přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME 3.10: Wayland, hlavičková lišta i nové aplikace

GNOME 3.10: Wayland, hlavičková lišta i nové aplikace

GNOME

Je tady nová verze integrovaného grafického prostředí GNOME. Přináší experimentální podporu technologie Wayland, hlavičkovou lištu, novou oblast stavu systému i řadu nových aplikací. Připravujeme recenzi.


Integrované grafické prostředí GNOME dospělo do verze 3.10. Tato verze je první, ve které si bez složitých příprav můžete vyzkoušet novou kompozitorovou technologii Wayland. Další velkou novinkou je nová oblast pro zobrazování stavu systému – namísto sady vyskakovacích nabídek pro různé komponenty je nyní nabídka jediná, do níž bylo vše sloučeno.

Nové GNOME přináší také nový prvek uživatelského rozhraní: hlavičkovou lištu. Kombinuje záhlaví okna a nástrojovou lištu do jediné komponenty a umožňuje tak ušetřit místo. Významnou novinkou je také geolokační systém, využívající GPS (pokud je k dispozici) i další zdroje. Využívá se například pro nastavení časového pásma hodin nebo pro mapovou aplikaci.

V GNOME 3.10 přibyla řada nových aplikací. Asi nejvýznamnější je program pro správu softwaru (nazvaný prostě Software), který zatím slouží pro obvyklé operace se software (instalace, aktualizace, odebírání...), ale plánuje se přetvoření do podoby známé ze „softwarových obchodů“, jako je například Google Play, tedy s náhledy aplikací, uživatelským hodnocením a podobně. Nové aplikace jsou k dispozici také pro práci s mapami, poznámkami nebo hudbou.

Připravujeme recenzi nového GNOME 3.10, bude vydána během příštích dnů.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos