přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Deset rozdílů mezi Linuxem a BSD

Deset rozdílů mezi Linuxem a BSD

Jack Wallen říká, že o Linuxu a systémech BSD hovoří lidé často „jedním dechem“, přestože mezi nimi existuje řada zásadních odlišností. Ve svém článku popisuje deset velkých rozdílů mezi těmito systémy.


Linux a BSD (NetBSD, FreeBSD...), že je to skoro totéž? Ale kdeže, říká Jack Wallen v článku pro magazín ZDNet. Mezi těmito systémy najdeme celou řadu velmi podstatných odlišností. Některé jsou pro uživatele nevýznamné (přestože je z jiného pohledu lze považovat za zcela zásadní), jiné ale hrají poměrně velkou roli.

O jaké odlišnosti jde? Tak například o zcela rozdílné licence (GNU GPL u Linuxu, BSD licence u BSD), způsob řízení vývoje (Linux je „systém jednoho muže“, u BSD vývoj řídí tým), celkovou koncepci systému (Linux je jen jádro pracující společně se sadou knihoven a nástrojů GNU; u BSD se operační systém chápe jako jeden celek), podporu hardwaru (v Linuxu se ovladače objevují výrazně dříve) a řadu dalších.

Nahoru

Příspěvky

Deset rozdílů mezi Linuxem a BSD
Roman Sokol 10. 10. 2010, 16:33:52
Odpovědět  Odkaz 
Ten desátý bod je ovšem perla. Alespoň je vidět, že Živě není takový unikát, když napíše jako součást jednoho z deseti bodů pro přechod z XP na Win7: "Řízení uživatelských účtů samozřejmě patří mezi největší vylepšení, byť je většina pokročilých uživatelů po instalaci vypíná, respektive snižuje jeho striktnost", tj. když nechápou rozdíl mezi vylepšením a prostě jen změnou, která se taky může ukázat na nic. Možná by bylo lepší vždycky začínat u "několik bodů", aby je pak jaksi vymezený počet nenutil vymýšlet blbosti. Protože v tomhle článku podaná uživatelská základna PC-savvy (PC znalých, uvědomělých) uživatelů je absolutně o ničem. Co nám to má říci? Tohle vyznívá jako proklamace "Ti chytřejší požívají..." a ty mám osobně "hrozně rád".

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Doba datové komunikace a její bezpečnost „teorie versus praxe“

ENIGMAOče­ká­vá se, že v roce 2025 bude 80 % veš­ke­rých B2B obchod­ních inter­ak­cí mezi doda­va­te­li a kupu­jí­cí­mi usku­teč­ně­no pomo­cí digi­tál­ních kaná­lů. Pro zabez­pe­če­ní dat byla vždy důle­ži­tou sou­čás­tí i bez­peč­ná komu­ni­ka­ce.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »