přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, CADA: Zveřejněte zdrojové kódy k daňovému softwaru

CADA: Zveřejněte zdrojové kódy k daňovému softwaru

Francie

Francouzský úřad CADA vyzval tamní ministerstvo financí, aby zveřejnilo zdrojové kódy k daňovému softwaru. Reagoval tak na žádost občana, kterému ministerstvo předtím odmítlo vyhovět.


Jeden z francouzských občanů žádal tamní ministerstvo financí o poskytnutí zdrojových kódů k softwaru používanému pro správu daní. Ministerstvo odmítlo vyhovět, s tím, že se software skládá z mnoha souborů a bylo by příliš obtížné je poskytnout. Úřad CADA (Commission d'accès aux documents administratifs, česky Komise pro přístup k administrativním dokumentům) však takové zdůvodnění nepovažuje za správné a vyzval proto ministerstvo ke zveřejnění kódů.

Podle CADA nemohou být zmíněné technické komplikace důvodem k odmítnutím zdrojové kódy poskytnout. Měly by být k dispozici v té formě, v jaké existují. Navíc by měly být opětovně použitelné, kromě částí, u kterých tomu brání duševní vlastnictví třetích osob. „Je to velmi důležité rozhodnutí,“ komentoval to Frédéric Couchet, ředitel organizace April, která se zabývá podporou svobodného softwaru ve Francii. „Nevyhnutelně to také povede k otázce, jakou licenci použít pro sdílení tohoto kódu.“ Doporučuje použít svobodné licence.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos