přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Firefox 48 bude multiprocesový

Firefox 48 bude multiprocesový

Firefox

Ve verzi 48 webového prohlížeče Mozilla Firefox se objeví multiprocesová technologie Electrolysis. Prohlížeč tak poběží ve více procesech, jak to známe třeba z browseru Chrome/Chromium.


U prohlížeče Mozilla Firefox je dlouhodobě předmětem kritiky jeho jednoprocesorový běh. Pokud se v některém z otevřených panelů objeví problém (třeba chybný přístup do paměti), odnese to celý prohlížeč, se vším, co bylo otevřeno. Stejně tak i případné narušení bezpečnosti může mít podstatně větší následky. Jiné prohlížeče, jako například Google Chrome (a jeho otevřená verze Chromium), to už dlouho řeší během různých částí prohlížeče v samostatných procesech.

Víceprocesový běh je zvlášť zajímavý v Linuxu, kde je režie na spuštění, běh a ukončení procesu velmi nízká, jen o málo vyšší než správa vlákna (to je rozdíl například oproti Microsoft Windows, kde se vlákno a proces liší z hlediska režie dost výrazně).

Mozilla delší dobu vyvíjí technologii Electrolysis (E10S), která víceprocesový běh řeší. Dosud se ale neobjevila v ostrých verzích Firefoxu. To se změní s verzí 48, do níž bude technologie přidána. Dobrou zprávou tak je, že se Firefox zařadí mezi multiprocesové prohlížeče. Tou špatnou naopak, že se tím rozbijí mnohá rozšíření. Proto se E10S nejdřív zapne jen 1 % uživatelů, po deseti dnech se vyhodnotí odezva od uživatelů a bude se postupovat dál – buď se bude E10S zapínat dalším uživatelům (rychleji či pomaleji, podle výsledků), nebo se proces pozastaví, než se problémy vyřeší.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog