přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 3.16

Linux 3.16

Linux

Čerstvě vydaná verze 3.16 linuxového jádra přináší mnoho novinek v oblasti podpory hardwaru a některých souborových systémů, v neposlední řadě výrazně rozšiřuje vícefrontovou blokovou vrstvu.


Je tady nová verze linuxového jádra. Verze 3.16 není v žádném ohledu vysloveně přelomová, nicméně obsahuje mnoho drobnějších novinek. Vícefrontová bloková vrstva blk-mq byla výrazně rozšířena a je již téměř kompletní z hlediska škály podporovaných funkcí. Řada novinek se týká grafiky, přibyla například podpora NVIDIA GK20A, počáteční podpora pro přetaktovávání karet architektury Kepler či podpora SoC Atom Cherryview.

V oblasti podpory procesorů lze zmínit například rozšíření funkcí virtualizace Xen na architektuře ARM, vylepšení podpory virtualizace KVM na architekturách S390, PowerPC a MIPS, podporu procesorů Octeon III nebo Samsung Exynos. U souborových systémů se dočkaly vylepšení implementace Btrfs, XFS a F2FS. Nové jádro obsahuje například také nový vstupní ovladač Synaptics nebo podporu modemu v přístroji Nokia N900 a pádového senzoru notebooků Dell Latitude.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »