přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vývojář X.Org představil generátor náhodných čísel ChaosKey

Vývojář X.Org představil generátor náhodných čísel ChaosKey

ChaosKey

Keith Packard, bývalý vývojář X.Org, představil na konferenci DebConf 16 svůj levný open-source generátor náhodných čísel ChaosKey. Do výroby jde prvních 1 000 kusů.


Keith Packard je bývalým vývojářem X Window Systemu a X.Org. V posledních letech se věnoval vývoji levného hardwarového generátoru náhodných čísel, který bude možné připojit k počítači přes USB a který bude kompletně otevřený (software i hardware). Nyní jeho snaha vrcholí – na konferenci DebCof16 oznámil, že je vývoj hotov a zahajuje se výroba prvních 1 000 kusů.

Generátor ChaosKey je ve své verzi 1.0 (to je ta, která jde nyní do výroby) založen na SoC STM32F042 s mikrokontrolérem ARM Cortex-M0, operační pamětí 6 KB a flashovým úložištěm 32 KB. Ke generování šumu se používá dvojice tranzistorů PMBT3904 a spínaný měnič AP3015, sestavu doplňuje operační zesilovač OPA356. K návrhu obvodů byly využity otevřené nástroje z projektu gEDA.

Prototyp generátoru ChaosKey bez pouzdra (zdroj: web projektu ChaosKey) Prototyp generátoru ChaosKey bez pouzdra (zdroj: web projektu ChaosKey)

Nahoru

Příspěvky

Vývojář X.Org představil generátor náhodných čísel ChaosKey
Martin 10. 07. 2016, 20:37:14
Odpovědět  Odkaz 
Možno divná otázka ale... K čomu je to prakticky dobré? Nestačí generátor integrovaný v každom OS?
Re: Vývojář X.Org představil generátor náhodných čísel ChaosKey
Bastlíř 10. 07. 2016, 21:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Generátory náhodných čísel bývají zpravidla založeny na určitém, a teoreticky odvoditelném matemetickém algoritmu. Nejsou to tudíž generátory náhodných čísel, ale generátory tzv. pseudonáhodných čísel...

Btw. zajímavý projekt :)
Lukáš Jelínek Re: Re: Vývojář X.Org představil generátor náhodných čísel ChaosKey
Lukáš Jelínek 11. 07. 2016, 00:01:19
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tak. Generátor v systému sbírá entropii z různých zdrojů a balancuje se tam mezi požadavkem na dostatečné množství entropie (aby šla generovat pseudonáhodná čísla v dostatečném množství, jinak může uživatel čekat a čekat ... běžně třeba generování klíče pro GnuPG může trvat i desítky sekund nebo dokonce minuty) a dostatečnou kvalitou (rovnoměrností rozložení a neovlivnitelností - například síťová rozhraní lze mnohdy snadno ovlivnit).

Oproti tomu hardwarové generátory využívají vhodné fyzikální principy, například Poissonův šum nebo rozpady atomových jader. Mohou poskytovat náhodná čísla v dostatečném množství (návrh generátoru se přizpůsobí požadavkům) a nejsou nijak jednoduše ovlivnitelné.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Soulad s normou nemusí znamenat bezpečnost

ALEFNemusíme se vracet daleko do minulosti, aby bylo možné pozorovat IT oddělní velkých společností, jak se soustředí téměř výhradně na efektivitu poskytovaných služeb pro primární účely organizace. Proč také ne? Informační bezpečnost byla výsadou několika málo oborů a většina organizací si vystačila s firewallem a antivirovým programem.

Pokračování ...


IBM POWER

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »