přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Deset rozdílů mezi Linuxem a BSD

Deset rozdílů mezi Linuxem a BSD

Jack Wallen říká, že o Linuxu a systémech BSD hovoří lidé často „jedním dechem“, přestože mezi nimi existuje řada zásadních odlišností. Ve svém článku popisuje deset velkých rozdílů mezi těmito systémy.


Linux a BSD (NetBSD, FreeBSD...), že je to skoro totéž? Ale kdeže, říká Jack Wallen v článku pro magazín ZDNet. Mezi těmito systémy najdeme celou řadu velmi podstatných odlišností. Některé jsou pro uživatele nevýznamné (přestože je z jiného pohledu lze považovat za zcela zásadní), jiné ale hrají poměrně velkou roli.

O jaké odlišnosti jde? Tak například o zcela rozdílné licence (GNU GPL u Linuxu, BSD licence u BSD), způsob řízení vývoje (Linux je „systém jednoho muže“, u BSD vývoj řídí tým), celkovou koncepci systému (Linux je jen jádro pracující společně se sadou knihoven a nástrojů GNU; u BSD se operační systém chápe jako jeden celek), podporu hardwaru (v Linuxu se ovladače objevují výrazně dříve) a řadu dalších.

Nahoru

Příspěvky

Deset rozdílů mezi Linuxem a BSD
Roman Sokol 10. 10. 2010, 16:33:52
Odpovědět  Odkaz 
Ten desátý bod je ovšem perla. Alespoň je vidět, že Živě není takový unikát, když napíše jako součást jednoho z deseti bodů pro přechod z XP na Win7: "Řízení uživatelských účtů samozřejmě patří mezi největší vylepšení, byť je většina pokročilých uživatelů po instalaci vypíná, respektive snižuje jeho striktnost", tj. když nechápou rozdíl mezi vylepšením a prostě jen změnou, která se taky může ukázat na nic. Možná by bylo lepší vždycky začínat u "několik bodů", aby je pak jaksi vymezený počet nenutil vymýšlet blbosti. Protože v tomhle článku podaná uživatelská základna PC-savvy (PC znalých, uvědomělých) uživatelů je absolutně o ničem. Co nám to má říci? Tohle vyznívá jako proklamace "Ti chytřejší požívají..." a ty mám osobně "hrozně rád".

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog