přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co bude v Linuxu 3.15?

Co bude v Linuxu 3.15?

Linux

Linux 3.14 je tu sotva pár dní, ale už se můžeme těšit na to, co vývojáři připravují pro následující verzi 3.15. Chystá se například podpora EFI Mixed Mode, AVX-512, vylepšení AHCI nebo mnoho novinek v oblasti grafiky a zvuku.


Čas uběhlý od vydání Linuxu 3.14 se počítá teprve na desítky hodin, ale vývojáři dávno již pilně pracují na verzi 3.15. A také tato verze, přestože její finální podoba samozřejmě ještě nemá ostré kontury, slibuje mnoho nového.

O rychlejším uspávání a probouzení už tu byla řeč. Dále to je například vylepšení plánovače – optimalizace pro real-time jádra, optimalizace cgroups nebo pseudo-interleaving pro NUMA. Velmi zajímavou věcí je podpora EFI Mixed Mode, umožňující běh 64bitového jádra s 32bitovým firmwarem EFI. V oblasti Advanced Vector Extensions bude implementována podpora AVX-512, přestože procesory využívající 512bitové rozšíření instrukcí AVX SIMD přijdou na trh zřejmě až příští rok.

V ovladačové oblasti se můžeme těšit například na vylepšení AHCI v libata, které umožní sjednotit kód mezi různými ovladači. Novinky se připravují v Intel DRM (dokončení podpory pro Broadwell, vylepšení v oblasti řízení spotřeby, podpora pro 5,4GHz DisplayPort...), v oblasti zvuku (řada nových ovladačů a vylepšení stávajících, podpora DPCM pro Haswell a Bay Trail atd.) nebo u souborových systémů (hlavně v Btrfs).

Zatím není jisté, zda se do verze 3.15 stihne zavedení linkovací optimalizace jader kompilovaných pro architekturu x86. Případně bychom si museli počkat až na verzi 3.16. Svůj podíl zde může přinést i chystané verze kompilátoru GCC 4.9.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz