přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 4.14: pětiúrovňové stránkování, AMD Secure Memory Encryption, komprese zstd

Linux 4.14: pětiúrovňové stránkování, AMD Secure Memory Encryption, komprese zstd

Linux

Nová verze 4.14 linuxového jádra výrazně posouvá paměťové limity díky pětiúrovňovému stránkování, vylepšuje podporu bezpečnostní technologií AMD, zavádí kompresi Zstandard a umožňuje eliminovat kopírování dat do socketů.


Linuxové jádro má novou verzi 4.14. Ta například výrazně zvyšuje paměťové limity (z dosavadních 256 TiB virtuální paměti a 64 TiBs fyzické na 128 PiB virtuální a 4 PiB fyzické paměti) díky zavedení pětiúrovňového stránkování. Další novinky se týkají technologií AMD, nově je v jádře AMD Secure Memory Encryption (šifrování stránek uložených v paměti), vylepšena byla podpora pro AMD Secure Processor.

Pro souborové systémy Btrfs a Squashfs se využije nově přidaná komprese Zstandard (zstd), při komunikaci přes sockety bude možné eliminovat kopírování dat (pomocí příznaku MSG_ZEROCOPY a uzamčení stránek v uživatelském prostoru; toto řešení má poměrně velkou režii, takže se vyplatí jen pro zprávy nad cca 10 KB), zajímavou novinkou je také heterogenní správa paměti pro grafické procesory.

Z hlavního stromu zdrojových kódů jádra naopak zmizely zbývající kusy firmwaru (pro posledních cca 150 zařízení), jehož odstraňování započalo již v roce 2010.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog