přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 10 let prohlížeče Mozilla Firefox

Alvao

10 let prohlížeče Mozilla Firefox

Firefox

Prohlížeč Mozilla Firefox slaví 10 let své existence. Z původně vývojové větve Mozilla Suite vznikl samostatný program, který má dnes svoji mobilní verzi a dokonce se stal i základem linuxového operačního systému Firefox OS. Celá historie prohlížeče je ale dokonce dvakrát delší.


Historie webového prohlížeče Mozilla Firefox začala již před téměř 20 lety. Tehdy ve firmě Netscape Communications Corporation spatřil světlo světa prohlížeč Netscape Navigator. Nebyl to první webový prohlížeč (tím byl WorldWideWeb, představený již v roce 1991), ale jako první se masově rozšířil po rychle se rozvíjejícím Internetu. Na jeho základech vznikl v roce 1998 projekt Mozilla pro vývoj – již otevřeného – aplikačního balíku Mozilla (Application) Suite (později vyvíjeného pod názvem SeaMonkey).

Definitivně se samostatný prohlížeč Mozilla Firefox zrodil v září 2002 jako vývojová větev zmíněného balíku. Po názvech Phoenix a Firebird (které kolidovaly s názvy existujících produktů) prohlížeč získal svůj definitivní název Firefox a první ostrá verze – 1.0 – byla vydána 9. listopadu 2004, tedy přesně před deseti lety.

Celou tuto „desetiletku“ procházel intenzivním vývojem. Měnilo se renderovací jádro Gecko, podoba uživatelského rozhraní i knihovny pro zajištění důležitých funkcí. Přibyla mobilní verze, vzniklo webové vývojové prostředí a zrodil se i operační systém Firefox OS, který je založen na linuxovém jádře a prostředí pro běh aplikací vychází z prohlížeče Firefox.

V rámci oslav výročí připravili tvůrci speciální verzi prohlížeče, která bude určena pro vývojáře a bude veřejně představena zítra. Dále si můžete například stáhnout speciální tapety na plochu nebo pomoci projektu vyplněním dotazníku.

10 let Firefoxu Napište, proč používáte Firefox

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Síť Wi-Fi pro celou domácnost a bez starostí aneb Nejmodernější technologie nemusí být nutně složitá

SynologySynology Mesh Router MR2200ac není jen jeden z dalších systémů Wi-Fi. Jde o první směrovač Wi-Fi s certifikací WPA3. Je čas na lepší síť Wi-Fi a bezpečnější internet.
Zařízení MR2200ac s inteligentní sítí Mesh Wi-Fi a nejlepšími možnostmi rodičovské kontroly v odvětví je navrženo tak, aby zajistilo připojení a bezpečnost pro všechna vaše zařízení i uživatele.

Pokračování ...


Alvao