přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Veřejná správa 08/2017: svobodný SW ve školách v Itálii, Portugalsko by mělo používat open source

Veřejná správa 08/2017: svobodný SW ve školách v Itálii, Portugalsko by mělo používat open source

Veřejná správa

Italská provincie Trento posílí svobodný software ve školách, dohodla se s LibreItalia. Asociace ESOP tvrdí, že Portugalsko deklaruje používání open source, ale realita je jiná. Estonsko zvažuje zavedení vlastní kryptoměny na platformě Ethereum. 


Italská provincie Trento posílí open source ve školách

Italská autonomní provincie Trento obnovuje svoji podporu svobodného a open-source softwaru ve školství. Institut pro výzkum ve vzdělávání (IPRASE) se dohodl na spolupráci s organizací LibreItalia na výuce svobodného softwaru a otevřených standardů.

Organizace LibreItalia se podílí například na migraci italské armády na kancelářský balík LibreOffice. E-learningové kurzy vytvořené pro tento účel se využijí i ve školách.

Provincie má zájem na sdílení a opakovaném využívání prostředků ve vzdělávání a na používání svobodného softwaru. Proto na základě uzavřené dohody LibreItalia pomůže s výukou a s pořádáním seminářů a workshopů.

Předpokládá se, že LibreItalia brzy uzavře podobnou dohodu i s italským ministerstvem školství. Výuka svobodného softwaru a otevřených standardů by se tak rozšířila po celé Itálii.

ESOP: Portugalsko by mělo používat open source, aby neztrácelo kontrolu nad svými daty

Asociace portugalských open-source firem (ESOP) tvrdí, že by měl stát přejít na software s otevřenými zdrojovými kódy, aby neztrácel kontrolu nad svými daty. Nevěří deklaracím uvedeným v nedávno zveřejněné státní ICT strategii. „Portugalsko, stejně jako většina EU, říká, že potřebuje rozšířit používání open source,“ píše ESOP. Ve skutečnost se ale podle asociace děje pravý opak.

Evropské vlády mají menší a menší kontrolu nad svými daty, protože pokračují v používání propritárního ICT, včetně cloudových řešení.“ Podle ESOP to poškozuje nezávislý evropský softwarový průmysl.

Podobně skeptická je i skupina ANSOL. „Rádi bychom viděli konkrétní akce, zvláště jak propagovat a rozšiřovat open source.“ ANSOL například upozorňuje na to, že katalog softwarových řešení pro veřejnou správu (uvedený ve strategii jako jedna z plánovaných akcí) už delší dobu existuje, ale od roku 2014 se nepoužívá.

Ve stručnosti

  • Irská vláda schválila strategii eGovernmentu pro roky 2017 až 2020. V ní definuje deset priorit, kromě jiného vytvoření centrálního rozhraní digitálních služeb, rozvoj využití elektronické identity nebo rozvoj portálu otevřených dat.

  • Po bezpečnostním fiasku švédská vláda mění pravidla pro outsourcing ICT služeb ve státní správě. Zároveň má Národní agentura pošt a telekomunikací vyvinout model pro nakládání s citlivými daty.

  • Valonský region v Belgii podporuje „chytré zemědělství“. Na regionem spolupořádaném veletrhu Libramont ukázalo devět firem své ICT inovace pro zemědělství – pro optimalizaci zavlažování a hnojení, pro využití přesných předpovědí počasí, nakládání s odpady, produkci bioplynu nebo třeba pro sdílení dat o zvířatech s veterináři a nutričními specialisty.

  • Bulharsko přidá na portál otevřených dat dalších 149 datových sad – například o dopravě, financích obcí, vzdělávání nebo životním prostředí.

  • Nizozemské Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCSC) vydalo svůj anonymizační nástroj Privacy Enhanced Filter (PEF) jako svobodný software. Nástroj zpracovává zachycená data ze síťového provozu a upravuje je pro další využití, například detekci různých hrozeb a prevenci před nimi.

  • Itálie žádá o komentáře k návrhu standardu pro elektronickou fakturaci. Standard CIUS-IT vychází ze směrnice EU pro e-fakturaci a je hlavním výstupem projektu eIGOR, financovaného z unijního Nástroje pro propojení Evropy (CEF).

  • Bulharské ministerstvo ICT vyzvalo města a obce, aby budovaly veřejné WiFi sítě. Pro jejich financování slouží program WiFi4EU, v němž je pro období 2017–20 připraveno 120 milionů eur.

  • Švédské národní archivy (Riksarkivet) chtějí pomoci veřejné správě se sdílením seznamů dokumentů, které lze opakovaně využívat. Vytvořený návrh popisuje (pomocí DCAT-AP) metodu vytváření a správy těchto seznamů.

  • Estonsko chce využít své předsednictví EU k podpoře volného pohybu dat. Data by se měla ukládat podle principu „pouze jednou“ a měl by být zaveden transparenční mechanismus umožňující každému občanovi sledovat, který úřad k jakým jeho datům přistupuje a za jakým účelem.

  • Francouzská vláda tvrdí, že nové předpisy pro boj s daňovými úniky nebrání používání svobodného a open-source softwaru. Předpisy schválené v roce 2016 a vstupující v účinnost v roce 2018 kladou přísné požadavky na pokladní a účetní systémy. Skupina April, podporující svobodný software, vyjádření státu vítá. Stále ale přetrvávají určité nejasnosti ohledně konfigurace softwaru a ověřování shody.

  • Estonsko zvažuje zavést vlastní kryptoměnu založenou na platformě Ethereum. Hlavním cílem je přilákat investory, kteří by měli důvěru v digitální budoucnost země. Podobným krokem bylo zavedení e-Residency (elektronický „trvalý pobyt“ v Estonsku).



Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog