přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian opět řeší start systému: systemd nebo Upstart?

Debian opět řeší start systému: systemd nebo Upstart?

Debian

Technický výbor projektu Debian se bude opět věnovat otázce, zda by měl start systému zajišťovat systemd nebo Upstart (případně něco jiného).


V linuxové distribuci Debian se nyní o start systému a další úkoly za dalšího běhu stará program System V init. Ten plní svou roli, ale jeho architektura není příliš vhodná pro moderní počítače s více procesorovými jádry a neumožňuje proto dostupný výkon plně využít. Proto se již v řadě jiných distribucí přešlo na jiné programy, které umožňují lepší využití výkonu a tedy podstatně rychlejší start, navíc mají i další vylepšení.

V projektu Debian se změna startovacího programu řešila již u verze Squeeze, znovu se otázka dostala na stůl během loňského října. Sice se většina technického výboru přikláněla k programu systemd (spjatému hlavně s distribucí Fedora, zatímco druhý kandidát Upstart je zase vyvíjen pro Ubuntu), nicméně k rozhodnutí nedošlo.

Nyní se problém opět otevírá, technický výbor se k této otázce vrátí a možná bude brzy jasno, jaký startovací program můžeme očekávat ve verzi 8 Jessie. Kromě dvou zmíněných programů připadá v úvahu ještě OpenRC a také ponechání dosavadního programu init.

Nahoru

Příspěvky

Debian opět řeší start systému: systemd nebo Upstart?
petercheco 6. 02. 2014, 13:59:04
Odpovědět  Odkaz 
Jsem pro systemd :D
Debian opět řeší start systému: systemd nebo Upstart?
Vlado 6. 02. 2014, 14:01:52
Odpovědět  Odkaz 
V Gentoo používam OpenRC, systemd osobne nemusím.
Debian opět řeší start systému: systemd nebo Upstart?
Ľubomír Mlích 6. 02. 2014, 15:04:56
Odpovědět  Odkaz 
Imho špatně položená otázka. Pokud to chápu správně Systemd zajišťuje více než jen start systému. Otázku bych raději položil takto:

Chceme systemd se všemi komponentami nebo budeme provádět úpravy všeho co máme v OS a co systemd využívá?

Pokud by odpověď byla ne, mělo by smysl řešit jestli OpenRC nebo Opstart nebo něco jiné.
Lukáš Jelínek Re: Debian opět řeší start systému: systemd nebo Upstart?
Lukáš Jelínek 6. 02. 2014, 15:25:02
Odpovědět  Odkaz 
On i klasický init zajišťuje víc než jen start systému (také jeho ukončování, změny runlevelů a "péči" o procesy, které přišly o rodiče). Dále řada distribucí nabízí více startovacích programů (typicky právě systemd a Upstart), i když výchozí je samozřejmě jen jeden. Takže ano, je to širší otázka než jen okolo startu systému, ale zase nedivím problém stavět vedle sebe systemd a Upstart.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog