přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME 3.10: Wayland, hlavičková lišta i nové aplikace

GNOME 3.10: Wayland, hlavičková lišta i nové aplikace

GNOME

Je tady nová verze integrovaného grafického prostředí GNOME. Přináší experimentální podporu technologie Wayland, hlavičkovou lištu, novou oblast stavu systému i řadu nových aplikací. Připravujeme recenzi.


Integrované grafické prostředí GNOME dospělo do verze 3.10. Tato verze je první, ve které si bez složitých příprav můžete vyzkoušet novou kompozitorovou technologii Wayland. Další velkou novinkou je nová oblast pro zobrazování stavu systému – namísto sady vyskakovacích nabídek pro různé komponenty je nyní nabídka jediná, do níž bylo vše sloučeno.

Nové GNOME přináší také nový prvek uživatelského rozhraní: hlavičkovou lištu. Kombinuje záhlaví okna a nástrojovou lištu do jediné komponenty a umožňuje tak ušetřit místo. Významnou novinkou je také geolokační systém, využívající GPS (pokud je k dispozici) i další zdroje. Využívá se například pro nastavení časového pásma hodin nebo pro mapovou aplikaci.

V GNOME 3.10 přibyla řada nových aplikací. Asi nejvýznamnější je program pro správu softwaru (nazvaný prostě Software), který zatím slouží pro obvyklé operace se software (instalace, aktualizace, odebírání...), ale plánuje se přetvoření do podoby známé ze „softwarových obchodů“, jako je například Google Play, tedy s náhledy aplikací, uživatelským hodnocením a podobně. Nové aplikace jsou k dispozici také pro práci s mapami, poznámkami nebo hudbou.

Připravujeme recenzi nového GNOME 3.10, bude vydána během příštích dnů.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »