přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co bude v Linuxu 3.15?

Co bude v Linuxu 3.15?

Linux

Linux 3.14 je tu sotva pár dní, ale už se můžeme těšit na to, co vývojáři připravují pro následující verzi 3.15. Chystá se například podpora EFI Mixed Mode, AVX-512, vylepšení AHCI nebo mnoho novinek v oblasti grafiky a zvuku.


Čas uběhlý od vydání Linuxu 3.14 se počítá teprve na desítky hodin, ale vývojáři dávno již pilně pracují na verzi 3.15. A také tato verze, přestože její finální podoba samozřejmě ještě nemá ostré kontury, slibuje mnoho nového.

O rychlejším uspávání a probouzení už tu byla řeč. Dále to je například vylepšení plánovače – optimalizace pro real-time jádra, optimalizace cgroups nebo pseudo-interleaving pro NUMA. Velmi zajímavou věcí je podpora EFI Mixed Mode, umožňující běh 64bitového jádra s 32bitovým firmwarem EFI. V oblasti Advanced Vector Extensions bude implementována podpora AVX-512, přestože procesory využívající 512bitové rozšíření instrukcí AVX SIMD přijdou na trh zřejmě až příští rok.

V ovladačové oblasti se můžeme těšit například na vylepšení AHCI v libata, které umožní sjednotit kód mezi různými ovladači. Novinky se připravují v Intel DRM (dokončení podpory pro Broadwell, vylepšení v oblasti řízení spotřeby, podpora pro 5,4GHz DisplayPort...), v oblasti zvuku (řada nových ovladačů a vylepšení stávajících, podpora DPCM pro Haswell a Bay Trail atd.) nebo u souborových systémů (hlavně v Btrfs).

Zatím není jisté, zda se do verze 3.15 stihne zavedení linkovací optimalizace jader kompilovaných pro architekturu x86. Případně bychom si museli počkat až na verzi 3.16. Svůj podíl zde může přinést i chystané verze kompilátoru GCC 4.9.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »