přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 4.3: novinky v grafice, odstranění ext3

Linux 4.3: novinky v grafice, odstranění ext3

Linux

Nová verze 4.3 linuxového jádra přináší kromě jiného řadu novinek v oblasti grafiky, naopak mizí ovladač souborového systému ext3.


Linus Torvalds ohlásil vydání nového linuxového jádra – verze 4.3. Nejvíc novinek je v oblasti grafiky. Například přibyla podpora grafickéhé procesoru AMD R9 Fury „Fiji“, podpora pro Intel Skylake „Gen9“ je ve výchozím stavu zapnutá, došlo k podstatnému přepracování ovladače Nouveau DRM nebo byla přidána podpora OpenGL 3.3 pro VMware.

Naopak zmizel ovladač souborového systému ext3; neznamená to však, že by jádro s tímto filesystémem nebylo schopno pracovat, bude se však používat ovladač ext4 v kompatibilním režimu. Z dalších novinek lze zmínit například podporu ARMv8.1, řadu vylepšení v oblasti řízení spotřeby nebo zvukový ovladač pro Intel Skylake. Naopak v nové verzi není kdbus (původně plánovaný už pro 3.19), což jsme ale věděli s předstihem.

Přečtěte si rozhovor s Lennartem Poetteringem, kromě jiného na téma sběrnice kdbus.

Současně s vydáním nové verze bylo otevřeno začleňovací okno pro verzi 4.4. Mohli bychom se v ní dočkat například přepsání další části assemblerového kódu do jazyka C, optimalizovaného výpočtu hešů, vylepšení podpory TPM 2.0 nebo podpory pro clusterovaná pole RAID1 a žurnálovaná RAID5.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »