přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 4.3: novinky v grafice, odstranění ext3

Linux 4.3: novinky v grafice, odstranění ext3

Linux

Nová verze 4.3 linuxového jádra přináší kromě jiného řadu novinek v oblasti grafiky, naopak mizí ovladač souborového systému ext3.


Linus Torvalds ohlásil vydání nového linuxového jádra – verze 4.3. Nejvíc novinek je v oblasti grafiky. Například přibyla podpora grafickéhé procesoru AMD R9 Fury „Fiji“, podpora pro Intel Skylake „Gen9“ je ve výchozím stavu zapnutá, došlo k podstatnému přepracování ovladače Nouveau DRM nebo byla přidána podpora OpenGL 3.3 pro VMware.

Naopak zmizel ovladač souborového systému ext3; neznamená to však, že by jádro s tímto filesystémem nebylo schopno pracovat, bude se však používat ovladač ext4 v kompatibilním režimu. Z dalších novinek lze zmínit například podporu ARMv8.1, řadu vylepšení v oblasti řízení spotřeby nebo zvukový ovladač pro Intel Skylake. Naopak v nové verzi není kdbus (původně plánovaný už pro 3.19), což jsme ale věděli s předstihem.

Přečtěte si rozhovor s Lennartem Poetteringem, kromě jiného na téma sběrnice kdbus.

Současně s vydáním nové verze bylo otevřeno začleňovací okno pro verzi 4.4. Mohli bychom se v ní dočkat například přepsání další části assemblerového kódu do jazyka C, optimalizovaného výpočtu hešů, vylepšení podpory TPM 2.0 nebo podpory pro clusterovaná pole RAID1 a žurnálovaná RAID5.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


IOTOR

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Novinky provázející verzi 0.80 elektrotechnického software


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos