přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Češi opět odmítli IDN v doméně .CZ

Češi opět odmítli IDN v doméně .CZ

cznic.png

Výsledky průzkumů jsou k dispozici na internetové adrese www.háčkyčárky.cz .


Česká internetová veřejnost opět odmítla možnost registrace domén .CZ s diakritickými znaky. Vyplývá to z právě zveřejněného průzkumu veřejného mínění, který pro sdružení CZ.NIC provedla společnost Markent. Proti zavedení systému IDN se vyslovilo 68 procent respondentů z řad individuálních uživatelů internetu a 71 procent oslovených zástupců organizací. Výsledky dotazování jsou k dispozici na internetové adrese www.háčkyčárky.cz.

„Opětovné odmítnutí IDN nás příliš nepřekvapilo. Předchozí výzkumy dopadly velmi podobně a nic v uplynulých letech nenasvědčovalo tomu, že by se tento trend změnil. Aktuální průzkum jsme navíc nechali provést ve dvou fázích – v druhé respondenti odpovídali poté, co byli poučeni o možných variantách zavedení. Překvapivým zjištěním pro nás bylo, že zamítavé stanovisko pak mělo ještě silnější zastoupení: u organizací se negativní stanovisko zvýšilo o 8 procentních bodů, u individuálních uživatelů pak o 7 procentních bodů,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Více v tiskové zprávě sdružení CZ.NIC.Nahoru

Příspěvky

Pavel Petřík Češi opět odmítli IDN v doméně .CZ
Pavel Petřík 13. 02. 2013, 21:56:50
Odpovědět  Odkaz 
Zavedení diakritiky do odkazů se mi také příliš nezamlouvá. Toto je tedy (pro mě) dobrá zpráva, již od začátku internetu u nás v ČR se snažíme vtloukat lidem (převážně starší generaci) do hlavy, že to musí psát "bez háčků a čárek", proč tedy tento systém měnit. Používá se vůbec diakritika v url adresách jinde ve světě? Další věc, nebyl by to hendikep pro již zavedené společnosti, které diakritiku v adresách nemají (ale mohli by mít)? Nenapomohlo by to šmelení s doménami?
Lukáš Jelínek Re: Češi opět odmítli IDN v doméně .CZ
Lukáš Jelínek 13. 02. 2013, 23:27:03
Odpovědět  Odkaz 
Právě vidím největší problém v tom, co by nastalo, kdyby se diakritika povolila. Pokud by nebyla žádná pravidla, nastal by boj o "hezké" domény ... a rozhodovalo by, kdo má rychlejšího robota a tlustší linku. Tohle by nadělalo dost zlé krve.

Druhou možností by bylo, kdyby měli v první fázi přednost ti, kdo mají příslušné domény bez diakritiky. Ale i tohle není optimální, protože proč by mělo držení domény bez diakritiky dávat privilegium k doméně s diakritikou (pokud hypoteticky např. firma DRIC a.s. dnes vlastní dric.cz, proč by měla mít právo na dříč.cz)?

Pak je tu možnost dražby, případně obálkové metody. To by eliminovalo doménové spekulanty a současně umožnilo získat NIC.CZ nějaké peníze navíc. Tato metoda už byla v TLD .cz jednou použita, konkrétně pro jedno- a dvouznakové domény, když byly uvolněny k registraci (AFAIK například doména cd.cz byla vydražena asi za 160 000 Kč). Ale opět to má své nevýhody - cena za doménu může být velmi vysoká.

Případně se nabízejí ještě různé kombinace a modifikace, třeba metoda č. 1 s možností následné arbitráže či různé předregistrační procesy (kdy držitelé ochranných známek a firmy s daným obchodním názvem by měly přednost), mající také své i své.

Každopádně je otázka, proč to vůbec dělat, co by to přineslo. Asi by se celý český svět domén nikam nepohnul, protože by držitelé současných bezdiakritikových domén jen přibraly domény s diakritikou a to by bylo všechno. V tom lepším případě. V horším by se český Internet topil ve sporech a byrokracii. Neposloužilo by to nikomu.
Re: Re: Češi opět odmítli IDN v doméně .CZ
Honza Jaroš 14. 02. 2013, 00:24:45
Odpovědět  Odkaz 
Na ábíčku někdo ještě nadhodil možnost zřídit pro názvy s diakritikou zvláštní doménu .čr (čili třeba "jaroš.čr"). :-) Netuším, jak moc složité by bylo zřízení nové domény první úrovně (asi dost), ale mělo by to celkem logiku...
Pavel Petřík Re: Re: Re: Češi opět odmítli IDN v doméně .CZ
Pavel Petřík 14. 02. 2013, 05:13:10
Odpovědět  Odkaz 
Tak on by to byl hendikep jistě i z pozice firmy v ČZ, například výše zmiňovaný "jaroš.čr" obchodující se zahraničními investory - už vidím, jak v USA či Německu takto psanou doménu ručně někdo vypisuje do adresního řádku prohlížeče...aby se například podíval na aktuální ceník produktů. Podle mě je to opravdu nesmysl - nehledě na již výše zmiňované zlo, které by to s sebou dle tradice v naší republice také jistě přineslo. Handrkování o domény, soudní spory, ale také jisté narušení tradice, na kterou si tady už lidé zvykli.
Re: Re: Re: Re: Češi opět odmítli IDN v doméně .CZ
Honza Jaroš 14. 02. 2013, 09:06:58
Odpovědět  Odkaz 
Já to beru spíš jako zacpání papuly těm, kteří IDN prosazují - a přitom by se právě šlo vyhnout tomu handrkování o domény a narušení tradice. Chceš doménu s diakritikou? Tak si ji zřiď pod .čr a do .cz nám tyhle kraviny netahej... :-)

Ale jak jsem psal, zřízení nové domény této úrovně by nejspíš nebyla žádná prča. Takže jsem se o tom zmínil spíš jen jako o hypotetické další možnosti.

V názoru na IDN se vcelku nelišíme...
Češi opět odmítli IDN v doméně .CZ
HB 14. 02. 2013, 10:30:04
Odpovědět  Odkaz 
Rozkvetl by pishing !!!
Např. ruské "B"= naše "V" vypadá stejne (jiný kód) jako naše "B".
Záměna písmenek je nesmírné snadná a BFU nemá šanci to poznat.
Hlídání tvaru "http://xn--hkyrky-ptac70bc.cz/" = "háčkyčárky.cz"
není to pravé co bych čekal.
Proto "diakritický kečup" pro BFU může být "pěkně" jedovatý.

Proto diakritika NE!!!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vilém Sládek, CZ.NIC
Public Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS