přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, CADA: Zveřejněte zdrojové kódy k daňovému softwaru

CADA: Zveřejněte zdrojové kódy k daňovému softwaru

Francie

Francouzský úřad CADA vyzval tamní ministerstvo financí, aby zveřejnilo zdrojové kódy k daňovému softwaru. Reagoval tak na žádost občana, kterému ministerstvo předtím odmítlo vyhovět.


Jeden z francouzských občanů žádal tamní ministerstvo financí o poskytnutí zdrojových kódů k softwaru používanému pro správu daní. Ministerstvo odmítlo vyhovět, s tím, že se software skládá z mnoha souborů a bylo by příliš obtížné je poskytnout. Úřad CADA (Commission d'accès aux documents administratifs, česky Komise pro přístup k administrativním dokumentům) však takové zdůvodnění nepovažuje za správné a vyzval proto ministerstvo ke zveřejnění kódů.

Podle CADA nemohou být zmíněné technické komplikace důvodem k odmítnutím zdrojové kódy poskytnout. Měly by být k dispozici v té formě, v jaké existují. Navíc by měly být opětovně použitelné, kromě částí, u kterých tomu brání duševní vlastnictví třetích osob. „Je to velmi důležité rozhodnutí,“ komentoval to Frédéric Couchet, ředitel organizace April, která se zabývá podporou svobodného softwaru ve Francii. „Nevyhnutelně to také povede k otázce, jakou licenci použít pro sdílení tohoto kódu.“ Doporučuje použít svobodné licence.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...