přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Software na úřadech a jeho otevřené alternativy

Software na úřadech a jeho otevřené alternativy

Software na úřadech a jeho otevřené alternativy

Obecně prospěšná společnost Liberix dokončila brožuru s metodikou pro veřejnou správu, jak zavádět open-source software.


Pro oblast veřejné správy, ale také například školství a zdravotnictví, je určena brožura čerstvě dokončená obecně prospěšnou společností Liberix. Obsahuje metodiku pro zavádění open-source softwaru a její cílovou skupinou jsou především vedoucí IT oddělení a manažeři.

Publikace vysvětluje charakteristické vlastnosti open-source softwaru, okolnosti jeho pořízení, nasazení a užívání. Zabývá se častými předsudky nebo obavami (souvisejícími například s licencemi, jako je GNU GPL), dokládá na příkladech z praxe ekonomickou výhodnost open source i jeho další přednosti. Zdůrazňuje výhody otevřených formátů (Open Document Format) a nezávislost na jednom výrobci.

Brožura je k dispozici zdarma ve formátu PDF. Vznik metodiky byl finančně podpořen Nadačním fondem Otakara Motejla, při tvorbě byly použity materiály z magazínu LinuxEXPRES a portálu OpenOffice.cz.

Nahoru

Příspěvky

kto ta pochvali lepsie ako ty sam?
Marto 3. 09. 2013, 11:42:05
Odpovědět  Odkaz 
"obecně prospěšnou společností Liberix"

Asi nikto cudzi by to takto nenapisal :-). Ale prirucka je to pekna. Aj ked je zamerana na mensie a stretne podniky, takyto suhrn je vhodny najma pre siroku verejnost, ktora ma naozaj moznosti o ktorych nevie. A tu su pekne v instantnej forme.
Lukáš Jelínek Re: kto ta pochvali lepsie ako ty sam?
Lukáš Jelínek 3. 09. 2013, 12:31:48
Odpovědět  Odkaz 
Jen technická poznámka: "obecně prospěšná společnost" (o. p. s.) je typ právnické osoby. Poskytuje veřejnosti obecně prospěšné služby za předem stanovených a pro všechny uživatele stejných podmínek. Její výsledek hospodaření (zisk) nesmí být použit ve prospěch zakladatelů, členů jejích orgánů nebo zaměstnanců a musí být použit na poskytování obecně prospěšných služeb, pro které byla obecně prospěšná společnost založena. Stručně řečeno, Liberix plní přesně tyhle cíle, formálně i fakticky, a proto je na místě to uvést (a napsal jsem to jako "cizí", nejsem zakladatelem, členem orgánu ani zaměstnancem Liberixu).
Re: Re: kto ta pochvali lepsie ako ty sam?
Marto 3. 09. 2013, 15:21:07
Odpovědět  Odkaz 
Tak to som sa zasa dozvedel novinku. A to robim s databazami B2B. Samozrejme v takom pripade tato informacia je na pravom mieste.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: kto ta pochvali lepsie ako ty sam?
Lukáš Jelínek 3. 09. 2013, 16:03:05
Odpovědět  Odkaz 
Možná je to české specifikum, nevím. Ještě doplním, že od 1.1.2014 to bude zase trochu jinak, nový občanský zákoník zavádí právnickou osobu "ústav", která v zásadě nahrazuje dosavadní obecně prospěšnou společnost. To abychom to neměli tak jednoduché ;-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »