přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ellison: Nevím, zda je Java svobodná

E LINKX

Ellison: Nevím, zda je Java svobodná

Larry Ellison, ředitel firmy Oracle, u soudu ukázal, že nemá příliš velké povědomí o jedné z klíčových technologií, kterou firma získala akvizící Sun Microsystems.


Před o něco více než 2 roky dokončila firma Oracle převzetí společnosti Sun Microsystems, za kterou zaplatila 7,4 mld. USD. Získala tím kromě jiného i významné technologie, hrající na světovém trhu IT klíčovou roli v určitých segmentech. Takovou technologií byla také Java, na jejíž vývoj pod křídly firmy Oracle se již snesla poměrně silná kritika.

Právě ohledně Javy také Oracle vede soudní spor s firmou Google, kterou obviňuje, že nejen používá patentově chráněné algoritmy, ale že dokonce přímo zkopírovala kód z Javy. Nyní proběhlo soudní jednání, na němž dostal Larry Ellison, ředitel firmy Oracle, od advokáta Googlu otázku, zda je Java svobodná. Ellison se bránil odpovědi, a teprve na výzvu soudce odpověděl, že neví.

Samotný jazyk Java je public domain. Drtivá většina implementace (knihovny, virtuální stroj, kompilátor atd.) je licencována pod GNU GPL, a to buď s tzv. classpath výjimkou (tedy že pouhé používání přes API nezakládá povinnost využít pro odvozené dílo také GPL), nebo v některých případech bez ní. Kromě toho je tentýž kód poskytován i pod proprietární licencí.

Nahoru

Příspěvky

Ellison: Nevím, zda je Java svobodná
bibri 19. 04. 2012, 09:17:02
Odpovědět  Odkaz 
Neuvěřitelné :) "Ellison se bránil odpovědi, a teprve na výzvu soudce odpověděl, že neví."

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS