přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Přichází AppStream, jednotný systém pro šíření aplikací

Přichází AppStream, jednotný systém pro šíření aplikací

Nedávné setkání zástupců tvůrců linuxových distribucí mělo jeden konkrétní cíl: vytvoření jednotného systému pro šíření a instalaci aplikací. Výsledkem je projekt AppStream, který bude společnou platformou pro využití bez ohledu na konkrétní distribuci.


Šíření aplikací pro GNU/Linux je komplikováno tím, že existují různé distribuce a různé balíčkové systémy. Výsledkem je, že tvůrce aplikačního programu musí připravovat své dílo samostatně pro různé distribuce, případně spoléhat na správce oněch distribucí nebo používat všelijaké neefektivní či násilné postupy. S těmito problémy by se měl vypořádat nový systém, jehož řešení bylo předmětem setkání zástupců tvůrců distribucí – AppInstaller2011, konané v Norimberku ve dnech 19.–21.1.2011 (video).

Konkrétním výstupem této akce je návrh architektury nové platformy nazvané AppStream. Návrh počítá s využitím existujících komponent (například PackageKit, xapian nebo OCS) a s tím, že distribuce mohou nadále využívat své balíčkové systémy. Hlavním cílem je, aby uživatel libovolné distribuce mohl snadno vyhledávat, stahovat a instalovat software podle své volby. Detaily celého řešení nejsou ještě vyjasněny, nicméně projektový tým už si rozdělil úkoly pro nadcházející období.

Nahoru

Příspěvky

Přichází AppStream, jednotný systém pro šíření aplikací
Dan 27. 01. 2011, 07:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Tak tohle pokud se dostane opravdu dál , bude asi nejzásadnější revoluce v linuxu a pravděpodobně velký krok v expanzi mezi obecné lidi ...
Přichází AppStream, jednotný systém pro šíření aplikací
Milhouse 27. 01. 2011, 08:20:34
Odpovědět  Odkaz 
Super, tohle je opravdu dost dobrý krok. Mluvilo se o něčem podobném už dříve, ale skutek utek...

Pokud to nebude jen nějaký tupý instaler, tak to bude mít určitě za následek postupný(myslím i rychlý) úpadek stávajících balíčkovacích systémů.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

GFI Unlimited Secure Email: bezpečná elektronická pošta pro malé a střední firmy

GFIJsou dvě oblasti, které letos budou pro obchodní kontinuitu malých a středních firem (SMB) kriticky důležité: bezpečnost firemních sítí a elektronické pošty. Podle odhadů společnosti GFI Software více než 50 % loňských útoků směřovalo právě na SMB firmy.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Security Operations Center (SOC) - Vaše kyberbezpečnost za paušál

DatasysNemáte zaměstnance s velmi specializovanými dovednostmi v oblasti sítí a bezpečnosti? Dále digitalizujete a adaptujete nové technologie? Do kyberbezpečnosti investujete, ale nároky narůstají? V době stále sofistikovanějších kybernetických útoků přirozeně vzrůstají nároky na udržování IT bezpečnosti.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

DT Summit MP