přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Deset rozdílů mezi Linuxem a BSD

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Deset rozdílů mezi Linuxem a BSD

Jack Wallen říká, že o Linuxu a systémech BSD hovoří lidé často „jedním dechem“, přestože mezi nimi existuje řada zásadních odlišností. Ve svém článku popisuje deset velkých rozdílů mezi těmito systémy.


Linux a BSD (NetBSD, FreeBSD...), že je to skoro totéž? Ale kdeže, říká Jack Wallen v článku pro magazín ZDNet. Mezi těmito systémy najdeme celou řadu velmi podstatných odlišností. Některé jsou pro uživatele nevýznamné (přestože je z jiného pohledu lze považovat za zcela zásadní), jiné ale hrají poměrně velkou roli.

O jaké odlišnosti jde? Tak například o zcela rozdílné licence (GNU GPL u Linuxu, BSD licence u BSD), způsob řízení vývoje (Linux je „systém jednoho muže“, u BSD vývoj řídí tým), celkovou koncepci systému (Linux je jen jádro pracující společně se sadou knihoven a nástrojů GNU; u BSD se operační systém chápe jako jeden celek), podporu hardwaru (v Linuxu se ovladače objevují výrazně dříve) a řadu dalších.

Nahoru

Příspěvky

Deset rozdílů mezi Linuxem a BSD
Roman Sokol 10. 10. 2010, 16:33:52
Odpovědět  Odkaz 
Ten desátý bod je ovšem perla. Alespoň je vidět, že Živě není takový unikát, když napíše jako součást jednoho z deseti bodů pro přechod z XP na Win7: "Řízení uživatelských účtů samozřejmě patří mezi největší vylepšení, byť je většina pokročilých uživatelů po instalaci vypíná, respektive snižuje jeho striktnost", tj. když nechápou rozdíl mezi vylepšením a prostě jen změnou, která se taky může ukázat na nic. Možná by bylo lepší vždycky začínat u "několik bodů", aby je pak jaksi vymezený počet nenutil vymýšlet blbosti. Protože v tomhle článku podaná uživatelská základna PC-savvy (PC znalých, uvědomělých) uživatelů je absolutně o ničem. Co nám to má říci? Tohle vyznívá jako proklamace "Ti chytřejší požívají..." a ty mám osobně "hrozně rád".

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »