přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Schulz: Svobodný software je druhou šancí Evropy

E LINKX

Schulz: Svobodný software je druhou šancí Evropy

FOSS

Charles Schulz vidí masivní podporu svobodného softwaru jako šanci Evropy k prosazení se v soutěži světových regionů.


Před pár dny vysvětloval vývojář Charles-Henri Schulz souvislosti mezi svobodným softwarem a penězi. Nyní, na základě poslední konzultace Evropské komise ohledně priorit ve financování výzkumu a vývoje softwaru a cloudových technologií, označuje masivní podporu svobodného softwaru za „druhou šanci“ Evropy, aby se prosadila v ekonomické soutěži světových regionů.

Podle něj jsme v situace Davida a Goliáše (tedy z pozice Davida) a máme možnost co nejlépe využít naše silné stránky. A tady může významně pomoci masivní podpora svobodného softwaru (v takovém smyslu, že bude tento software považován za „první volbu“), která povede k vytváření hodnot a pracovních příležitostí. Mezi konkrétní podpůrná opatření Schulz řadí například povinné využití tohoto softwaru a otevřených datových formátů v rámci veřejných zakázek, granty na vývoj kritických softwarových komponent nebo celoevropský právní model pro projekty svobodného softwaru, který zajistí jak flexibilitu tak jednoduchou a transparentní správu.

Nahoru

Příspěvky

Ondrej Dzivý Balucha Schulz: Svobodný software je druhou šancí Evropy
Ondro 20. 10. 2014, 09:55:07
Odpovědět  Odkaz 
" Schulz řadí například povinné využití tohoto softwaru a otevřených datových formátů v rámci veřejných zakázek, granty na vývoj kritických softwarových komponent nebo celoevropský právní model pro projekty svobodného softwaru, který zajistí jak flexibilitu tak jednoduchou a transparentní správu."

Toto chcem videt v praxi. Toto uz malo fungovat par rokov. Bohuzial na to potrebuje otvorene hlavy, ktore vidia dalej ako je ich dlzka volebneho obdobia a vsimne od "potencionalneho"dodavatela. Hlavne na urovni EU, lebo ta by to mohla najrychlejsie rozbehnut.

Podla mna pri objeme potrieb verejnych sprav, by v statnych spravach malo byt minumum uzavreteho softveru. Zrozumintelne - drviva vecsina SW by sa podla mna mala oplatit vyvijat(podporovat potrebne upravy do nich) ako OSS, dotovanim jednotlivymi statnymi spravami alebo pod zastitou EU).
EU by mala mat pod palcom standardy, formaty,smernice a zakladne veci. Jendotlive statne spravy potom potrebne nadstavby a upravy pre konkretny rezort/riesenie.

Je tu aj dalsie hladisko, ze SW v statnej sprave je plateny z nasich dani. Takto by sme dostali cast spet v moznosti vyuzivat dane upravy(SW).

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS