přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA

Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA

USA cloud

Caspar Bowden varuje obyvatele EU před používáním amerických cloudových služeb. Podle něj reálně hrozí špionáž ze strany úřadů USA.


Caspar Bowden je nezávislý expert přes oblast ochrany soukromí, dříve pracoval jako poradce Microsoft Europe. Na panelové diskusi v rámci konference CPDP v Bruselu varoval občany Evropské unie před používáním cloudových služeb provozovaných ve Spojených státech amerických. Zákon FISAAA 2008 totiž umožňuje americkým zpravodajským službám, aby měly přístup k datům cizinců uloženým u amerických firem (pokud se tyto služby domnívají, že mají daná data dopady na zahraniční politiku USA).

Bowden zmínil zejména možnost sledování různých aktivistů a politických skupin. Upozornil také, že návrh dodatku k legislativě EU pro ochranu soukromí dat obsahuje skulinu, která výslovně takové sledování umožní. Estonský prezident Toomas Hendrik Ilves na jiné panelové diskusi řekl v podstatě totéž: „Je-li to americká firma, je v jurisdikci FBI a nejste-li americkým občanem, přijdou se podívat na cokoli, co máte uložené na serveru americké společnosti“.

Nahoru

Příspěvky

Pavel Petřík Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA
Pavel Petřík 1. 02. 2013, 22:26:14
Odpovědět  Odkaz 
Máme v současné době nějaký čistě Evropský cloud, kde by se toto stát nemělo? Předpokládám, že toto se týká např. úložišť a služeb mocného Google nebo např. Dropboxu a podobných služeb? Existuje nějaký seznam cloudů pro nás Evropany před očima velkého bratra bezpečný?
Re: Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA
SpaceExplo 1. 02. 2013, 22:42:27
Odpovědět  Odkaz 
Ano, takovy existuje - ten u Vas doma na Vasem vlastnim HW.
Pavel Petřík Re: Re: Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA
Pavel Petřík 1. 02. 2013, 22:57:08
Odpovědět  Odkaz 
A co např. e-mail? Služby typu seznam, centru, gmail jsou také ve svojí podtatě cloud. Alespoň jsem se to dočetl na wiki. Beru v potaz, že nejbezpečnější úložiště je opravdu vlstní HW, ale co tyto komunikační prostědky typu e-mail, skype apod.?
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA
Lukáš Jelínek 1. 02. 2013, 23:35:42
Odpovědět  Odkaz 
Skype je samozřejmě americký, provozuje ho teď Microsoft. Nelze ho rozhodně považovat za bezpečný. GMail je Google a tedy americký. Seznam a Centrum jsou lokalizovány tady v ČR, čili nejsou podřízeny jurisdikci USA. Nicméně Velký bratr - ten český a zprostředkovaně i americký - dosáhne za určitých okolností i tam, přestože to nebude mít zdaleka tak jednoduché.

Ono to 100% chráněné není ani na vlastním HW, pokud se neudělají dostatečná opatření. Leccos lze zabezpečit šifrováním disků, ale klasická řešení (např. dm-crypt/LUKS) bez úprav nejsou dostatečně spolehlivá, protože už i česká policie je schopna udržet stroj pod proudem po celou dobu přepravy až do laboratoře (tj. na odpojení šifrovaných filesystémů prostým vypnutím napájení nelze spoléhat). Ale to se už bavíme o tom, co by nastalo po domovní prohlídce, běžně tam nikdo jen tak přístup nezíská (pokud tedy nevyužije nějaký exploit).
Re: Re: Re: Re: Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA
Virteal 17. 08. 2016, 17:54:57
Odpovědět  Odkaz 
Jak policie udrzi muj stolni pocitac pod proudem, kdyz nemuze odpojit pocitac ze zasuvky? Nereknu, kdybych mel UPS, tak ta chvilku udrzi pocitac v chodu, nez se vymeni napajeni na jiny zdroj energie, ale pokud mam pocitac zapojeny primo do zasuvky...?
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA
Lukáš Jelínek 17. 08. 2016, 18:45:44
Odpovědět  Odkaz 
Na to se používá speciální "UPS" s přípravkem, který probodne izolaci a napojí se na vodiče. V okamžiku, kdy se šňůra vytáhne ze zásuvky, začne UPS dodávat proud (je tam samozřejmě nepatrná prodleva, jako u běžných UPS).
Re: Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA
Dan 11. 02. 2013, 16:09:30
Odpovědět  Odkaz 
ano, používat

http://www.wuala.com/

nebo

http://owncloud.org/
Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA
Martin 2. 02. 2013, 23:33:12
Odpovědět  Odkaz 
Zkrátka a dobře, co nechcete, aby se nějakým způsobem dozvěděl někdo jiný, tak radši ani do toho počítače nedávejte :-D
Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA
Martin Kováč 4. 02. 2013, 22:54:23
Odpovědět  Odkaz 
Jediným možným riešením je šifrovať si citlivé údaje,ktorý si chceš dať na "Cload store". Ja sám používam TrueCrypt, ktorý beží pod linuxom i pod windowsom, je spoľahlivý a má množstvo užitočných nastavení,druhov šifrovania a hash funkcií. Čo je ale dôležité,že je free. Vrelo odporúčam
Re: Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA
Rudolf 5. 02. 2013, 19:55:31
Odpovědět  Odkaz 
Ak je to pre Vás jediné možné riešenie, navrhujem, aby ste sa oboznámili napr. už len s komerčným produktom Elcomsoft Forensic Disk Decryptor, ktorý má rád PGP, Truecrypt a BitLocker.
Lukáš Jelínek Re: Re: Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA
Lukáš Jelínek 5. 02. 2013, 20:48:30
Odpovědět  Odkaz 
Elcomsoft Forensic Disk Decryptor se sice chlubí lecčím, ale už i tu jeho stránku je potřeba číst až do konce. U vypnutého počítače spoléhá na "hibernační soubor", tedy uložený obraz paměti. Bez něj je namydlený. Zapnutý počítač je trochu jiná písnička, jak už píšu výše, byť až tak úplně jednoduché to také není.
Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA
Virteal 17. 08. 2016, 17:59:58
Odpovědět  Odkaz 
To je divne... Jednou je to Snowden, podruhe Bowden... Treti se taky bude jmenovat podobne?
Lukáš Jelínek Re: Bowden: Nepoužívejte cloudové služby v USA
Lukáš Jelínek 17. 08. 2016, 18:32:18
Odpovědět  Odkaz 
To nevím. Ale zato vím, že Bowden bohužel nedávno zemřel na melanom: https://en.wikipedia.org/wiki/Caspar_Bowden :-(

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz