroje pro průběžnou integraci (Continuous Integration) nástroje GitLab CI přímo do samotného GitLabu. Užitečná je také nově přidaná možnost přidávat komentáře na GitLab jednoduše odesláním odpovědi na emailovou notifikaci.

Open data & gov

Italská armáda přechází na LibreOffice

Skoro jako dárek k jeho pátým narozeninám vypadá zpráva o jeho nasazení svobodného kancelářského balíku LibreOffice v italské armádě. Se 150 tisíci počítači se italské Ministerstvo obrany stane druhým největším úřadem, který se rozhodl LibreOffice nasadit. (Největším je francouzské Ministerstvo vnitra, díky kterému si LibreOffice může „připsat“ celkem 240 tisíc instalací.)

Přechod na LibreOffice a standard Open Document Format (ODF) začne již v říjnu a podle plánu by měl být dokončen do konce roku 2016.

Ministerstvo obrany je prvním „centrálním“ úřadem, který přechod na otevřené kancelářské řešení oznámil, ale rozhodně není v Itálii jediným - na lokální úrovni známe i další úspěšné přechody na LibreOffice (nebo OpenOffice.org). Svobodná řešení bychom tak našli například v regionech UmbriaEmilia-Romagna nebo třeba v Bologni.

(Téměř) jednou větou

  • Pokud se chcete dovědět něco nového o Dockeru, máte možnost tak učinit 15. října v brněnském Impact Hubu na akci Brno Docker meetup.
  • Zajímá vás, jak se testuje Fedora před tím, než se vydá? A chtěli byste se třeba do testování zapojit? Pokud ano, pak rozhodně doporučujeme přečíst si článek Petra Schindlera z Fedora QA Jak se testuje Fedora.
  • Druhou (a poslední) betaverzi má za sebou připravované Ubuntu 15.10 (vyjít by mělo 16. října).
  • Nad tím, kolik je vlastně aktivních telefonů využívajících systém Ubuntu Phone, se zamýšlí komunitní vývojář Riccardo Padovani. Dospěl k číslu přibližně 25 tisíc.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...