přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Android 4.4 „KitKat“ a Nexus 5

Android 4.4 „KitKat“ a Nexus 5

Android

Je tady nová verze operačního systému Android. Chlubí se paměťovou úsporností a řadou nových funkcí – například v oblasti multimédií, úložišť, NFC nebo hardwarových senzorů. Současně přichází telefon Nexus 5, první s novou verzí systému.


Přichází nová verze 4.4 operačního systému Android s kódovým názvem „KitKat“ (ano, jde o ty známé oplatkové tyčinky máčené v čokoládě). Chloubou této nové verze je nízká paměťová náročnost. Systém by se měl spokojit s 512 MB operační paměti, pro úsporu paměti využívá řadu mechanismů – například optimalizaci cache, kernel samepage merging nebo swap to zRAM; výrobci zařízení a vývojáři aplikací dostávají k dispozici i další nástroje k řízení práce s pamětí.

V oblasti NFC komunikace přibyla nová platforma pro Host Card Emulation – přístroj se může tvářit jako bezkontaktní karta (platební či jiná) nebo naopak čtečka karet. Nový tiskový framework výrazně rozšiřuje možnosti tisku z přístroje (přes Google Cloud Print nebo jiné služby), hlavním komunikačním formátem je PDF. Nový framework pro úložiště poskytuje jednotný, snadno použitelný přístup k úložištím a dokumentům. Další nový framework se týká práce se SMS a MMS.

Nové funkce jsou spojeny také s hardwarovými senzory. Události ze senzorů lze sdružovat do dávek a významně tím šetřit energii. Přibyl také detektor kroků a jejich počitadlo. Vývojáři využijí nový celoobrazovkový režim, přechodový framework (pro animace), průsvitné stylování, rozšířený přístup k notifikacím nebo Chromium WebView.

Celý balík změn se týká multimédií. Nová verze umožňuje zachycovat obraz na displeji, měnit rozlišení při přehrávání, využívat Common Encryption pro DASH, tunelovat zvuk na DSP či ho vizualizovat na displeji nebo používat HTTP Live Streaming.

Změn je samozřejmě ještě mnohem víc. Současně s Androidem 4.4 byl představen také chytrý telefon Nexus 5, který jako první tento systém využívá. Jedná se o přístroj s procesorem Snapdragon 800 (kmitočet 2,3 GHz), 2 GB operační paměti, displejem o úhlopříčce 4,95 palce a baterií s kapacitou 2300 mAh.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »