přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Firebird 3.0

Firebird 3.0

Firebird

Je tady verze 3.0 databázového systému Firebird. Novinek je spousta, například spojení provozních režimů do jedné binárky, podpora IPv6, DDL triggery nebo nová API pro C++.


Otevřený databázový systém Firebird je možná tak trochu ve stínu populárnějších MySQL/MariaDB a PostgreSQL, ale i on je intenzivně používán a aktivně vyvíjen. Čerstvým výsledkem tohoto vývoje je nová verze 3.0. Novinek je v této verzi celá řada.

Hlavní změnou v oblasti architektury systému je spojení provozních režimů do jediné binárky v podobě knihovny, která může běžet buď v jiném programu (embedded režim) nebo skrze spustitelný soubor (režim Superserver). Druhý z režimů má nyní implementovánu plnou podporu SMP a dokáže tedy lépe využívat větší počet procesorů a jejich jader.

Z dalších novinek lze zmínit například nová objektová API pro C++, databázově specifické konfigurace, zvýšení řady různých limitů, nové SQL příkazy pro správu uživatelů a oprávnění, nový datový typ BOOLEAN, DDL triggery, podporu IPv6, obousměrně posouvatelné kurzory nebo nové statistické funkce.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog