přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 10 let prohlížeče Mozilla Firefox

10 let prohlížeče Mozilla Firefox

Firefox

Prohlížeč Mozilla Firefox slaví 10 let své existence. Z původně vývojové větve Mozilla Suite vznikl samostatný program, který má dnes svoji mobilní verzi a dokonce se stal i základem linuxového operačního systému Firefox OS. Celá historie prohlížeče je ale dokonce dvakrát delší.


Historie webového prohlížeče Mozilla Firefox začala již před téměř 20 lety. Tehdy ve firmě Netscape Communications Corporation spatřil světlo světa prohlížeč Netscape Navigator. Nebyl to první webový prohlížeč (tím byl WorldWideWeb, představený již v roce 1991), ale jako první se masově rozšířil po rychle se rozvíjejícím Internetu. Na jeho základech vznikl v roce 1998 projekt Mozilla pro vývoj – již otevřeného – aplikačního balíku Mozilla (Application) Suite (později vyvíjeného pod názvem SeaMonkey).

Definitivně se samostatný prohlížeč Mozilla Firefox zrodil v září 2002 jako vývojová větev zmíněného balíku. Po názvech Phoenix a Firebird (které kolidovaly s názvy existujících produktů) prohlížeč získal svůj definitivní název Firefox a první ostrá verze – 1.0 – byla vydána 9. listopadu 2004, tedy přesně před deseti lety.

Celou tuto „desetiletku“ procházel intenzivním vývojem. Měnilo se renderovací jádro Gecko, podoba uživatelského rozhraní i knihovny pro zajištění důležitých funkcí. Přibyla mobilní verze, vzniklo webové vývojové prostředí a zrodil se i operační systém Firefox OS, který je založen na linuxovém jádře a prostředí pro běh aplikací vychází z prohlížeče Firefox.

V rámci oslav výročí připravili tvůrci speciální verzi prohlížeče, která bude určena pro vývojáře a bude veřejně představena zítra. Dále si můžete například stáhnout speciální tapety na plochu nebo pomoci projektu vyplněním dotazníku.

10 let Firefoxu Napište, proč používáte Firefox

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


IOTOR

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Všechny blogy »

Sophos