přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME bojuje o ochrannou známku se slevovým gigantem Groupon

GNOME bojuje o ochrannou známku se slevovým gigantem Groupon

GNOME

GNOME Foundation se pustila do boje o svou ochrannou známku GNOME, používanou pro známé desktopové prostředí. Druhou stranou sporu je firma Groupon, provozovatel dnes již legendárního slevového portálu. Náležitá právní obrana známky má význam pro celou oblast svobodného softwaru.


Název populárního desktopového prostředí GNOME je registrován jako ochranná známka (a to již od roku 2006; přihláška byla podána o čtyři roky dříve). Jejím vlastníkem je nezisková organizace GNOME Foundation, která vývoj prostředí zastřešuje. Ta nyní musí čelit problému v podobě praktik firmy Groupon, jejíž slevový portál se stal legendou a vzorem pro mnoho podobných firem po celém světě.

Firma totiž nedávno představila tabletovou platformu právě s názvem GNOME. Navíc si podala hned deset přihlášek slovních grafických ochranných známek GNOME a GNOME BY GROUPON. Přihlášky obsahují celou škálu různých použití, včetně operačních systémů.

GNOME Foundation v reakci na to vyhlásila kampaň na ochranu GNOME. Pro první fázi je potřeba získat 80 tisíc dolarů. „Chcete-li pomoci GNOME bránit jeho ochrannou známku a podpořit svobodný software, navštivte stránku kampaně, sdílejte odkaz a dejte firmě Groupon najevo, že se zachovala strašně,“ doplňuje k tomu Tobias Müller, ředitel GNOME Foundation.

Lucas Nussbaum, lídr projektu Debian, zdůrazňuje širší význam akce: „Tato právní obrana není jen o ochraně známky GNOME; je to i o vyslání jednoznačného signálu korporátnímu světu, že ochranné známky FLOSS mohou být a budou bráněny. A to nejen dotyčným projektem, nýbrž celou komunitou. Ve výsledku to všechny ochranné známky FLOSS rázem posílí.“


Aktualizováno: Groupon zřejmě od registrace ochranných známek ustoupí a pro svůj produkt si zvolí jiný název.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

Zabezpečte firemní komunikaci a chraňte citlivé informace vaší společnosti pomocí MailStore

Stále více malých a středních podniků (MSP) přechází na Microsoft 365 v cloudu. Očekávají přitom, že jejich data jsou zde automaticky v bezpečí. Jenže tak tomu není. Přestože cloudové služby nabízejí vysokou úroveň zabezpečení, nejsou data v Microsoft 365 archivována a zálohována automaticky.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »