přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dvě nové bezpečnostní slabiny v TLS, obě se týkají RC4

Dvě nové bezpečnostní slabiny v TLS, obě se týkají RC4

Hrozba

V šifrovací technologii TLS byly nalezeny další dvě slabiny. Obě se týkají algoritmu RC4, který je sice už delší dobu považován za problematický, stále se ale poměrně dost používá.


Šifrovací algorimus RC4 je jednoduchý a rychlý, trpí však různými slabinami, pro které je už delší dobu považován za problematický a nedoporučuje se ho proto používat. Navzdory tomu se stále používá poměrně dost. Nyní byly odhaleny další dvě slabiny tohoto algoritmu.

Jedna z nich vychází z dřívějších zjištění ohledně predikovatelnosti pseudonáhodných bajtů. Způsob útoku odhalený v roce 2013 vyžadoval zaznamenat přes 17 miliard různých zašifrování stejných dat, využitelnost byla tedy malá. Nyní vědci zjistili, jak lze s 50% úspěšností odhalovat přenášená zašifrovaná hesla již při o něco více než 67 milionech různých zašifrování.

Druhý možný útok, jenž dostal název Bar mitzvah, využívá „invarianční slabinu“ známou již od roku 2001. V jednom z 16 milionů klíčů se objevují charakteristické struktury v nejméně významných bitech. Možnost útoku je sice omezena na první 100 bajtů dat, ale oproti útoku hrubou silou je možnost získání dešifrovaných dat významně jednodušší.

K odstranění RC4 z praktického nasazení byl vydán jednoduchý dokument RFC 7465, který stručně vysvětluje, proč nemá být tento algoritmus používán. Prohlížeč Mozilla Firefox ho od verze 36 nenabízí, i když ho i nadále podporuje.

Nahoru

Příspěvky

Dvě nové bezpečnostní slabiny v TLS, obě se týkají RC4
Herkules 4. 10. 2016, 21:16:27
Odpovědět  Odkaz 
Hon na carodejnice!. Existuje ultratajny dokument o tom, ze NSA nevie dekodovat RC4. Preto sa musia robit tieto opatrenia: skracovat kluc, robit chyby v implementaciach a (!) zdiskreditovat RC4 aby bola nahradena AES. Zabezpecuje to armada spionov, ktora je infiltrovana medzi vacsinu renomovanych vyvojovych tymov. Neviem, co si mysliet o Snowdenovi, kadeco prezradil ale to, ze luskaju AES ako na pase nepovedal. Zeby to nevedel???
Lukáš Jelínek Re: Dvě nové bezpečnostní slabiny v TLS, obě se týkají RC4
Lukáš Jelínek 4. 10. 2016, 21:24:48
Odpovědět  Odkaz 
Přijde mi divné, že by za takovýchto okolností NATO používalo pro svoji utajovanou komunikaci (a to i pro stupeň "přísně tajné") právě AES. Ale samozřejmě, že jedna věc je samotný algoritmus a jiná věc jsou konkrétní implementace.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Doba datové komunikace a její bezpečnost „teorie versus praxe“

ENIGMAOče­ká­vá se, že v roce 2025 bude 80 % veš­ke­rých B2B obchod­ních inter­ak­cí mezi doda­va­te­li a kupu­jí­cí­mi usku­teč­ně­no pomo­cí digi­tál­ních kaná­lů. Pro zabez­pe­če­ní dat byla vždy důle­ži­tou sou­čás­tí i bez­peč­ná komu­ni­ka­ce.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »