přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME 3.14

Control

GNOME 3.14

GNOME

Nová verze desktopového prostředí GNOME nabízí například vyzrálou podporu technologie Wayland, nové animace v přehledu aktivit nebo snažší připojování k WiFi hotspotům. Chystáme recenzi.


reklama

Matthias Clasen oznámil vydání nové verze integrovaného desktopového prostředí GNOME. Ve verzi 3.14 dosáhla podpora zobrazovací technologie Wayland takové úrovně, že ji tvůrci označují za vyzrálou. Také novinek z hlediska poskytovaných funkcí, aplikací a uživatelského rozhraní je mnoho.

Zcela přepracovaná je aplikace pro zobrazování počasí, která navíc nově umí využívat geolokaci. Podstatně vylepšena byla také podpora WiFi – pokud se připojíte k hotspotu vyžadujícímu webové přihlášení (běžné například v hotelech), GNOME automaticky zobrazí autentizační stránku, aby byl celý proces rychlejší a snazší.

Pro práci s fotografiemi je k dispozici nová funkce Online Accounts, umožňující snadný přístup k fotografiím ukládaným přes účty služeb Google a mediálních serverů (DLNA). Nová je také podpora vícedotykových gest, a to jak v GNOME Shellu, tak v některých aplikacích (např. Evince – tato aplikace byla také výrazně vylepšena).

Podrobněji se budeme GNOME 3.14 věnovat v recenzi, kterou připravujeme.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 5
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

GNOME 3.14
daks 25. 09. 2014, 10:15:57
Odpovědět  Odkaz 
Změn v rozhranní aplikací je mnoho, ale musím přiznat, že jim nerozumím.
Když si jako příklad vezmu třeba gedit, tak dřív jsem měl aplikaci s hlavním menu a toolbarem. V toolbaru nejčastěji používané funkce, menu bylo možné aktivovat Alt+příslušná klávesa, text položek menu obsahoval i klávesovou zkratku. Nová verze hlavní menu nemá, resp. málo z toho, co původně bylo v hlavním menu je rozděleno do dvou vyskakovacích nabídek, jedna je přiřazená tlačítku aplikace na taskbaru a druhá na toolbaru se čtyřmi! tlačítky (tl. "zavřít aplikaci" do toho ani nepočítám).
Vyskakovací nabídku (popover) na toolbaru nelze aktivovat klávesnicí, alespoň se mi nepodařilo zjistit jak, položky nemají v názvu klávesovou zkratku (tu si musí uživatel, pokud ji nezná, zjistit v nápovědě). Přechod do "podnabídky" a případně zpět je nešikovně vyřešen, podnabídka se zobrazí jako nová nabídka mimo oblast kde byla aktivovaná, takže je potřeba se kurzorem myši přesouvat na novou pozici.
Celé prostředí editoru mi připadne neintuitivní a těžkopádné a jak říkám, tyhle změny nechápu.
GNOME 3.14
Middle 25. 09. 2014, 22:46:59
Odpovědět  Odkaz 
Předpokládám, že nVidia Optimus (Prime) stále nefunguje.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

Zajímavosti o Linuxu a užitečné tipy

Operační systém GNU/Linux (známý pod zkráceným názvem Linux) rozhodně není žádnou horkou novinkou, neboť jeho kořeny sahají až do roku 1984. Tento operační systém, jehož maskotem je tučňák, umožňuje svobodné použití bez nepříjemných pořizovacích nákladů.

Pokračování ...


Sophos