přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Racionalizace ICT vede Portugalsko k otevřeným technologiím

Racionalizace ICT vede Portugalsko k otevřeným technologiím

Portugalsko

Portugalská státní správa posiluje využívání otevřených datových standardů a softwaru s otevřenými zdrojovými kódy. Cílem je racionálnější využití ICT prostředků, snížení nákladů veřejných rozpočtů a podpora technologického sektoru tamní ekonomiky.


V portugalské státní správě stouply náklady na ICT mezi roky 2006 a 2011 o 75 %. Současně si každý orgán dosud řešil oblast ICT po svém, interoperabilita mezi systémy je problematická, jejich integrace velmi obtížná a využití neefektivní. Vláda se proto snaží oblast ICT racionalizovat a snížit tak náklady veřejných rozpočtů.

Důležitou složkou je zavádění otevřených formátů a softwaru s otevřenými zdrojovými kódy. Vláda jím chce podpořit místní technologické firmy a samozřejmě také snížit náklady na ICT. Již v roce 2016 by měla migrace uspořit 10 milionů eur. Komplexní vládní plán racionalizace ICT obsahuje celkem 25 bodů, kromě již zmíněných otevřených technologií jsou v něm obsaženy například cloud computing, B2B platforma nebo státní elektronický archiv.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog