přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co se chystá pro Linux 3.9?

Co se chystá pro Linux 3.9?

Linux

Sice ještě nebylo vydáno ani jádro verze 3.8, už je ale zřejmé, co by mohlo přijít v následující verzi.


Linux 3.8 je aktuálně ve fázi Release Candidate 6 a jeho vydání je tedy za dveřmi. Nicméně o něco dál už čeká následující verze 3.9. Zatím samozřejmě ještě není ani zdaleka ustálena konkrétní podoba, určitá představa se ale již zřetelně rýsuje

Mohla by to být například komprese LZ4 (méně účinná než LZO, ale znatelně rychlejší), Linux Zswap pro cachování komprimovaného odkládání, podpora či její vylepšení pro různý hardware (Intel Avoton, NVIDIA Tegra 4, Intel Haswell, AMD HD 8000, Synopsys ARC, Google Chromebook apod.), zamykání KMS nebo optimalizace no-reloc. Naopak téměř určitě se v této verzi nedočkáme souborového systému Reiser4 nebo ovladače VIA DRM/KMS.

Nahoru

Příspěvky

Co se chystá pro Linux 3.9?
Petr Ježek 9. 02. 2013, 22:06:41
Odpovědět  Odkaz 
Reiser4? No kdyby byl na konci věty smajlík, tak to nechám být, ale očekávat zařazení něčeho, co má dnes mnohem efektivnější a hlavě vývoje schopnou náhradu v Btrfs je poněkud naivní a neprofesionální.
Re: Co se chystá pro Linux 3.9?
Honza Jaroš 9. 02. 2013, 23:57:37
Odpovědět  Odkaz 
Jen poznámka: i v aktuální - právě stažené - vanille mi menuconfig tvrdí toto:

Btrfs is highly experimental, and THE DISK FORMAT IS NOT YET FINALIZED. You should say N here unless you are interested in testing Btrfs with non-critical data.

Reiser4 mi je vcelku ukradený a na stabilní Btrfs se hodně těším, ale zavrhovat v současnosti fungující stabilní filesystem kvůli vidině nějakého lepšího dostupného bůhvíkdy, to mi přijde poněkud divné. Chápal bych třeba kritiku kvality kódu nebo kdyby na to vývojáři v poslední době kašlali (netuším, jak momentálně probíhá vývoj Reisera4 bez Reisera). Nicméně co se týče čistě porovnání s Btrfs, jde u produkčního nasazení stále o srovnávání vrabce v hrsti s holubem na střeše...
Re: Re: Co se chystá pro Linux 3.9?
Honza Jaroš 10. 02. 2013, 00:05:06
Odpovědět  Odkaz 
A raději ještě znovu zdůrazním, že proti Btrfs nic nemám a Reisera4 nepoužívám. Nejde mi o rozpoutání flame Reiser vs. Btrfs. Jenom ta hláška tam prostě visí a pochybuji, že by tam takto důrazné varování bylo umístěno jen tak z plezíru.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Co se chystá pro Linux 3.9?
Lukáš Jelínek 10. 02. 2013, 02:58:25
Odpovědět  Odkaz 
Tady se před téměř 7 lety (!) řešilo, proč Reiser4 není v kernelu: http://kerneltrap.org/node/6844 Je otázka, jestli se něco změnilo. Spíš ne, přestože Hans Reiser ve vývoji už delší dobu nefiguruje.

Faktem každopádně je, že btrfs ještě pořád není opravdu stabilní. Proto bych také uvítal začlenění Reiser4, přestože je to z dnešního pohledu již zastaralý FS. Ovšem ext4 je ještě zastaralejší, protože si stále vleče velkou zátěž kompatibility s exts2/3.
Re: Re: Re: Re: Co se chystá pro Linux 3.9?
Honza Jaroš 11. 02. 2013, 11:02:22
Odpovědět  Odkaz 
Jo, na ty neúspěšné pokusy o začlenění si pamatuju, právě proto jsem taky psal, že bych chápal, kdyby Reisera4 někdo kritizoval co se kvality kódu týče.

Každopádně stylem "proč přidávat něco dalšího, když je tu Btrfs" lze odmítnout v podstatě jakýkoli filesystem včetně těch, které již v jádře jsou. Já holt mám radši možnost volby... :-)
Re: Re: Re: Re: Co se chystá pro Linux 3.9?
Rosťa 11. 02. 2013, 20:49:03
Odpovědět  Odkaz 
Btrfs sleduju roky a už si na něm i nabil nos (cca rok a půl zpět?). Z toho co vím a jak sleduju vývoj kódu a komunity. Tak v momentě, co autoři hlášku o experimentalnim fs odstraní, tak kupa lidí to půjde dat na své, a ještě hůř na další, stroje. Tak jestli tam bude problém, tak to bude takový průser a špatná nálepka, které se nikdy žádný soft a fs už vůbec ne nezbaví. Takže spekulace: stabilní je to už ted, ale je třeba ještě rok dva počkat.....
Re: Re: Re: Re: Re: Co se chystá pro Linux 3.9?
Honza Jaroš 12. 02. 2013, 14:36:20
Odpovědět  Odkaz 
No já taky explicitně psal o *produkčním* nasazení. :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz