přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Calamares 1.0: první verze frameworku pro instalátory

Calamares 1.0: první verze frameworku pro instalátory

Calamares

Instalátorový framework Calamares dosáhl první ostré verze. Framework vzniká jako společná iniciativa projektů OpenMandriva, Fedora, Manjaro a dalších. Jeho účelem je poskytnout modulární základ pro instalace různých linuxových distribucí.


Calamares je modulární instalátorový framework nezávislý na distribuci. Projekt vznikl relativně nedávno (v červnu 2014) jako společná iniciativa tvůrců různých linuxových distribucí – na počátku KaOS, Manjaro, Maui a Netrunner, později se přidaly další skupiny. Cílem je poskytnout společný základ pro instalace různých linuxových distribucí.

Nyní byla vydána první ostrá verze: 1.0. Obsahuje 25 různých modulů, podporuje mj. branding (úpravu pro vlastní „značku“) a pokročilou správu diskových oddílů. Podporuje vláknové spouštění úloh s API pro C++ a Python. Vnitřně využívá napříkla Qt 5, Boost.Python nebo KDE Partition Manager. Vydaná verze je funkčně kompletní, lze ji tedy přímo využít pro snadnou tvorbu instalátorů pro linuxové distribuce.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS