přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 4.3: novinky v grafice, odstranění ext3

Linux 4.3: novinky v grafice, odstranění ext3

Linux

Nová verze 4.3 linuxového jádra přináší kromě jiného řadu novinek v oblasti grafiky, naopak mizí ovladač souborového systému ext3.


Linus Torvalds ohlásil vydání nového linuxového jádra – verze 4.3. Nejvíc novinek je v oblasti grafiky. Například přibyla podpora grafickéhé procesoru AMD R9 Fury „Fiji“, podpora pro Intel Skylake „Gen9“ je ve výchozím stavu zapnutá, došlo k podstatnému přepracování ovladače Nouveau DRM nebo byla přidána podpora OpenGL 3.3 pro VMware.

Naopak zmizel ovladač souborového systému ext3; neznamená to však, že by jádro s tímto filesystémem nebylo schopno pracovat, bude se však používat ovladač ext4 v kompatibilním režimu. Z dalších novinek lze zmínit například podporu ARMv8.1, řadu vylepšení v oblasti řízení spotřeby nebo zvukový ovladač pro Intel Skylake. Naopak v nové verzi není kdbus (původně plánovaný už pro 3.19), což jsme ale věděli s předstihem.

Přečtěte si rozhovor s Lennartem Poetteringem, kromě jiného na téma sběrnice kdbus.

Současně s vydáním nové verze bylo otevřeno začleňovací okno pro verzi 4.4. Mohli bychom se v ní dočkat například přepsání další části assemblerového kódu do jazyka C, optimalizovaného výpočtu hešů, vylepšení podpory TPM 2.0 nebo podpory pro clusterovaná pole RAID1 a žurnálovaná RAID5.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog