přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME 3.14

GNOME 3.14

GNOME

Nová verze desktopového prostředí GNOME nabízí například vyzrálou podporu technologie Wayland, nové animace v přehledu aktivit nebo snažší připojování k WiFi hotspotům. Chystáme recenzi.


Matthias Clasen oznámil vydání nové verze integrovaného desktopového prostředí GNOME. Ve verzi 3.14 dosáhla podpora zobrazovací technologie Wayland takové úrovně, že ji tvůrci označují za vyzrálou. Také novinek z hlediska poskytovaných funkcí, aplikací a uživatelského rozhraní je mnoho.

Zcela přepracovaná je aplikace pro zobrazování počasí, která navíc nově umí využívat geolokaci. Podstatně vylepšena byla také podpora WiFi – pokud se připojíte k hotspotu vyžadujícímu webové přihlášení (běžné například v hotelech), GNOME automaticky zobrazí autentizační stránku, aby byl celý proces rychlejší a snazší.

Pro práci s fotografiemi je k dispozici nová funkce Online Accounts, umožňující snadný přístup k fotografiím ukládaným přes účty služeb Google a mediálních serverů (DLNA). Nová je také podpora vícedotykových gest, a to jak v GNOME Shellu, tak v některých aplikacích (např. Evince – tato aplikace byla také výrazně vylepšena).

Podrobněji se budeme GNOME 3.14 věnovat v recenzi, kterou připravujeme.

Nahoru

Příspěvky

GNOME 3.14
daks 25. 09. 2014, 10:15:57
Odpovědět  Odkaz 
Změn v rozhranní aplikací je mnoho, ale musím přiznat, že jim nerozumím.
Když si jako příklad vezmu třeba gedit, tak dřív jsem měl aplikaci s hlavním menu a toolbarem. V toolbaru nejčastěji používané funkce, menu bylo možné aktivovat Alt+příslušná klávesa, text položek menu obsahoval i klávesovou zkratku. Nová verze hlavní menu nemá, resp. málo z toho, co původně bylo v hlavním menu je rozděleno do dvou vyskakovacích nabídek, jedna je přiřazená tlačítku aplikace na taskbaru a druhá na toolbaru se čtyřmi! tlačítky (tl. "zavřít aplikaci" do toho ani nepočítám).
Vyskakovací nabídku (popover) na toolbaru nelze aktivovat klávesnicí, alespoň se mi nepodařilo zjistit jak, položky nemají v názvu klávesovou zkratku (tu si musí uživatel, pokud ji nezná, zjistit v nápovědě). Přechod do "podnabídky" a případně zpět je nešikovně vyřešen, podnabídka se zobrazí jako nová nabídka mimo oblast kde byla aktivovaná, takže je potřeba se kurzorem myši přesouvat na novou pozici.
Celé prostředí editoru mi připadne neintuitivní a těžkopádné a jak říkám, tyhle změny nechápu.
GNOME 3.14
Middle 25. 09. 2014, 22:46:59
Odpovědět  Odkaz 
Předpokládám, že nVidia Optimus (Prime) stále nefunguje.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos