přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 10 let prohlížeče Mozilla Firefox

10 let prohlížeče Mozilla Firefox

Firefox

Prohlížeč Mozilla Firefox slaví 10 let své existence. Z původně vývojové větve Mozilla Suite vznikl samostatný program, který má dnes svoji mobilní verzi a dokonce se stal i základem linuxového operačního systému Firefox OS. Celá historie prohlížeče je ale dokonce dvakrát delší.


Historie webového prohlížeče Mozilla Firefox začala již před téměř 20 lety. Tehdy ve firmě Netscape Communications Corporation spatřil světlo světa prohlížeč Netscape Navigator. Nebyl to první webový prohlížeč (tím byl WorldWideWeb, představený již v roce 1991), ale jako první se masově rozšířil po rychle se rozvíjejícím Internetu. Na jeho základech vznikl v roce 1998 projekt Mozilla pro vývoj – již otevřeného – aplikačního balíku Mozilla (Application) Suite (později vyvíjeného pod názvem SeaMonkey).

Definitivně se samostatný prohlížeč Mozilla Firefox zrodil v září 2002 jako vývojová větev zmíněného balíku. Po názvech Phoenix a Firebird (které kolidovaly s názvy existujících produktů) prohlížeč získal svůj definitivní název Firefox a první ostrá verze – 1.0 – byla vydána 9. listopadu 2004, tedy přesně před deseti lety.

Celou tuto „desetiletku“ procházel intenzivním vývojem. Měnilo se renderovací jádro Gecko, podoba uživatelského rozhraní i knihovny pro zajištění důležitých funkcí. Přibyla mobilní verze, vzniklo webové vývojové prostředí a zrodil se i operační systém Firefox OS, který je založen na linuxovém jádře a prostředí pro běh aplikací vychází z prohlížeče Firefox.

V rámci oslav výročí připravili tvůrci speciální verzi prohlížeče, která bude určena pro vývojáře a bude veřejně představena zítra. Dále si můžete například stáhnout speciální tapety na plochu nebo pomoci projektu vyplněním dotazníku.

10 let Firefoxu Napište, proč používáte Firefox

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »