přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Další významná bezpečnostní chyba, tentokrát v GnuTLS

Další významná bezpečnostní chyba, tentokrát v GnuTLS

Hrozba

Čerstvě objevená bezpečnostní chyba se týká knihovny GnuTLS, která hraje obdobnou roli jako OpenSSL, byť se používá u menšího počtu aplikací. Vzdálený útočník může vyvolat přetečení bufferu a způsobit tak pád aplikace nebo případně i spustit vlastní kód.


Po relativně nedávném objevení chyby Heartbleed v knihovně OpenSSL je tu další chyba v šifrovací knihovně, byť s podstatně menšími dopady do běžného života. Tou je tentokrát GnuTLS, tedy knihovna plnící obdobné funkce jako OpenSSL, i když je v praxi používána výrazně méně (ovšem například webový server Apache ji může používat prakticky rovnocenně s OpenSSL). Chybu objevil tým z firmy Codenomicon, který byl i jedním z objevitelů chyby Heartbleed.

Není to tak dávno, co byla při auditu GnuTLS nalezena jiná zranitelnost – kvůli špatnému ošetření chybových stavů mohl být nedůvěryhodný certifikát považován za důvěryhodný.

Chyba se týká jen klientské strany (kde se ale GnuTLS používá poměrně zřídka), pro její zneužití se tedy musí aplikace prostřednictvím GnuTLS připojit k serveru ovládanému útočníkem. Odešle-li serverová strana příliš dlouhý identifikátor session, může způsobit přetečení bufferu. Aplikace může následkem toho havarovat, případně se může útočníkovi povést spustit si vlastní kód.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

AXIS Camera Station