přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co bude v Linuxu 3.15?

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Co bude v Linuxu 3.15?

Linux

Linux 3.14 je tu sotva pár dní, ale už se můžeme těšit na to, co vývojáři připravují pro následující verzi 3.15. Chystá se například podpora EFI Mixed Mode, AVX-512, vylepšení AHCI nebo mnoho novinek v oblasti grafiky a zvuku.


Čas uběhlý od vydání Linuxu 3.14 se počítá teprve na desítky hodin, ale vývojáři dávno již pilně pracují na verzi 3.15. A také tato verze, přestože její finální podoba samozřejmě ještě nemá ostré kontury, slibuje mnoho nového.

O rychlejším uspávání a probouzení už tu byla řeč. Dále to je například vylepšení plánovače – optimalizace pro real-time jádra, optimalizace cgroups nebo pseudo-interleaving pro NUMA. Velmi zajímavou věcí je podpora EFI Mixed Mode, umožňující běh 64bitového jádra s 32bitovým firmwarem EFI. V oblasti Advanced Vector Extensions bude implementována podpora AVX-512, přestože procesory využívající 512bitové rozšíření instrukcí AVX SIMD přijdou na trh zřejmě až příští rok.

V ovladačové oblasti se můžeme těšit například na vylepšení AHCI v libata, které umožní sjednotit kód mezi různými ovladači. Novinky se připravují v Intel DRM (dokončení podpory pro Broadwell, vylepšení v oblasti řízení spotřeby, podpora pro 5,4GHz DisplayPort...), v oblasti zvuku (řada nových ovladačů a vylepšení stávajících, podpora DPCM pro Haswell a Bay Trail atd.) nebo u souborových systémů (hlavně v Btrfs).

Zatím není jisté, zda se do verze 3.15 stihne zavedení linkovací optimalizace jader kompilovaných pro architekturu x86. Případně bychom si museli počkat až na verzi 3.16. Svůj podíl zde může přinést i chystané verze kompilátoru GCC 4.9.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »