přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Konzultant: Albánské nemocnice by měly přejít na open source

Konzultant: Albánské nemocnice by měly přejít na open source

Albánie

Podle konzultanta, jenž implementoval informační systém v Nemocnici Matky Terezy v albánské Tiraně, by nemocnice v Albánii měly využít výhod, které jim nabízí otevřený software.


Gjergj Sheldija je softwarový konzultant, který řídil implementaci svobodného nemocničního informačního systému Care2x v Nemocnici Matky Terezy v albánském hlavním městě Tiraně. Podle něj jde o největší nasazení open source v zemi: „Využívá se pro správu 100 000 ambulantních pacientů, všech hospitalizovaných pacientů, pro nemocniční lékárnu a fakturační oddělení.“

Sheldija, jenž se na vývoji a instalacích Care2x podílí od roku 2008, doporučuje, aby podobně postupovaly i další albánské nemocnice, aby ušetřily prostředky za licence a nepřipoutaly se ke konkrétním dodavatelům: „Server, databáze, samotné řešení i výkazové nástroje jsou svobodný software.“ Systém Care2x prošel v minulém roce státním auditem a certifikací. „Tím se dostal na úroveň ICT systémů používaných albánskými soudy a pro občanské průkazy.“

Původním tvůrcem systému Care2X je Elpidio Latorilla, který dříve pracoval i jako všeobecný ošetřovatel („zdravotní bratr“) v německé nemocnici. Má proto zkušenosti se zdravotnickou praxí a vytvořil podle toho workflow systému. Nedávno také spolunavrhl Healthcare Xchange Protocol, otevřený komunikační protokol pro výměnu dat mezi zdravotnickými informačními systémy.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos