přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vývojář X.Org představil generátor náhodných čísel ChaosKey

Vývojář X.Org představil generátor náhodných čísel ChaosKey

ChaosKey

Keith Packard, bývalý vývojář X.Org, představil na konferenci DebConf 16 svůj levný open-source generátor náhodných čísel ChaosKey. Do výroby jde prvních 1 000 kusů.


Keith Packard je bývalým vývojářem X Window Systemu a X.Org. V posledních letech se věnoval vývoji levného hardwarového generátoru náhodných čísel, který bude možné připojit k počítači přes USB a který bude kompletně otevřený (software i hardware). Nyní jeho snaha vrcholí – na konferenci DebCof16 oznámil, že je vývoj hotov a zahajuje se výroba prvních 1 000 kusů.

Generátor ChaosKey je ve své verzi 1.0 (to je ta, která jde nyní do výroby) založen na SoC STM32F042 s mikrokontrolérem ARM Cortex-M0, operační pamětí 6 KB a flashovým úložištěm 32 KB. Ke generování šumu se používá dvojice tranzistorů PMBT3904 a spínaný měnič AP3015, sestavu doplňuje operační zesilovač OPA356. K návrhu obvodů byly využity otevřené nástroje z projektu gEDA.

Prototyp generátoru ChaosKey bez pouzdra (zdroj: web projektu ChaosKey) Prototyp generátoru ChaosKey bez pouzdra (zdroj: web projektu ChaosKey)

Nahoru

Příspěvky

Vývojář X.Org představil generátor náhodných čísel ChaosKey
Martin 10. 07. 2016, 20:37:14
Odpovědět  Odkaz 
Možno divná otázka ale... K čomu je to prakticky dobré? Nestačí generátor integrovaný v každom OS?
Re: Vývojář X.Org představil generátor náhodných čísel ChaosKey
Bastlíř 10. 07. 2016, 21:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Generátory náhodných čísel bývají zpravidla založeny na určitém, a teoreticky odvoditelném matemetickém algoritmu. Nejsou to tudíž generátory náhodných čísel, ale generátory tzv. pseudonáhodných čísel...

Btw. zajímavý projekt :)
Lukáš Jelínek Re: Re: Vývojář X.Org představil generátor náhodných čísel ChaosKey
Lukáš Jelínek 11. 07. 2016, 00:01:19
Odpovědět  Odkaz 
Přesně tak. Generátor v systému sbírá entropii z různých zdrojů a balancuje se tam mezi požadavkem na dostatečné množství entropie (aby šla generovat pseudonáhodná čísla v dostatečném množství, jinak může uživatel čekat a čekat ... běžně třeba generování klíče pro GnuPG může trvat i desítky sekund nebo dokonce minuty) a dostatečnou kvalitou (rovnoměrností rozložení a neovlivnitelností - například síťová rozhraní lze mnohdy snadno ovlivnit).

Oproti tomu hardwarové generátory využívají vhodné fyzikální principy, například Poissonův šum nebo rozpady atomových jader. Mohou poskytovat náhodná čísla v dostatečném množství (návrh generátoru se přizpůsobí požadavkům) a nejsou nijak jednoduše ovlivnitelné.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »