přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 3.18 je tady

Linux 3.18 je tady

Linux

Linus Torvalds ohlásil vydání nové verze linuxového jádra: 3.18. Novinky jsou především v oblasti grafiky, ve vylepšení podpory architektury ARM (zejména 64bitové) a jako obvykle také v přidání nových ovladačů zařízení.


Období nejistoty bylo překonáno a nová verze linuxového jádra je tady. Na přelomu měsíce byla totiž (v rc6) nalezena chyba, která ohrožovala stabilitu systému. Ale nakonec bylo rozhodnuto, že se na opravu čekat nebude (protože je i ve verzi 3.17 a nezdá se, že by to působila nějaké větší problémy) a Linus Torvalds tedy ohlásil vydání ostré verze 3.18. Současně bylo otevřeno začleňovací okno pro verzi 3.19.

Novinek v nové verzi je jako obvykle mnoho. Kromě řady nových ovladačů zařízení (například tc90522, tw68 nebo mxl301rf) a dalších s vylepšenou funkcionalitou (např. podpora audia v usbtv, rozšíření saa7134 o nová zařízení nebo rozdělení ovladače as102) je třeba zmínit některé specifické věci. Takovou je kupříkladu podpora zcela nového souborového systému OverlayFS.

Hodně novinek je v oblasti grafiky, jmenovitě třeba různá vylepšení DRM, nové funkce v ovladači Nouveau nebo přetaktovávání karet AMD. Pro podporu meziprocesové komunikace byl do jádra začleněn Mailbox framework. K novinkám v oblasti virtualizace patří například paravirtualizovaná sběrnice SCSI, podpora vláknové obsluhy přerušení a další věci pro Xen. Nové jádro umožňuje také výrazně rychlejší uspávání a probouzení na velkých serverech.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog