přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kvalitu linuxového jádra zvyšuje fuzzing

Kvalitu linuxového jádra zvyšuje fuzzing

Linux

Linuxové jádro 4.14 se blíží k vydání, nyní je ve fázi rc5. Jeho kvalitu pomáhá zvyšovat fuzz testování, které už se používá například u balíku LibreOffice.


Za pár týdnů bude vydáno linuxové jádro verze 4.14; nyní se nachází ve fázi Release Candidate 5. Toto jádro bude mít dlouhodobu podporu (LTS), navíc se doba podpory oproti dřívějšku prodlužuje na 6 let. Požadavky kladené na jádro jsou tedy vysoké a nově jejich plnění napomáhá fuzz testování (fuzzing), což je způsob testování, kdy se na vstup dodávají náhodná, chybná nebo neočekávaná data.

V určité míře se fuzzing u Linuxu používal i dříve, například ve formě programu crashme. Nyní se ale využití této metody výrazně posílilo, například formou cíleného fuzzingu ovladačových subsystémů. Intenzivně se fuzzing využívá například u kancelářského balíku LibreOffice.

Linux 4.14 přinese například kompresi Zstandard, heterogenní správu paměti, AMD Secure Memory Encryption, výrazné vylepšení podpory pro AMD Secure Processor, pětiúrovňové stránkování (s podporou 128 PiB virtuální a 4 PiB fyzické paměti – nejvýkonnější superpočítače se už dostávají na hranu současných limitů, tedy 256 TiB, resp. 64 TiB) nebo odstranění zbytků firmwarů z hlavního stromu zdrojových kódů jádra.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »