přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 09/2017: město Rennes migruje, Polsko modernizuje veřejné zakázky, Itálie připravila velký hackathon

Veřejná správa 09/2017: město Rennes migruje, Polsko modernizuje veřejné zakázky, Itálie připravila velký hackathon

Veřejná správa

Francouzské město Rennes se chce zbavit závislosti na dodavatelích, migruje na Zimbru. Polsko modernizuje portál i zákon pro veřejné zakázky. Itálie připravila celostátní hackathon veřejné správy pro zhruba 800 vývojářů. 


Francouzské město Rennes chce odstranit vendor lock-in

Dvousettisícové francouzské město Rennes se chce postupně zbavit závislosti na dodavatelích softwaru. V první fázi se bude migrovat e-mail a groupware na řešení Zimbra, které má samo o sobě otevřené zdrojové kódy (licence GPL a CPAL) a integruje řadu komponent tohoto druhu (např. Postfix, MariaDB, OpenLDAP nebo Apache Lucene).

Touto migrací město ušetří 700 tisíc eur, které by jinak muselo vynaložit na obnovu licencí dosavadního proprietárního řešení. Náklady na migraci (včetně přizpůsobení Zimbry pro účely města) činí jen 200 tisíc eur. Během října by mělo být přemigrováno 6 600 uživatelských účtů.

Podle radního Laurenta Hamona se Rennes připravuje jít stejnou cestou jako například Nantes, kde migrovali na kancelářský balík LibreOffice. Pro příští rok se chystá studie proveditelnosti, která se bude zabývat právě migrací kancelářského balíku a dalšího softwaru.

Radnice města Rennes (foto Édouard Hue, CC BY-SA 3.0) Radnice města Rennes (foto Édouard Hue, CC BY-SA 3.0)

Ve stručnosti

  • Italské město Terst darovalo své starší počítače školám, veřejným službám a neziskovým organizacím. Na počítačích byl nainstalován pouze svobodný a open-source software.

  • Organizace OECD zkoumá různé strategie otevřené veřejné správy napříč státy po celém světě. Uzávěrka dotazníku byla 10. září. „Země čím dál více přijímají roli otevřené veřejné správy jako katalyzátoru pro veřejné vládnutí, demokracii a inkluzivní růst,“ píše se v oznámení u dotazníku.

Otevřená veřejná správa a země OECD (zdroj: videozáznam OECD) Otevřená veřejná správa a země OECD (zdroj: videozáznam OECD)

  • Polsko modernizuje svůj portál pro veřejné zakázky. Měl by poskytovat úplné a konzistentní informace o zakázkách a umožňovat efektivní správu a sledování zakázek. V prosinci 2016 se Polsko připojilo k asociaci OpenPEPPOL, která se zabývá vývojem specifikace PEPPOL a podporuje spolupráci svých členů z oblasti veřejné správy i soukromých subjektů. Polská vláda také připravuje nový zákon o veřejných zakázkách, první návrh by měl být hotov během první poloviny příštího roku.

  • Slovensko chystá nový obchodní rejstřík. Připraveno na něj je necelých 10 milionů eur. Nový rejstřík by měl podstatně zrychlit zápis firem, snížit zátěž rejstříkových soudů a zároveň zajistit, aby se aktualizace údajů automaticky přenášely i do dalších státních registrů. Lhůta pro podávání nabídek končí dnes.

  • V estonském systému elektronické identifikace byla nalezena zranitelnost, která se do něj dostala už v říjnu 2014 a týká se všech téměř 750 tisíc uživatelů. Úřady ujišťují, že možnost zneužití je jen teoretická a v praxi k žádnému zneužití nedošlo.

  • Francie sdílí své tipy pro efektivní digitální služby. Základem je seznam principů, na nichž by měla být veškerá digitální řešení ve veřejné správě založena.

  • Digitální mobilní klíč používá v Portugalsku už více než 40 tisíc lidí. Tato identifikace umožňuje přístup k elektronickým službám veřejné správy a pro ověření využívá kombinaci hesla (PIN) s druhým faktorem (SMS nebo e-mail).

  • Podle Free Software Foundation Europe (FSFE) zaostává Německo za ostatními státy EU v podpoře svobodného softwaru. Vládní strana CDU/CSU tvrdí, že považuji svobodný software za užitečný, ale že podle jistého zákonného ustanovení nelze sdílet software napříč spolkovými orgány veřejné správy.

  • Vláda České republiky schválila 18. září 2017 usnesení č. 658/2017, kterým aktualizovala Implementační plány Strategického rámce rozvoje veřejné správy České republiky. Aktualizace je pouze technická, žádné zásadní změny neobsahuje.

  • Itálie připravila celostátní hackathon pro veřejnou správu. Jednotlivá setkání vývojářů byla naplánována do 25 měst s plánovanou účastí cca 800 vývojářů. „Chceme restartovat operační systém naší země,“ shrnuli smysl akce členové digitálního transformačního týmu, kteří hackathon organizovali.

Hackathon veřejné správy se nedávno poprvé konal i v České republice a přinesl řadu zajímavých řešení pro otevřená data.



Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog