přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jsou open-source elektromobily dobrý nápad?

VariCAD

Jsou open-source elektromobily dobrý nápad?

Antony Ingram z magazínu Green Car Reports se zamýšlí nad tím, zda jsou open-source elektromobily dobrý nápad či nikoliv.


Pod pojmem „open source“, tedy „otevřený zdroj(ový kód)“, si asi většina lidí – kterým tento pojem něco říká – představí open-source software. Ovšem zdaleka nejen software lze poskytovat v souladu s touto filosofií. Známe například pojem „open-source hardware“, tedy takové technické (hmotné) vybavení, ke kterému je otevřeně k dispozici taková dokumentace, podle které lze dané zařízení vyrobit. Pod „zdrojový kód“ zde lze zařadit například elektrická schémata, popis složení materiálů, výrobní postupy a mnoho dalšího.

Hardwarem v širším pojetí může být cokoliv, nemusí to mít nic společného s počítači. Například elektromobil (resp. dopravní prostředek obecně). Antony Ingram z magazínu Green Car Reports se zamýšlí, zda je použití tohoto konceptu právě u elektromobilů dobrým nápadem či nikoliv. A ve shodě s dříve publikovaným postojem Katie Fehrenbacher je podle něj takový nápad špatný, protože dopravní prostředky by měly „prostě fungovat“ a ne být připraveny na úpravy a vylepšování. Jako paralelu ve světě IT nabízí (uzavřenou) filosofii firmy Apple.

Nahoru

Příspěvky

Lukáš Jelínek Jsou open-source elektromobily dobrý nápad?
Lukáš Jelínek 19. 04. 2012, 16:36:13
Odpovědět  Odkaz 
Podle mě jde o těžké nepochopení pojmu "open source". Zjevně si představují, že když je něco "otevřené", bude se v tom každý vrtat a upravovat si to. Že jde o zcela seriózní model vývoje, je asi nenapadá...
Michal Hrušecký Re: Jsou open-source elektromobily dobrý nápad?
Michal Hrušecký 19. 04. 2012, 22:45:02
Odpovědět  Odkaz 
No zrovna do toho auta bych se vrtal/vrtam a upravoval/upravuju ho. Jen to moje soucasny zadnej SW zatim nema... Ale prectu si i ten puvodni clanek, nejen novinku.
Jsou open-source elektromobily dobrý nápad?
Petr Ježek 24. 10. 2014, 15:21:18
Odpovědět  Odkaz 
Je vidět, jak hluboko je běžný svět potopen v láku proprietárního byznysu. O OSS a OSH je v tomto světě málo informací a hodně dezinformací. V autech jde o to, zda je může opravovat pouze autorizovaný opravář disponující proprietárními informacemi nebo i sám uživatel disponující open source informacemi. Bylo a je vcelku běžné, že lidé nezajímající se o věc platí "profesionálům" (vemi různé kvality a odpovědnosti), zatímco lidé se zájmem o věc zpravidla úspěšně najdou zdroj otevřených informací a podle něj si běžné úkony údržby a lehčích oprav udělají sami. Nadšenci se pak podle těchto informací pustí i do větších oprav a rekonstrukcí. S linuxem se v autech brzy setkáme, vývoj palubního infotainmentu běží na plné obrátky podporován řadou automobilek. Zatímco v OSS je odpovědnost za autorizované úkony na uživateli, který je současně správcem, v proprietárním světě jde o profláklý učebnicový vztah pán - správce dvou odlišných subjektů. Pochopitelně u aut platí to co u operačních systémů - kdo chce optimalizovaný produkt na klíč a je za to ochoten a schopen platit dodavateli a správci, koupí Macka (o Windows to s optimalizací rozhodně neplatí) a kdo nehodlá či nemůže, instaluje třeba linuxové distribuce dle svých znalostí a schopností funkční a bezpečné správy.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

5 důvodů, proč si pořídit řešení Juniper s Mist AI

JuniperI když jsou kabelové a bezdrátové sítě pro podnikání důležitější než kdykoli dříve a stávají se kritickou infrastrukturou i pro malé podniky, je udržování provozu sítě vzhledem k velkému počtu mobilních zařízení, internetu věcí (IoT) a škále hardwaru, operačních systémů a aktuálně používaných aplikací stále těžší a těžší.

Pokračování ...


Arrow

Public Relations

Úsměv namísto podpisu a robot na místě prodavače

IT Systems 11/2020V novém vydání IT Systems se věnujeme trendům v digitalizaci bankovnictví a finančního sektoru, který je sice vnímán jako velmi konzervativní odvětví, ale ve vztahu k informačním technologiím patří naopak mezi ty nejprogresivnější. Tlak konkurence i nebankovních institucí a požadavky zákazníků totiž nutí celé odvětví, aby přijímalo nejnovější technologie.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

ZWsoft