přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Firefox 59 nebude podporovat GTK 2

Firefox 59 nebude podporovat GTK 2

Firefox

Ve verzi 59 z webového prohlížeče Mozilla Firefox zmizí podpora grafického toolkitu GTK 2. Odstranění je připraveno už dva roky.


Před dvěma lety bylo navrženo odstranit podporu grafického toolkitu GTK 2 z webového prohlížeče Mozilla Firefox; podpora novějšího GTK 3 byla tehdy označena za stabilní. Tehdy k tomu ovšem nedošlo ‒ jak připomněl Martin Stránský, řada enterprise linuxových distribucí stále používala jen GTK 2.

Dny GTK 2 ve Firefoxu jsou však zřejmě definitivně sečteny. S chystanou verzí 59 podpora starého toolkitu z prohlížeče zmizí. Odstranění podpory znamená zmenšení zdrojových kódů Firefoxu a tím i snížení nároků na údržbu kódu.

Nahoru

Příspěvky

Obžaloba autorů enterprise distribucí
Petr Ježek 15. 01. 2018, 20:12:41
Odpovědět  Odkaz 
Tato zpráva pouze potvrzuje známý fakt, že údajný konzervativní přístup baličů a údržbářů podnikových linuxových distribucí znamená položení rovnítka mezi zastaralé a spolehlivé. GTK3 je dávno toolkit ověřený v nejtěžším provozu a tvůrci podnikových dister tak pouze dělají linuxu medvědí službu.
Lukáš Jelínek Re: Obžaloba autorů enterprise distribucí
Lukáš Jelínek 15. 01. 2018, 22:09:21
Odpovědět  Odkaz 
Uživatelé enterprise distribucí většinou preferují stabilitu před novými technologiemi. Proto má například RHEL desetiletou základní podporu (a lze využít i prodlouženou podporu), u SUSE byla dříve 7 let, dnes už také 10. Kdo chce novější verzi, může upgradovat.
Re: Obžaloba autorů enterprise distribucí
radek 16. 01. 2018, 12:51:56
Odpovědět  Odkaz 
Nu, GTK3 teprve nedávno získalo stabilní API, do té doby byly problémy mezi verzemi.
Já přístup konzervativních dister naopak velmi chápu. Nikoho nebaví opakovaně přepisovat kód.
Re: Obžaloba autorů enterprise distribucí
Jirka 16. 01. 2018, 13:23:44
Odpovědět  Odkaz 
"...znamená položení rovnítka mezi zastaralé a spolehlivé..."

A ono to snad tak (většinou) není? V dnešní stupidní době iňáků a neustálých (často zcela zbytečných a samoúčelných) změn je stabilita něco, co se hledá jen velmi obtížně...

Profesně se pohybuji převážně v průmyslovém či laboratorním prostředí, takže dobře vím, o čem mluvím. No a i pro soukromou potřebu fakt potřebuju a preferuju funkčnost, a to nejen faktickou, ale třeba i ergonomickou...

Slovo "nové" a všechny související převážně marketingové bláboly dnes považuji spíš za příznak nemoci. Ano, je to přehnané, ale jde přesně o reakci na probíhající děje. V minulém režimu to bylo naopak. Prostě extrémy a tlaky u mě vždy vyvolávají onu reakci (tedy protitlak), nikoliv že bych se přizpůsobil...
Lukáš Jelínek Re: Re: Obžaloba autorů enterprise distribucí
Lukáš Jelínek 16. 01. 2018, 20:20:39
Odpovědět  Odkaz 
"Nové" je často jen proto, aby se to líp prodávalo. A když už ani tohle nefunguje, tak se zavede model průběžného placení, jako to má třeba Adobe. Je škoda, že tvůrci svobodného softwaru také často sklouzávají k tomu, že je něco "samoúčelně nové", bez skutečného užitku.
Re: Re: Re: Obžaloba autorů enterprise distribucí
Jirka 16. 01. 2018, 21:21:39
Odpovědět  Odkaz 
""Nové" je často jen proto, aby se to líp prodávalo."

Asi ano, i když u mě to funguje spíš obráceně ;-)

"tak se zavede model průběžného placení, jako to má třeba Adobe."

Jo, nebo třeba takový Autodesk schramstne léta fungující malý a "lidský" Cadsoft a udělá tam právě tuto prasárnu s Eagle. Nejen že si tedy vynucuje pravidelné platby, ale navíc je to celé cloudový model, kde všechno je u nich a tak to mohou nejen libovolně zneužít, ale i třeba znepřístupnit atd. Všechno mají nepochybně řádně zdůvodněné na straně 254 EULA...

Prostě úchylka na x-tou. A to se najde nemálo jedinců, co tomu tleskají...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »