přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kvalitu linuxového jádra zvyšuje fuzzing

Kvalitu linuxového jádra zvyšuje fuzzing

Linux

Linuxové jádro 4.14 se blíží k vydání, nyní je ve fázi rc5. Jeho kvalitu pomáhá zvyšovat fuzz testování, které už se používá například u balíku LibreOffice.


Za pár týdnů bude vydáno linuxové jádro verze 4.14; nyní se nachází ve fázi Release Candidate 5. Toto jádro bude mít dlouhodobu podporu (LTS), navíc se doba podpory oproti dřívějšku prodlužuje na 6 let. Požadavky kladené na jádro jsou tedy vysoké a nově jejich plnění napomáhá fuzz testování (fuzzing), což je způsob testování, kdy se na vstup dodávají náhodná, chybná nebo neočekávaná data.

V určité míře se fuzzing u Linuxu používal i dříve, například ve formě programu crashme. Nyní se ale využití této metody výrazně posílilo, například formou cíleného fuzzingu ovladačových subsystémů. Intenzivně se fuzzing využívá například u kancelářského balíku LibreOffice.

Linux 4.14 přinese například kompresi Zstandard, heterogenní správu paměti, AMD Secure Memory Encryption, výrazné vylepšení podpory pro AMD Secure Processor, pětiúrovňové stránkování (s podporou 128 PiB virtuální a 4 PiB fyzické paměti – nejvýkonnější superpočítače se už dostávají na hranu současných limitů, tedy 256 TiB, resp. 64 TiB) nebo odstranění zbytků firmwarů z hlavního stromu zdrojových kódů jádra.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog