přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Deset rozdílů mezi Linuxem a BSD

Konference Cloud computing v praxi

Deset rozdílů mezi Linuxem a BSD

Jack Wallen říká, že o Linuxu a systémech BSD hovoří lidé často „jedním dechem“, přestože mezi nimi existuje řada zásadních odlišností. Ve svém článku popisuje deset velkých rozdílů mezi těmito systémy.


reklama

Linux a BSD (NetBSD, FreeBSD...), že je to skoro totéž? Ale kdeže, říká Jack Wallen v článku pro magazín ZDNet. Mezi těmito systémy najdeme celou řadu velmi podstatných odlišností. Některé jsou pro uživatele nevýznamné (přestože je z jiného pohledu lze považovat za zcela zásadní), jiné ale hrají poměrně velkou roli.

O jaké odlišnosti jde? Tak například o zcela rozdílné licence (GNU GPL u Linuxu, BSD licence u BSD), způsob řízení vývoje (Linux je „systém jednoho muže“, u BSD vývoj řídí tým), celkovou koncepci systému (Linux je jen jádro pracující společně se sadou knihoven a nástrojů GNU; u BSD se operační systém chápe jako jeden celek), podporu hardwaru (v Linuxu se ovladače objevují výrazně dříve) a řadu dalších.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Deset rozdílů mezi Linuxem a BSD
Roman Sokol 10. 10. 2010, 16:33:52
Odpovědět  Odkaz 
Ten desátý bod je ovšem perla. Alespoň je vidět, že Živě není takový unikát, když napíše jako součást jednoho z deseti bodů pro přechod z XP na Win7: "Řízení uživatelských účtů samozřejmě patří mezi největší vylepšení, byť je většina pokročilých uživatelů po instalaci vypíná, respektive snižuje jeho striktnost", tj. když nechápou rozdíl mezi vylepšením a prostě jen změnou, která se taky může ukázat na nic. Možná by bylo lepší vždycky začínat u "několik bodů", aby je pak jaksi vymezený počet nenutil vymýšlet blbosti. Protože v tomhle článku podaná uživatelská základna PC-savvy (PC znalých, uvědomělých) uživatelů je absolutně o ničem. Co nám to má říci? Tohle vyznívá jako proklamace "Ti chytřejší požívají..." a ty mám osobně "hrozně rád".

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


Soutěž - reproduktory Trust

Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »