přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME 3.10: Wayland, hlavičková lišta i nové aplikace

GNOME 3.10: Wayland, hlavičková lišta i nové aplikace

GNOME

Je tady nová verze integrovaného grafického prostředí GNOME. Přináší experimentální podporu technologie Wayland, hlavičkovou lištu, novou oblast stavu systému i řadu nových aplikací. Připravujeme recenzi.


Integrované grafické prostředí GNOME dospělo do verze 3.10. Tato verze je první, ve které si bez složitých příprav můžete vyzkoušet novou kompozitorovou technologii Wayland. Další velkou novinkou je nová oblast pro zobrazování stavu systému – namísto sady vyskakovacích nabídek pro různé komponenty je nyní nabídka jediná, do níž bylo vše sloučeno.

Nové GNOME přináší také nový prvek uživatelského rozhraní: hlavičkovou lištu. Kombinuje záhlaví okna a nástrojovou lištu do jediné komponenty a umožňuje tak ušetřit místo. Významnou novinkou je také geolokační systém, využívající GPS (pokud je k dispozici) i další zdroje. Využívá se například pro nastavení časového pásma hodin nebo pro mapovou aplikaci.

V GNOME 3.10 přibyla řada nových aplikací. Asi nejvýznamnější je program pro správu softwaru (nazvaný prostě Software), který zatím slouží pro obvyklé operace se software (instalace, aktualizace, odebírání...), ale plánuje se přetvoření do podoby známé ze „softwarových obchodů“, jako je například Google Play, tedy s náhledy aplikací, uživatelským hodnocením a podobně. Nové aplikace jsou k dispozici také pro práci s mapami, poznámkami nebo hudbou.

Připravujeme recenzi nového GNOME 3.10, bude vydána během příštích dnů.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz