přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME bojuje o ochrannou známku se slevovým gigantem Groupon

GNOME bojuje o ochrannou známku se slevovým gigantem Groupon

GNOME

GNOME Foundation se pustila do boje o svou ochrannou známku GNOME, používanou pro známé desktopové prostředí. Druhou stranou sporu je firma Groupon, provozovatel dnes již legendárního slevového portálu. Náležitá právní obrana známky má význam pro celou oblast svobodného softwaru.


Název populárního desktopového prostředí GNOME je registrován jako ochranná známka (a to již od roku 2006; přihláška byla podána o čtyři roky dříve). Jejím vlastníkem je nezisková organizace GNOME Foundation, která vývoj prostředí zastřešuje. Ta nyní musí čelit problému v podobě praktik firmy Groupon, jejíž slevový portál se stal legendou a vzorem pro mnoho podobných firem po celém světě.

Firma totiž nedávno představila tabletovou platformu právě s názvem GNOME. Navíc si podala hned deset přihlášek slovních grafických ochranných známek GNOME a GNOME BY GROUPON. Přihlášky obsahují celou škálu různých použití, včetně operačních systémů.

GNOME Foundation v reakci na to vyhlásila kampaň na ochranu GNOME. Pro první fázi je potřeba získat 80 tisíc dolarů. „Chcete-li pomoci GNOME bránit jeho ochrannou známku a podpořit svobodný software, navštivte stránku kampaně, sdílejte odkaz a dejte firmě Groupon najevo, že se zachovala strašně,“ doplňuje k tomu Tobias Müller, ředitel GNOME Foundation.

Lucas Nussbaum, lídr projektu Debian, zdůrazňuje širší význam akce: „Tato právní obrana není jen o ochraně známky GNOME; je to i o vyslání jednoznačného signálu korporátnímu světu, že ochranné známky FLOSS mohou být a budou bráněny. A to nejen dotyčným projektem, nýbrž celou komunitou. Ve výsledku to všechny ochranné známky FLOSS rázem posílí.“


Aktualizováno: Groupon zřejmě od registrace ochranných známek ustoupí a pro svůj produkt si zvolí jiný název.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos