přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Koaliční dohoda: ani slovo o otevřenosti ICT

Koaliční dohoda: ani slovo o otevřenosti ICT

ČSSD, ANO, KDU-ČSL

Zveřejněná koaliční dohoda ČSSD, ANO a KDU-ČSL neobsahuje žádnou zmínku o otevřenosti ICT. FSFE kritizuje podobu německé koaliční dohody, že na otevřenost neklade dostatečný důraz.


Minulý týden byla zveřejněna finální podoba koaliční dohody politických subjektů ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Přestože řada programových bodů je upravena poměrně podrobně, oblasti informačních a komunikačních technologií se věnují pouze dva odstavce (jeden obecně, druhý v souvislosti se zavedením elektronických faktur). Nenajdeme tam ani slovo o otevřenosti ICT – jak ve smyslu open-source softwaru, tak ani v podobě otevřených datových formátů nebo otevřenosti dat veřejné správy.

Proces uzavírání koaliční dohody probíhá nyní také v Německu, kde se rodí koalice CDU/CSU a SPD. Zde se koaliční dohoda otevřenosti ICT věnuje, ovšem podle Free Software Foundation Europe (FSFE) nedostatečně. Zvláště když podle FSFE jsou otevřené standardy (kterým se finální verze dohody věnuje méně než původní návrh) nezbytnou podmínkou pro realizaci řady dobrých nápadů koalice.

Nahoru

Příspěvky

Koaliční dohoda: ani slovo o otevřenosti ICT
lzap 16. 12. 2013, 19:38:13
 Odkaz 
Je to snadné - nikdo co sedí v nové PS tomuhle nerozumí ani za mák. Ostatně jako většině věcí...
Andrej Pavelka Koaliční dohoda: ani slovo o otevřenosti ICT
Andrej Pavelka 17. 12. 2013, 17:28:25
 Odkaz 
Uprimne, ani sa moc nečudujem. Ja síce správy moc nepozerám, ale už keď sú zapnuté, a som nútený ich počúvať, slovo opensource som tam ešte nikdy v živote nepočul. To radšej ujo Dzurinda podpisoval drahe zmluvy s Microsoftom a dnes, ked prídem na úrad niektorej z našich štátnych inštitúcií a vidím tam tie ixpéčka a sedmičky, nožík sa mi vo vrecku otvára.
Petr Valach Koaliční dohoda: ani slovo o otevřenosti ICT
Petr Valach 17. 12. 2013, 19:47:59
 Odkaz 
Co lze taky od těch zabedněnců čekat. Diplomaticky řečeno tuto trojkolku považuju - ať jde o jakoukoliv její stranu - za diletantskou a zcela nekompetentní, a to ve všech ohledech. Jak může někdo čekat znalost tak vysoce specifického problému, jakým je ICT, když to není velké téma, které by veřejnost vzrušovalo. Tato "vláda" je postavena na něčem jiném než rozumu, a sice na prožíračce a generování nikoliv hodnot, ale dluhů, takže očekávám od ní stejně křupanské aktivity jako od stejně nekompetentního, samolibého a ublíženého "prezidenta".

Je to špatné. Snad jediné strany, které mají jako jednu z programových priorit otevřený software, jsou naprosto nevolitelné Strana zelených (založená na oblbování lidí neexistujícími, falešnými hrozbami, strana, která funguje na piedestalu lidské blbosti - věčná škoda, že zrovna tuto pseudostranu podporuje tak chytrý člověk jako Vlasta Ott) a Pirátská strana, což je levičácká svoloč všeho možného. Dokud se tématem otevřeného softwaru nebude někdo opravdu vážně zabývat, nebude to ani téma pro "velké" a "seriózní" strany - myslím tím strany, které mají velký voličský potenciál. Je těžké říct, jak postupovat, zda odshora (oslovováním politiků) nebo zdola (oslovováním lidí). Je těžké oslovovat lidi, kterých si nevážím. A třebaže nejsem v žádném případě škarohlíd, tvrdím, že mezi ty, kterých si nevážím, patří téměř kompletní politická scéna. S takovými lidmi bych já osobně nebyl s to ani v základu něco vyjednávat. Holt ne všichni politici jsou jako Přemysl Sobotka a jemu podobní...
Koaliční dohoda: ani slovo o otevřenosti ICT
Rover623 18. 12. 2013, 15:24:10
 Odkaz 
Výhoda ICT pro většinu vlád (kdekoli) je fakt, že na danou problematiku existuje jen velmi málo odborníků a laická a leckdy i odborná veřejnost tomu nerozumí. Lze tak poměrně jednoduše zadávat zakázky rozdělené na několik menších, aby nemuselo být výběrové řízení, někdy dokonce zadávat i zakázky velké bez něj aniž by si toho někdo všímal (pokud tedy nedojde k mega-průšvihu jako registr vozidel). Pokud se ve státní správě dá někde v klidu krást a provozovat klientelismus, pak je to právě ICT. Pokud by se tím nějaká "stranická" smlouva zabývala podrobněji, bylo by potřeba také jednou za čas to zkontrolovat nějakým odborníkem (a ti jsou většinou nestranní). Do toho se samozřejmě nikomu moc nechce, protože by se náhodou mohlo přijít na to kolik lidí už si na tom pěkně bokem přividělalo.

Dalším problémem je potom fakt, že většina politiků nevidí dál než do dalšího volebního období. Čímž tu potom vznikají situace kdy vývoj nějakého SW se zadá soukromé firmě, která to udělá pod proprietární licencí, protože je to v daném okamžiku levnější. Pak se takový SW za těžké peníze odkupuje aby se mohl dál používat, když chce stát s danou firmou ukončit spolupráci (viz. opencard). Nasazení open-source je právě v prvních letech daleko dražší, návratnost investice začíná až po několika letech, ale tak daleko většina politiků, lidí ani novinářů nevidí.

Fenomenální v tomto ohledu byla Topolánkova vláda, která navrhovala systém vládnutí "po nás potopa". Systém toho spočíval v tom, že každé 4 roky by si tu vlastně pokaždé někdo jiný rozjížděl takovou vlastní kovbojku. Po 4 letech by přišel někdo jiný a mohl to všechno zrušit a začít si hrát na vlastním písečku zase 4 roky. Výhoda v tom byla ta, že vláda by si mohla dělat co by chtěla, protože své 4 roky by měla jisté (institut nedůvěry by se zrušil) a po uplynutí mandátu vlády už by její členové byli nepostihnutelní za cokoli (prakticky by se tím legalizovali i kriminální delikty). Ve světlo těchto šíleností, snad musí být každému jasné, že politikům na lidech nezáleží (banky dokonce otevřeně prohlašují, že raději nechají vymřít 85% populace než by se vzdaly dluhů-úroků), politické strany se liší pouze v názoru na to kde a jak nejjednodušeji krást. Bohužel, co se týče ICT na tom se všichni shodnou.

Jen tak na okraj, víte proč je deflace tak nežádoucí jev, protože v momentě kdy stát začne splácet své dluhy, začíná kromě peněz vypůjčených, disponovat i penězi, které nepocházejí z dluhů, ale jsou jeho vlastní (začátkem 20. století v USA taková měna byla, říkalo se jí "zelený dolar"). Stát nejsou politici, ale lidé v něm, hodně z nás na to asi za 40 let zapomnělo.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...