přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Google Chrome a revokace certifikátů

Altair

Google Chrome a revokace certifikátů

Google Chrome

Webový prohlížeč Google Chrome obvykle nepoužívá ani jednu z běžných metod kontroly certifikátů, zda nebyly revokovány. Jde svou vlastní cestou.


reklama

V souvislosti se závažnou bezpečnostní chybou v OpenSSL se v posledních dvou týdnech často diskutuje kromě jiného i o problematice revokace certifikátů. Standardně webové prohlížeče (a jiné programy) používají dvě metody: kontrolu vůči seznamům revokovaných certifikátů (CRL) a on-line dotazování na revokované certifikáty (OCSP).

První metoda může znamenat riziko neaktuálnosti seznamů a nutnost jejich opakovaného stahování (přitom mohou být docela objemné); druhá pak generuje větší zátěž serverů certifikačních autorit a současně také přinášet ztrátu soukromí (umožňuje sledovat přístupy na příslušné domény), byť lze tyto nevýhody omezit OCSP staplingem. Obě metody mohou selhat a aplikace pak na certifikát obvykle nahlíží, jako kdyby nebyl revokován. Revokace certifikátů certifikačních autorit se řeší aktualizacemi programů nebo distribučních balíčků.

Google Chrome na to ale jde jinak. Od roku 2012 už s výjimkou EV certifikátů klasické metody nepoužívá, pokud si je uživatel nezapne, a místo toho využívá seznamy, které si v dávkách stahuje od firmy Google. Její roboti neustále procházejí CRL poskytované certifikačními autoritami a sériová čísla revokovaných certifikátů dávají do zmíněných dávek. Dávky se do Chrome stahují nejméně jednou denně.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 6
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

SUSECON 2017, světová konference o open source, poprvé v Praze!

Přihlaste se na globální akci zaměřenou na Linux, OpenStack, CEPH, Cloud Foundry, kontejnerová řešení Docker, NFV a další open source technologie.

Pokračování ...Public Relations

Využijte letní akce na předplatné časopisu IT Systems!

Nenechte si ujít příležitost dostávat pravidelně informace ze světa podnikové informatiky a předplaťte si časopis IT Systems. Udržujte si přehled v oboru a získejte inspiraci, jak využít informační technologie pro vaši firmu nebo organizaci. K pořízení nebo obnovení předplatného IT Systems je nyní ideální příležitost. Právě totiž probíhá letní akce, v rámci níž je možno získat roční předplatné jen za 599 Kč.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Pavel Fric

Pavel Fric, 29. listopad

Palapeli


Pavel Fric

Pavel Fric, 19. listopad

Amarok


Všechny blogy »