přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu 17.10: Wayland, GNOME, GDM a konec 32 bitů

Ubuntu 17.10: Wayland, GNOME, GDM a konec 32 bitů

Ubuntu

Je tady nová verze linuxové distribuce Ubuntu. Verze 17.10 znamená návrat k prostředí GNOME, jako výchozí zobrazovací technologii má Wayland a jako správce displejů GDM. 32bitové obrazy pro x86 už nejsou k dispozici.


Tak jako každoročně v říjnu, i tentokrát je tu nová verze linuxové distribuce Ubuntu. Tato verze, označená jako 17.10 „Artful Aardvark“, má běžnou délku podpory, čili devět měsíců (verze s dlouhodobou podporou – LTS – vycházejí o sudých letech v dubnu, aktuální je tedy 16.04, příští bude 18.04).

Kódová označování se „restartovala“, čili se po „Z“ začíná od začátku abecedy. Proto se nová verze jmenuje „Artful Aardvark“.

Nová verze má jako výchozí prostředí opět GNOME, vývoj prostředí Unity byl ukončen. Zároveň se místo zobrazovací technologie X11 konečně přešlo na modernější Wayland (vývoj technologie Mir byl také ukončen) – samozřejmě jen na architekturách, kde to lze. Novým správcem displejů se stal GDM. Další dopředu avizovanou změnou je ukončení přípravy 32bitových instalačních obrazů pro architekturu x86.

S návratem GNOME končí derivát Ubuntu GNOME, protože jeho existence ztrácí smysl. Pokud jeho uživatelé nyní upgradují, získají základní Ubuntu. Ostatní deriváty mají svou novou verzi 17.10.

Máte-li zájem o informace z praktického použití nového Ubuntu, přečtěte si článek Marka Pszczolky.

Nastavení WiFi v Ubuntu 17.10 (screenshot Marek Pszczolka) Nastavení WiFi v Ubuntu 17.10 (screenshot: Marek Pszczolka)

Nahoru

Příspěvky

Ubuntu 17.10: Wayland, GNOME, GDM a konec 32 bitů
Ivo Válek 21. 10. 2017, 08:33:14
Odpovědět  Odkaz 
Přátelé, prosím o pomoc částečně související s tímto článkem. Ve svém Ubuntu 17.04 jsem si pro nový SSD disk připravil bootovací USB s novým Ubuntu. Unetbootin to v Linuxu asi dobře neumí, už opakovaně z min. let se mi to s ním nedaří, BIOSy na flešce nic instalovatelného nevidí. Pomůže jen Tvůrce spuštěcího disku. Následuje úspěšná instalace OS, pak pokyn k restartu kompu a po BIOSu TO PŘIJDE- objeví se dva řádky nějaké hatmatilky v angličtině žalující něco o chybách a o něčem už existujícím (mám fotku, můžu poslat) a tím vše skončí, počítač nepokračuje, klávesnice zadává jen znaky, počítač-žádná reakce. Musel jsem ho nuceně vypnout, flešku vytáhnout a po opět. startu najel normálně nový Ubuntu, píšu z něho. V prdeli je ovšem fleška a o ni mi jde. Vidím v prúzkumníku strukturu tří oddílů, 1. 1MB asi zaváděcí, 2. 1,5GB obraz, 3. volné místo. S oddíly nejde nic udělat, zkoušel jsem v Linuxu kdeco (Disky, Gparted), flešku nelze použít, při jakékoliv instrukci vyskočí chybová hláška- že oddíly nelze připojit, formátovat, mazat, zmenšovat-NIC! Fleška samotná ale umožňuje bez problémů instalovat znovu a znovu OS, což jsem udělal i podruhé, ale po restartu jako prve zas to samé-komp se zastaví a fertig. A co hůře-to samé mi to udělalo na jaře s U17.04, tenkrát jsem to ale přičítal staré flešce, jenže tahle poslední je včera nová, Sandisk USB 3.0...oddíly jsou v asi NTFS, jak si je naformátoval ten Tvůrce. Prosím dobré lidi o radu, jak flešku zachránit, je to už druhá a není to haléřový nákup. W10 mi nahlásí, že flešku nelze naformátovat a zobrazí mi myslím jen oddíly a ani tam s nimi nic neudělám....díky!
Re: Ubuntu 17.10: Wayland, GNOME, GDM a konec 32 bitů
David2 21. 10. 2017, 13:17:01
Odpovědět  Odkaz 
Zkus pročíst https://help.ubuntu.com/community/Installation/FromUSBStick
Re: Re: Ubuntu 17.10: Wayland, GNOME, GDM a konec 32 bitů
David2 21. 10. 2017, 13:49:40
Odpovědět  Odkaz 
A ještě má odpověď, tohle znám. Použij linuxové Disky (app), umějí pracovat s těmito oddíly. Pak postupuj podle https://www.ubuntu.com/download/desktop, teda pokud jde o Ubuntu. Fedora, OpenSUSE aj. mají své nástroje.
Re: Re: Re: Ubuntu 17.10: Wayland, GNOME, GDM a konec 32 bitů
Ivo Válek 21. 10. 2017, 15:16:41
Odpovědět  Odkaz 
Díky, stránky projdu, ale Disky si s tím neporadily, hlásí vždycky chybu, kdykoli po nich něco u těch oddílů na flešce chci...
Ubuntu 17.10: Wayland, GNOME, GDM a konec 32 bitů
Mr.Slider 25. 10. 2017, 11:41:43
Odpovědět  Odkaz 
Já zůstanu dlouho na Ubuntu 16.04. Unity se vzdát nechci, Podpora je až do dubna 2021 a do té doby snad bude ve slušném stavu Yunit, což je fork Unity 8.
Re: Ubuntu 17.10: Wayland, GNOME, GDM a konec 32 bitů
nobody 25. 10. 2017, 20:21:23
Odpovědět  Odkaz 
tak i v *buntu 18.04LTS by melo Unity (7 i 8) byt, akorat ne predinstalovane/vychozi, ale doinstalovat na par tuknuti :)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...