přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, OpenAPS zachraňuje životy

OpenAPS zachraňuje životy

OpenAPS

Už více než 50 lidí postavilo pro sebe nebo své děti automatickou inzulinovou pumpu podle otevřeného projektu OpenAPS. Vhodné komerční přístroje nejsou k dispozici kvůli zdlouhavému schvalování.


Diabetem 1. typu trpí na světě mnoho lidí. Jsou odkázáni na dodržování diety, měření hladiny glukózy v krvi (glykémie) a injekční aplikaci inzulinu. Podstatně lepší kvalitu života a u některých lidí vůbec delší přežití může zajistit automatická inzulinová pumpa, která kontinuálně měří glykémii a podle toho dávkuje inzulin do krve.

Firmy samozřejmě podobné přístroje vyvíjejí a vyrábějí. Jejich zavádění do praxe však výrazně brzdí povinné dlouhodobé klinické testy a schvalovací procesy úřadů v jednotlivých státech. Proto mnoho lidí hledá jiná řešení. Mezi ně patří i projekt OpenAPS – automatická inzulinová pumpa vyvíjená jako otevřený hardware a software.

The Wall Street Journal publikoval příběh softwarového inženýra, který s využitím tohoto projektu pro svého syna takovou pumpu zkonstruoval (s využitím staré, neautomatické pumpy). Podobně postupovalo už více než 50 lidí, ať už podobné zařízení stavěli pro své děti nebo pro sebe. Projekt OpenAPS založila diabetička Dana Lewis, která s konstrukcí přístroje experimentovala na sobě.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach OpenAPS zachraňuje životy
Petr Valach 13. 05. 2016, 02:10:01
Odpovědět  Odkaz 
Jeden z výrazných argumentů, proč podporovat svobodný software a hardware.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz