přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Schulz: Svobodný software je druhou šancí Evropy

Schulz: Svobodný software je druhou šancí Evropy

FOSS

Charles Schulz vidí masivní podporu svobodného softwaru jako šanci Evropy k prosazení se v soutěži světových regionů.


Před pár dny vysvětloval vývojář Charles-Henri Schulz souvislosti mezi svobodným softwarem a penězi. Nyní, na základě poslední konzultace Evropské komise ohledně priorit ve financování výzkumu a vývoje softwaru a cloudových technologií, označuje masivní podporu svobodného softwaru za „druhou šanci“ Evropy, aby se prosadila v ekonomické soutěži světových regionů.

Podle něj jsme v situace Davida a Goliáše (tedy z pozice Davida) a máme možnost co nejlépe využít naše silné stránky. A tady může významně pomoci masivní podpora svobodného softwaru (v takovém smyslu, že bude tento software považován za „první volbu“), která povede k vytváření hodnot a pracovních příležitostí. Mezi konkrétní podpůrná opatření Schulz řadí například povinné využití tohoto softwaru a otevřených datových formátů v rámci veřejných zakázek, granty na vývoj kritických softwarových komponent nebo celoevropský právní model pro projekty svobodného softwaru, který zajistí jak flexibilitu tak jednoduchou a transparentní správu.

Nahoru

Příspěvky

Ondrej Dzivý Balucha Schulz: Svobodný software je druhou šancí Evropy
Ondro 20. 10. 2014, 09:55:07
Odpovědět  Odkaz 
" Schulz řadí například povinné využití tohoto softwaru a otevřených datových formátů v rámci veřejných zakázek, granty na vývoj kritických softwarových komponent nebo celoevropský právní model pro projekty svobodného softwaru, který zajistí jak flexibilitu tak jednoduchou a transparentní správu."

Toto chcem videt v praxi. Toto uz malo fungovat par rokov. Bohuzial na to potrebuje otvorene hlavy, ktore vidia dalej ako je ich dlzka volebneho obdobia a vsimne od "potencionalneho"dodavatela. Hlavne na urovni EU, lebo ta by to mohla najrychlejsie rozbehnut.

Podla mna pri objeme potrieb verejnych sprav, by v statnych spravach malo byt minumum uzavreteho softveru. Zrozumintelne - drviva vecsina SW by sa podla mna mala oplatit vyvijat(podporovat potrebne upravy do nich) ako OSS, dotovanim jednotlivymi statnymi spravami alebo pod zastitou EU).
EU by mala mat pod palcom standardy, formaty,smernice a zakladne veci. Jendotlive statne spravy potom potrebne nadstavby a upravy pre konkretny rezort/riesenie.

Je tu aj dalsie hladisko, ze SW v statnej sprave je plateny z nasich dani. Takto by sme dostali cast spet v moznosti vyuzivat dane upravy(SW).

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »