přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Francie zařadila zdrojové kódy do svobodného přístupu k informacím

Helios

Francie zařadila zdrojové kódy do svobodného přístupu k informacím

Francie

Podle nového francouzského zákona jsou zdrojové kódy softwaru zařazeny mezi dokumenty, na něž se vztahuje právo svobodného přístupu k informacím. Lze je však odepřít kvůli bezpečnosti informačních systémů.


V sobotu vstoupil ve Francii v účinnost zákon „digitální republiky“, obsahující kromě jiného i jednu významnou změnu ohledně zdrojových kódů softwaru. Tyto kódy jsou nově zařazeny mezi dokumenty, na které se vztahuje právo svobodného přístupu k informacím. Existují ovšem výjimky, kdy lze poskytnutí informací odepřít. Dosud to bylo kvůli národní a osobní bezpečnosti, zahraniční politice nebo v případech probíhajícího policejního vyšetřování či soudního řízení.

Novou výjimkou je možnost odepřít poskytnutí i kvůli bezpečnosti informačních systémů. Skupina podporující svobodný software to však považuje za nesmyslné: „Je to založeno na fantazii bezpečnosti skrze obskurnost (security through obscurity) a hrozí popření účelu zákona.“ V původním návrhu zákona bylo používání open-source softwaru uvedeno jako povinné, to se však později změnilo na pouhé doporučení.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach Francie zařadila zdrojové kódy do svobodného přístupu k informacím
Petr Valach 16. 10. 2016, 22:20:11
Odpovědět  Odkaz 
Komentář ExoSpace.cz:

I když jsou Francouzi dále než Češi a přístup ke zdrojovým kódům je dle nového digitálního zákona součástí svobodného přístupu k informacím, četné výjimky v podstatě tento zákon popřely. Přitom je nabíledni, že je vyloučeno, aby státní aparát, který spravuje naše citlivé údaje, k tomu používal uzavřený software, jehož výrobce s ním, a tedy s těmito daty, může nakládat zcela nekontrolovaně a v principu nekontrolovatelně. Uzavřený software nemá ve státní správě co dělat, jedná se o bezpečnostní riziko!
Re: Francie zařadila zdrojové kódy do svobodného přístupu k informacím
Antonín Houska 16. 10. 2016, 22:39:48
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že velká část problému je v nepochopení pojmu "kód", resp. "kódy". Jako laik bych si pod tím představil mnohem spíše heslo, klíč, PIN apod. než text programu. A málokterý laik (včetně úředníků, politiků apod.) se ve svých úvahách dostane tak daleko, aby rozlišoval, že něco jiného je přístup k datům a něco jiného přístup k programu.
Lukáš Jelínek Re: Re: Francie zařadila zdrojové kódy do svobodného přístupu k informacím
Lukáš Jelínek 16. 10. 2016, 22:45:31
Odpovědět  Odkaz 
To není jen tohle. Leckdo ví, co jsou zdrojové kódy, ale věří v security through obscurity. Že je třeba například lepší utajit, že se hesla ukládají jako plain text. A naopak nevěří v etický hacking - považuje white hats za zločince, které je potřeba nechat zavřít za to, že našli bezpečnostní díru (dřív, než ji našel někdo ze skupiny black hats).

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Vyberte ty správné nástroje pro IT management - zvyšte pracovní tempo výběrem nástrojů ManageEngine

MWTSolutionsNástup zaměstnance, udělení přístupových oprávnění nebo řešení různých incidentů? Tyto události se mohou často opakovat a IT specialisté jimi tráví velkou část své pracovní doby. Připojte se k našemu webináři o automatizaci procesů a zjistěte, jak rychle, efektivně a bezpečně řešit celou řadu událostí ve vaší společnosti. Začínáme 19. listopadu ve 13 hodin!

Pokračování ...Public Relations

Tablet, který přežije všechno: Panasonic TOUGHBOOK A3

PanasonicPanasonic le­tos po­sí­lil ob­lí­be­nou řa­du odol­ných Tough­booků se sys­té­mem An­droid uve­de­ním za­ří­ze­ní TOUGH­BOOK A3 na trh. Jde o ma­xi­mál­ně odol­ný tab­let s 10,1pal­co­vým dis­ple­jem. Pří­stroj vy­dr­ží vše od po­no­ře­ní do vo­dy po pád z výš­ky.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Soutěž - SDD a USB flashdisky Kingston